Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94757 από stratis 1

xrysafis72 έγραψε:

stratis 1 έγραψε: Για να κανης μαλακο πελλετ δοκιμασε να ανεβασης την υγρασια του θρυματος πανω απο 15-16%.
Δεν θα ειναι γυαλιστερό οπως αυτο που βγαινει στο 13% αλλα θα ειναι ποιο μαλακο.

η τελικη υγρασια του πελλετ θα ειναι ομως κατω απο 8% για να καιγεται ευκολα?



Ναι θα το αφησεις να ξεραθει.
Επειδη εχει ποιο πολυ νερο φουσκωνει και μετα το στεγνωμα θρυμματιζεται ευκολα.
δεν ειναι και οτι καλυτερο εμφανισιακα για πελλετ.
Μαστορα μη βαζεις κατευθειαν τα πελλετ στη σομπα.Αστα ανοιχτα να ξεραθουν τελειως 2-3 μερες.
Το τζοκερ ειναι 2 27 30 12 *************

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94865 από xrysafis72
αποτυχια NO 2!!!
και απο βαμβακι το πελλετ ειναι ακαταλληλο για σομπες και καυστηρες πελλετ!!!
εχω βρη 1 πλατφορμα πριονιδι καστανιας,αυριο θα παω να φορτωσω!!!
τελικα ειναι μπαρουφα οτι ολα γινωνται πελλετ.πελλετ σωστο γινεται μονο απο ξυλο και μαλιστα κορμη χωρις την φλουδα :angry:
ετοιμαζω επιστημωνα εργαλιο για τεμαχισμο κορμων.εχω βρη ενα παλιο τρακτερισιο σφυρομυλο δημητριακων ,θα βγαλω την πρωτη σειρα σφυργιων και θα προσαρμωσω ενα στρογγυλο φυλλο λαμαρινας 0,8cm (χαρτοξ)με τρια μαχαιρια :woohoo: κατι σαν το μηχανημα του βιομαζιστη.

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94870 από Βιομαζιστής

xrysafis72 έγραψε: αποτυχια NO 2!!!
και απο βαμβακι το πελλετ ειναι ακαταλληλο για σομπες και καυστηρες πελλετ!!!
εχω βρη 1 πλατφορμα πριονιδι καστανιας,αυριο θα παω να φορτωσω!!!
τελικα ειναι μπαρουφα οτι ολα γινωνται πελλετ.πελλετ σωστο γινεται μονο απο ξυλο και μαλιστα κορμη χωρις την φλουδα :angry:



Δεν είναι η μοναδική μπαρούφα. Όλα θα τα ανακαλύψεις σιγά - σιγά.
Υπομονή να έχεις.
Από θεωρία... χορτάσαμε.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94897 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

xrysafis72 έγραψε: αποτυχια NO 2!!!
και απο βαμβακι το πελλετ ειναι ακαταλληλο για σομπες και καυστηρες πελλετ!!!
εχω βρη 1 πλατφορμα πριονιδι καστανιας,αυριο θα παω να φορτωσω!!!
τελικα ειναι μπαρουφα οτι ολα γινωνται πελλετ.πελλετ σωστο γινεται μονο απο ξυλο και μαλιστα κορμη χωρις την φλουδα :angry:
ετοιμαζω επιστημωνα εργαλιο για τεμαχισμο κορμων.εχω βρη ενα παλιο τρακτερισιο σφυρομυλο δημητριακων ,θα βγαλω την πρωτη σειρα σφυργιων και θα προσαρμωσω ενα στρογγυλο φυλλο λαμαρινας 0,8cm (χαρτοξ)με τρια μαχαιρια :woohoo: κατι σαν το μηχανημα του βιομαζιστη.


Πρώτον: δεν δοκίμασες όλους τους συνδυασμούς υγρασίας στο πέλετ. Μπορεί ένας συγκεκριμένος συνδυασμός υγρασίας να κάνει καλή δουλειά.
Δεύτερον: γιατί περίμενεις ένα αγροπέλετ να έχει συμπεριφορά ενός πέλετ ξύλου; Είναι ποτέ δυνατόν ένα 1000άρι αμάξι να έχει συμπεριφορά μίας λαμπορκίνι;
Τρίτον: δεν έχεις κάνει καμία ανάμιξη!!! Είναι αγροπέλετ - οπότε οι ιδιαιτερότητες δύο ή περισσοτέρων διαφορετικών υλικών φτιάχνουν ένα πέλετ που μπορεί να προσομοιάσει αυτό του ξύλου.
Τέταρτον: πιστεύεις ότι χιλιάδες άλλοι είναι ηλίθιοι που κάνουν αγροπέλετ και το σανό και τις βαμβακίες ή και τις πευκοβελόνες;
Πέμπτον: το έχουμε πει πολλές φορές ότι το αγροπέλετ δεν καίγεται σε σόμπες. Μόνο μία στις 20 σόμπες μπορεί να το κάψει..

Οπότε ξεχνάς τη σόμπα και αρχίζεις από την αρχή τις δοκιμές...
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94946 από xrysafis72

OANNHSEA έγραψε:

xrysafis72 έγραψε: αποτυχια NO 2!!!
και απο βαμβακι το πελλετ ειναι ακαταλληλο για σομπες και καυστηρες πελλετ!!!
εχω βρη 1 πλατφορμα πριονιδι καστανιας,αυριο θα παω να φορτωσω!!!
τελικα ειναι μπαρουφα οτι ολα γινωνται πελλετ.πελλετ σωστο γινεται μονο απο ξυλο και μαλιστα κορμη χωρις την φλουδα :angry:
ετοιμαζω επιστημωνα εργαλιο για τεμαχισμο κορμων.εχω βρη ενα παλιο τρακτερισιο σφυρομυλο δημητριακων ,θα βγαλω την πρωτη σειρα σφυργιων και θα προσαρμωσω ενα στρογγυλο φυλλο λαμαρινας 0,8cm (χαρτοξ)με τρια μαχαιρια :woohoo: κατι σαν το μηχανημα του βιομαζιστη.


Πρώτον: δεν δοκίμασες όλους τους συνδυασμούς υγρασίας στο πέλετ. Μπορεί ένας συγκεκριμένος συνδυασμός υγρασίας να κάνει καλή δουλειά.
Δεύτερον: γιατί περίμενεις ένα αγροπέλετ να έχει συμπεριφορά ενός πέλετ ξύλου; Είναι ποτέ δυνατόν ένα 1000άρι αμάξι να έχει συμπεριφορά μίας λαμπορκίνι;
Τρίτον: δεν έχεις κάνει καμία ανάμιξη!!! Είναι αγροπέλετ - οπότε οι ιδιαιτερότητες δύο ή περισσοτέρων διαφορετικών υλικών φτιάχνουν ένα πέλετ που μπορεί να προσομοιάσει αυτό του ξύλου.
Τέταρτον: πιστεύεις ότι χιλιάδες άλλοι είναι ηλίθιοι που κάνουν αγροπέλετ και το σανό και τις βαμβακίες ή και τις πευκοβελόνες;
Πέμπτον: το έχουμε πει πολλές φορές ότι το αγροπέλετ δεν καίγεται σε σόμπες. Μόνο μία στις 20 σόμπες μπορεί να το κάψει..

Οπότε ξεχνάς τη σόμπα και αρχίζεις από την αρχή τις δοκιμές...
.

επιδη μου αρεση το τελιο θα ξεκινησω πειραματα μονο με ξυλο.εχω αυτην την αρχη καιστην ζωοτροφη (τριφυλια)ειμαι ο ποιο ακριβος στην περιοχη της δραμας,αλλα ποτε κανενας δεν ειχε προβληματα με το προιον που εδεινα.εχω ακρες σε συνετερισμους υλοτομων.θα τους επισκευτω και θα περιμενω προσφορες.γνωριζει κανεις για λαδι ακαταληλο για βροση(τιμη και απο που)

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95234 από xrysafis72
επιστημωνα βρηκα την εφευρεση του ελικοειδους ταχυαναμικτη :evil:
αν χρειστη καποιος να φτιαξη ταχυαναμικτη εχω ολη την πατεντα του
λεπτομερος και μεταφρασμενη.
τα σχεδια τσαμπα ειναι επιστημωνα :P

prntscr.com/x9grt

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ