Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87742 από xrysafis72

mastoras έγραψε:

stratis 1 έγραψε:
Με χλωρα κλαδεματα δεν νομιζω οτι θα κανης δουλεια μονο με αυτον τον σφυρομυλο.Θες θρυμματιστη πρωτα.
Αλλα μια δοκιμη δεν βλαπτει.


Λες εεε :dry:

Εχει κάποια λογική, καθώς η ίνες των χλωρών κλαδιών κατευθείαν σε μικρό κόσκινο 6-8 μπορεί να μην γίνονται πριονίδι.

Εαν είναι έτσι την "βάψαμε" ......δεν λέει με τέτοιο μεγάλο μηχάνημα να περνάμε το υλικό 2 φορές.

συμπολεμιστα mastora.μα σου πω μια σκεψη αν εχεις τρακτερακι!!!παρε τον σφυρομυλο χωρις το μοτερ το ηλεκρικο και προσαρμοσετο στο τρακετρ με ενα γωνιακο γκρουπ(1 προς 3 να να πιασεις ο σφυρομυλος της 1620 στρφες)κανε ενα κοσκκινο με μεγαλες τρυπες ωστε να το κανεις το κλαδι τσιπς.το αφηνεις να ξεραθει και το κανεις πριονηδη !!!!.σε ερωτηση που εκανα τον πατερα μου κηνηση απο τρακτερ η ελεκτρομοτερ μου ειπε ενα πειραμα που κανανε παλια για καποιον φιλο του που ειχε ζωα και ειχε ενα τρακτερ μονο.και για να μην πηγενοφερνει το τρακτερ απο τον καμπο για να κανει γερμα τα ζωα του ηθελε να παρει τον ιδιο σφυρομηλο με τον πατερα μου αλλα με μοτερ.και ειπε τον εμπορα και του εφερνε σφυρομυλο να κανουν μια δοκιμη .και ετσι εγινε !!!ερχεται οσφυρομυλος με μοτερ ηλεκτρικο 25κw και ο πατερας μου με 65 ιππους τρακτερ .το μοτερ μπατλαντουσε γονατουσε και οταν ρυθμησαν το ταισμα οστε να μην καψουν το μοτερ,το αποτελεσμα ηταν 30 τσουβαλια ο τρακτερισιος και μολις 15 τσουβαλια με ηλεκτρομοτερ.ο εμπορα ειπε στον φιλο του πατερα μου οτι για πιαση την αποδοση του τρακτεριου ηθελε πολλη μεγαλητερο μοτερ.ολα αυτα σε γερμα απο καλαμποκι σπυρι.ελπιζω να βοηθησα λιγο :cheer:

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by xrysafis72. Αιτία: συμπληρωμα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87903 από fillmore
Απαντήθηκε από fillmore στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

ftspetro έγραψε: fillmore (Διονυση) καλησπερα. σε πηρε τηλεφωνο ο Γιαννης απο το καταστημα στον Πειραια? εμενα ουτε σημερα μου τηλεφωνησε.


.....!!!!!!!καλησπέρα Φώτη !!!!!....σήμερα μίλησα στο τηλέφωνο με τον Γιάννη!!!!....στο σταθερό σου τηλ. που έχω δεν απαντάει. Οταν μπορέσεις πάρε με για να συνεννοηθούμε!!!...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88159 από stratis 1

Βιομαζιστής έγραψε:

stratis 1 έγραψε:






Στρατή ξέρουμε τις διαστάσεις των μαχαιριών; (Μήκος, Φάρδος, Πάχος)
Το κινούμενο μέρος που φέρει τα μαχαίρια είναι τύμπανο ή δίσκος;
(σαν τύμπανο μοιάζει στην φωτογραφία)



μηκος μαχαιριου 30 ποντοι
φαρδος 5,5
παχος μισος ποντος(περιπου)
Το κινουμενο μερος ειναι τυμπανο.
ΑΛΛΑ αντι να κουραζεσαι προσπαθωντας να αντιγραψεις εναν θρυμματιστη, ξοδεύοντας τον πολυτιμο χρονο σου και τα ομορφα λεφτουδάκια σου,ο Φωτης και εγω εχουμε μια φοβερη ιδεα για το πως θα εχεις στη διαθεση σου τα καλλυτερα μηχανηματα θρυμματισμου χωρις να πονεσει η τσεπη σου ,χωρις να γεμισης την αποθηκη σου με μηχανηματα που θα σου χρησιμεύουν μονο μια φορα το χρονο και μετα θα σκονταφτης πανω τους και θα περιμενης να κανης αποσβεση του αγιου Παστιτσιου.!!!!
Στην αποθηκη θα εχεις μονο το καυσιμο που θα εχεις βγαλει με τα χερακια σου και τιποτε αλλο.
Ετσι το θεμα φτιαξτο μονος σου,θα γινει φτιαχτο μονος σου γιατι συμφερει!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88882 από mastoras
Προχτές επι της ευκαιρίας της ηλιοφάνειας, και της επίσκεψης στην Θεσσαλονίκη του φίλου μας osakis, βάλαμε μπροστά τα εργαλεία για καφέ και πελλετοσυζήτηση επί το έργον.

Κατόπιν προτροπής του παλιού πελλετοφτιάχτη, ξεκινήσαμε να θρυματίζουμε χαρτόνια και να τα αναμίξαμε με θρύμματα ελιάς, στον μικρό σφυρόμυλο τοποθετώντας σε αυτόν ένα μεγαλύτερο κόσκινο.

Μετά από μια χούφτα έτοιμου υλικού για την πρέσσα, ο σφυρόμυλος δυστυχώς μπούκωσε από το χαρτί. :( Με λίγη προσπάθεια βγάλαμε ένα κουβά πράγμα, και το ρίξαμε στην πρέσσα.

Το αποτέλεσμα εκπληκτικό. Το πέλλετ βγήκε απίστευτα γρήγορα, και μαλακό όπως ακριβώς το ήθελα. Το μαλακό πέλλετ σημαίνει ότι όταν καεί θα γίνει στάχτη, και όχι κάρβουνο όπως είχε παρατηρηθεί το φαινόμενο "σκουλήκι" στην καύση των προηγούμενων πέλλετ διαφόρων συνταγών που φτιάξαμε.

Μένει τώρα να το κάψουμε και αυτό για να δούμε τα αποτελέσματα.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89215 από xrysafis72
OANNHSEA@(επιστημωνα).ψαχνωντας για οριζωντιες ταχειαναμεικτες βρηκα αυτο!!!!
prntscr.com/u1a56
πως την βλεπεις?

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89250 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

xrysafis72 έγραψε: OANNHSEA@(επιστημωνα).ψαχνωντας για οριζωντιες ταχειαναμεικτες βρηκα αυτο!!!!
prntscr.com/u1a56
πως την βλεπεις?


Καλύτερη φωτογραφία δεν μπορείς να βρεις και θεματάκια όπως π.χ. η ισχύς και η μείωση;

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.132 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ