Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90365 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
Βάστα μην βιάζεσαι ......να διορθώσω λίγο την απάντηση που σου έδωσα. Και δικαίως στράβωσες.

Οταν είπα ότι "δεν χρειάζονταν να γράψεις όλα αυτά" ήθελα να εννοηθεί ότι σε κατάλαβα, και δεν χρειάζονταν τόσες εξηγήσεις. ;)

Στο "δεν δίνουμε διαλέξεις σε συνεδριακό κέντρο εδώ" πήγαινε στην αναφορά ότι πρέπει να προσέχω τι γράφω για να μην παρεξηγούμαι.
Δηλαδή....Τα φόρουμ για έμενα δεν είναι τόπος που πρέπει να προσέχουμε επ ακριβώς, τι γράφουμε μην τυχόν και κάποιος ανώνυμος, περίεργος, συμφεροντολόγος, η απλός χρήστης θα παρεξηγήσει.

Εξ ου και η ΤΡΈΛΛΑ. :)

Το energ.gr βέβαια θα ήθελα να λειτουργούσε λίγο διαφορετικά γιατί του αξίζει, αλλά τι να κάνουμε θα βολευτούμε όλοι έτσι.....περιμένοντας μέχρι να αλλάξει κάτι.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90371 από xristosdrama
καλησπερα και απο εμενα .εχω 3-4-5 ερωτησουλες και θα εκτιμουσα καθε βοηθεια.εχω ετοιμη πρωτη υλη για αρχη 15 τονοι πριονιδια και ροκανιδια ως επι το πλειστον πευκου .ενδιαφερομαι για αγορα μονοφασικης πελλετομηχανης .ειμαστε 3 οικογενειες (2 αδερφια και οι γονεις)και φετος αγορασαμε 15 τονους πελλετ ολοι μαζι ..λογω επαγγελματος εχουμε καταφερει και ταιριαξαμε τους πελετοκαυστηρες μας να καινε το ελαχιστο δυνατο .πχ για 120 τμ σπιτι χωρις ιδιαιτερεες μονωσεις καιμε 20-25 κιλα πελλετ την ημερα με 21 βαθμους.
οι ερωτησεις τωρα
ποσοι ιπποι πελλετομηχανη να παρω για να εχω μια αξιολογη παραγωγη ετσι ωστε να καλυψω σχετικα ανετα τις αναγκες μας ?
οταν τελειωσουν τα αποθεματα πρωτης υλης μπορουμε ευκολα να βγαλουμε πριονιδια απο πουρναρι και καστανιες και οξιες .πιστευετε οτι θα μπορεσω να τα συνδυασω αυτα ?
τι υγρασια πρεπει να εχω στην πρωτη υλη πριν την παρασκευη ?
καθε ποτε χρειαζομαι αλλαγη στα εξαρτηματα που τυχον εχουνε φθορες στην μηχανη και ποσο περιπου κοστιζουν ?
και βασικα οτι ξερετε και θελετε να το μοιραστοιτε για να μας βοηθησετε ειναι καλοδεχουμενο
ευχαριστω εκ των προτερων για οποια βοηθεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90410 από Βιομαζιστής

xristosdrama έγραψε: καλησπερα και απο εμενα .εχω 3-4-5 ερωτησουλες και θα εκτιμουσα καθε βοηθεια.εχω ετοιμη πρωτη υλη για αρχη 15 τονοι πριονιδια και ροκανιδια ως επι το πλειστον πευκου .ενδιαφερομαι για αγορα μονοφασικης πελλετομηχανης

ποσοι ιπποι πελλετομηχανη να παρω για να εχω μια αξιολογη παραγωγη ετσι ωστε να καλυψω σχετικα ανετα τις αναγκες μας ?


Δεν έχεις επιλογές. Με μονοφασικό ρεύμα παίρνεις μόνο 4 ίππων πελλετόπρεσα. Δηλαδή παίρνεις ένα παιχνίδι για να βγάζεις μέχρι 10 κιλά πέλλετς την ώρα και αν τα βγάλεις, από ξύλο.
Μην κοιτάς τι αποδόσεις γράφουν οι κατασκευαστές των μηχανημάτων. Δεν ισχύουν.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": xristosdrama

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90424 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
xristosdrama
Πρώτον διάβασε το θέμα "Παρασκευή πέλετ για ιδιόχρηση" - τα γράφουμε όλα εκεί...
Δεύτερον ο Βιομαζιστής έχει δίκιο. Διάβασε το θέμα από την αρχή και θα καταλάβεις.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": xristosdrama

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90556 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
Κωστα καλησπερα. το καθαρο θυμμα πως θα το καις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90566 από Βιομαζιστής

ftspetro έγραψε: Κωστα καλησπερα. το καθαρο θυμμα πως θα το καις?




Αρχικά σε ανάμιξη με πυρηνόξυλο. Αργότερα μόλις μου το επιτρέψει ο χρόνος μου, θα εφαρμόσω την δοκιμασμένη μέθοδο του Στρατή.




Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.136 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ