Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89882 από Βιομαζιστής
Και όμως δουλεύει! Και έχει σαν βασική αρχή τις οικοδομικές μπετονιέρες.
Δεν θέλεις να το δεχθείς; Δικαίωμα σου.
Δεν θα τσακωθούμε τώρα για μια διαφορετική άποψη.
:)

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89899 από kosmidis80
Συμφωνω με τον Βιομαζιστη, θα δουλεψει! Απλα θα θελει μεγαλυτερο χρονο αναμιξης για να πετυχεις την ομογενοποιηση του 'ελαφριου' αυτου υλικου.

Και πολυ σωστα θα θελει μικροτερο μοτερ -> χαμηλοτερο λειτουργικο κοστος, χαμηλοτερη τιμη κτισης.


OANNHSEA Πολυ περισσοτερα χρονια τωρα σχεδιαζονται και δουλευουν οι μπετονιερες σκυροδεματος, οπου η αναμιξη γινεται σε περιστρεφομενο τυμπανο και επιτυγχανουν (ειδικα σε ξηρα φορτωσης συγκροτηματα - παλιες και απαραδεκτες κατ εμε τεχνολογιες) κατα το δρομολογιο μεχρι το εργοταξιο την ομογενοποιηση των αδρανων, του τσιμεντου, του νερου και των προσμικτων όπου και μετα και γινεται η αντληση και η σκυροδετηση αυτων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89908 από kosmidis80
Επισης παρομοια τεχνικη και τεχνολογια υπαρχει και στα trommel screens στην ανακυκλωση, oπου το τυμπανο περιστρεφεται και απλωνετε το αναμικτο υλικο, ωστε να μπορεσει να διαφυγει το λεπτοκοκκο απο τις οπες. Αν σκεφτουμε τις οπες κλειστες καθως και την εξαγωγη τοτε θα ειχαμε ενα απλωμα των υλικων και την ομογενοποιηση.




Υγ.
Μηχανικος ειμαι και εγω και εχω δουλεψει στον σχεδιασμο και στην παραγωγή λατομικων μηχανηματων και μηχανηματων σκυροδεματος πριν καποια χρονια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89980 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
Δεν θέλετε να δεχτείτε ότι γράφετε αηδίες;
Δεν έχετε παρά να δοκιμάσετε και τα δύο σε λειτουργία...
Εκεί θα δείτε γιατί όσοι κατασκευάζουν ταχυαναμίκτες το κάνουν με αυτό τον τρόπο... :evil:

Οι κατασκευαστές δεν είναι ηλίθιοι να ακολουθούν σκόμα και σήμερα αυτό τους οριζόντιους ταχυαναμίκτες (ή τους κάθετους αναμίκτες) και όχι το στηλ μπετονιέρας...
Αλλά αυτό θα το καταλάβετε μόνο όταν το δουλέψετε... :P

ΥΓ
Να ξεκαθαρίσουμε κάτι:
Για έναν μικρό οικιακό παραγωγό βιομάζας ή πέλετ, το σύστημα μπετονιέρας κάνει.
Για τον xrysafis72 όμως που θα έχει μεγάλη παραγωγή του είναι άχρηστο...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89989 από kosmidis80
Το οτι δεν ξερεις να εκφραζεσαι και προσβαλεις τους αλλους, χωρις να εχεις επιχειρηματα το βλεπουμε εδω και καιρο.


Θα μπορουσα πολυ ευκολα να σου πω τι ακριβως ειναι αηδια, αλλα θα μας μεταφερουν στο fight club και δεν εχω ορεξη να ασχολειθω με παντογνωστη του youtube.

Και σε προκαλω αν λοιπον εχεις την φοβερη εμπειρια και εχεις κανει εστω ενα προτζεκτ με βιομαζα να μας το δειξεις να μαθουμε και οι υπολοιποι... :lol:


Οχι γιατι θυμαμαι μια γραμμη που ειχες δειξει πριν καιρο στην Αττικη (που δεν ηταν δικιας σου σχεδιασης) αν μην τι αλλο ηταν για γελια σχεδιαστικα και κατασκευαστικα!
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89996 από aris11
Απαντήθηκε από aris11 στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Βασιλης Αν, έγραψε: Δεν ξερω σε ποιο Forum θα επρεπε να το δημοσιεύσω, αλλα μετα την επιστροφή του λεβητα βιομαζας που ειχα, μου έμειναν σχεδόν δυο τονοι βιομαζα που θέλω να δώσω σε όποιον ενδιαφέρεται, και βρίσκεται προς Αττική, στην μιση τιμή αγοράς! Αν εχει καποιος καμία ιδεα που να το αναρτήσω θα ειμαι ευγνώμων...
Τράβηξα μεγάλη ταλαιπωρία και έξοδα με το θέμα του λέβητα και δεν θέλω ουτε να τα βλέπω τα τσουβάλια. Ασε που χρειαζομαι και τον χώρο... :dry:

Εδώ βάλτο www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...y&catid=48&Itemid=53
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimlyk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.131 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ