Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90718 από Βιομαζιστής

ftspetro έγραψε: επειδη εχω μιλησει με τον Στρατή για το θεμα και μου εχει πει για ανακάτεμα πριονιδιού με πυρηνοξυλο. εσυ όμως μιλάς για ανακάτεμα θρύματος με πυρηνοξυλο? αν ναι ... το μιγμα δεν θα σου κανει σπηλαιώσεις? ή θα βαλεις και δευτερο μοτέρ σαν του Στρατη για να ανακατεύει το ανακατεμενο θρυμμα και πριονίδι μεσα στο σιλό? επίσης Κωστα ειχες γραψει σε αλλο ποστ για το πριονίδι που παραγεις απο μηχανημα που σπαει δημητριακά. φυσικα μιλας για μικρη ποσότητα και για προσωπική χρηση. με αυτο το μηχανημα κάνεις δουλεια εστω και σε μικρες ποσοτητες? και ποσο παραγωγη εχεις την ώρα? εχει μεγαλες φθορές στα μαχαίρια του? καλο απογευμα.






Ο Στρατής όταν μιλάει για πριονίδι εννοεί το λεπτό θρύμμα ξύλου περασμένο από το κόσκινο των 6 mm. Δηλαδή αυτό που βγάζω εγώ από τον σφυρόμυλο και που είναι το ίδιο υλικό προς πελλετοποίηση.

Σύμφωνα με αυτά που έχει γράψει ο Στρατής σε ανάμιξη 50 - 50, δεν κάνει σπηλαίωση και το καίει άνετα.

Θα βάλω ανάδευση σαν του Στρατή ή παρόμοια όταν θα έχω χρόνο αργότερα για να μετατρέψω το σιλό έτσι ώστε να καίω 100% λεπτό θρύμμα.

Ο σφυρόμυλος μου των 3 ίππων λαμβάνει το υλικό του βενζινοκίνητου θρυμματιστή μου που προέρχεται από κόσκινο 20 χιλιοστών και το μετατρέπει σε λεπτότερο αφού διαθέτει κόσκινο 6 χιλιοστά, πολύ εύκολα, με μια ωριαία απόδοση περίπου 200 κιλά χαλαρά.

Ο σφυρόμυλος μετά από 1 τόνο θρύμματος που μετέτρεψε από χοντρόκοκο σε λεπτόκοκο, δεν έχει απολύτως καμία εμφανή φθορά. Αργότερα δεν ξέρω τι θα συμβεί αλλά δεν φαίνεται πως μπορεί να του συμβεί κάτι.
Είναι Ιταλικής κατασκευής και όχι Κινέζικης. Η δε δουλειά που καλείται να κάνει, δεν είναι δύσκολη.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90724 από stratis 1

Βιομαζιστής έγραψε:

ftspetro έγραψε: επειδη εχω μιλησει με τον Στρατή για το θεμα και μου εχει πει για ανακάτεμα πριονιδιού με πυρηνοξυλο. εσυ όμως μιλάς για ανακάτεμα θρύματος με πυρηνοξυλο? αν ναι ... το μιγμα δεν θα σου κανει σπηλαιώσεις? ή θα βαλεις και δευτερο μοτέρ σαν του Στρατη για να ανακατεύει το ανακατεμενο θρυμμα και πριονίδι μεσα στο σιλό? επίσης Κωστα ειχες γραψει σε αλλο ποστ για το πριονίδι που παραγεις απο μηχανημα που σπαει δημητριακά. φυσικα μιλας για μικρη ποσότητα και για προσωπική χρηση. με αυτο το μηχανημα κάνεις δουλεια εστω και σε μικρες ποσοτητες? και ποσο παραγωγη εχεις την ώρα? εχει μεγαλες φθορές στα μαχαίρια του? καλο απογευμα.






Ο Στρατής όταν μιλάει για πριονίδι εννοεί το λεπτό θρύμμα ξύλου περασμένο από το κόσκινο των 6 mm. Δηλαδή αυτό που βγάζω εγώ από τον σφυρόμυλο και που είναι το ίδιο υλικό προς πελλετοποίηση.

Σύμφωνα με αυτά που έχει γράψει ο Στρατής σε ανάμιξη 50 - 50, δεν κάνει σπηλαίωση και το καίει άνετα.

Θα βάλω ανάδευση σαν του Στρατή ή παρόμοια όταν θα έχω χρόνο αργότερα για να μετατρέψω το σιλό έτσι ώστε να καίω 100% λεπτό θρύμμα.

Ο σφυρόμυλος μου των 3 ίππων λαμβάνει το υλικό του βενζινοκίνητου θρυμματιστή μου που προέρχεται από κόσκινο 20 χιλιοστών και το μετατρέπει σε λεπτότερο αφού διαθέτει κόσκινο 6 χιλιοστά, πολύ εύκολα, με μια ωριαία απόδοση περίπου 200 κιλά χαλαρά.

Ο σφυρόμυλος μετά από 1 τόνο θρύμματος που μετέτρεψε από χοντρόκοκο σε λεπτόκοκο, δεν έχει απολύτως καμία εμφανή φθορά. Αργότερα δεν ξέρω τι θα συμβεί αλλά δεν φαίνεται πως μπορεί να του συμβεί κάτι.
Είναι Ιταλικής κατασκευής και όχι Κινέζικης. Η δε δουλειά που καλείται να κάνει, δεν είναι δύσκολη.



Τωρα το περναω απο κοσκινο 10 χιλιοστων και περναει απο τους κοχλιες καλα(χωρις να μπλοκαρουν).
Θα φτιαξω ενα κοσκινο στα 15 χιλιοστα για να δω τη συμπεριφορα του.
Οσο ποιο χονδρο τοσο καλυτερα και γρηγοροτερα βγαίνει απο τον σφυρομυλο αρκει να ειναι ομοιογενες.
Κωστα βγαλε μια φωτο με το θρυμμα που βγαζεις απο το κοσκινο των 20 χιλιοστων να το δω.
Αν εχει ομοιογενεια μπορει να περναει απο τον καυστηρα μου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90744 από Βιομαζιστής

stratis 1 έγραψε: Οσο ποιο χονδρο τοσο καλυτερα και γρηγοροτερα βγαίνει απο τον σφυρομυλο αρκει να ειναι ομοιογενες.
Κωστα βγαλε μια φωτο με το θρυμμα που βγαζεις απο το κοσκινο των 20 χιλιοστων να το δω.
Αν εχει ομοιογενεια μπορει να περναει απο τον καυστηρα μου




Από τον θρυμματιστή Στρατή, δεν είναι καθόλου ομοιογενές.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90752 από Βιομαζιστής
Οι τρεις πρώτες είναι το υλικό κατευθείαν από τον θρυμματιστή και οι δύο τελευταίες, μετά το πέρασμα του από τον σφυρόμυλο.



































Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90756 από stratis 1
Ναι,το θρυμμα απο τον θρυμματιστη δεν κανει.
Αλλα και το θρυμμα απο τον σφυρομηλο που πιστευω οτι ειναι ενταξει για τον καυστηρα μου,εχει μια ανομοιογενεια.
Μηπως οι στροφες του ιταλικου ειναι λιγες??
Ο δικος μου σφυρομυλος κανει γυρω στις 3000 στροφες το λεπτο

αυτο ειναι απο τον θρυμματιστη

αυτο απο τον σφυρομυλο
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by stratis 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90775 από Βιομαζιστής

stratis 1 έγραψε: Ναι το θρυμμα απο τον θρυμματιστη δεν κανει.
Αλλα και το θρυμμα απο τον σφυρομηλο που πιστευω οτι ειναι ενταξει για τον καυστηρα μου,εχει μια ανομοιογενεια.
Μηπως οι στροφες του ιταλικου ειναι λιγες??
Ο δικος μου σφυρομυλος κανει γυρω στις 3000 στροφες το λεπτο



Δουλεύει στις 2850 r.p.m
Δεν είναι ανομοιογενές. Είναι πολύ καλό όπως στην δική σου τελευταία φωτογραφία. Το έχω τραβήξει από πολύ κοντά γι' αυτό και δείχνει τόση μεγάλη λεπτομέρεια.
Κανένας σφυρόμυλος δεν είναι δυνατόν να βγάλει απόλυτα ομοιογενές υλικό εκτός και αν βάλεις εξαιρετικά λεπτό κόσκινο.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.341 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ