Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87513 από xrysafis72

Βιομαζιστής έγραψε:

xrysafis72 έγραψε: εχει δικαιο εγω το σταματω εδω ;)
βιο μαζιστη εχω τα ευρο τα εχω στην αυλη μου ....δεν τα γυρναω απο τραπεζες σε χρημαστηρια το δικος σου το κομμα τα εκανε αυτα και εμαθες και εσυ :whistle:



Ποιο είναι το δικό μου κόμμα να το μάθω κι εγώ;
Εγώ ψήφισα ΠΑΣΟΚ για μία και μοναδική φορά, πρώτη φορά στην ζωή μου το 1985 σε ηλικία 19 ετών.
Έκτοτε δεν ξαναψήφισα κόμμα που να έχει λάβει σε εκλογές πάνω από 1%.

Ναι έχει δίκιο ο GT. Το καταντήσαμε πολύ off-topic.

καλα μαγος ειμαι :P

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87594 από mastoras
Τα κλαδέματα στον οπωρώνα έχουν ήδη αρχίσει. Κάθε χρόνο συλλέγω και θρυμματίζω περίπου ένα κυβικό υλικό απο οπωροφόρα δέντρα.



Με μια καλή χειμερινή ηλιοφάνεια και απλωμένο το θρύμμα, χρειάζεται περίπου 4-5 ημέρες να στεγνώσει. Μετά μπορεί να τσουβαλιστεί, περιμένοντας την ώρα που θα αναμιχθεί με άλλα υλικά για να φτιαχτεί πέλλετ.




Βέβαια ο θρυμματισμός δεν είναι μια εύκολη υπόθεση, και αυτό λόγω το ότι μέχρι σήμερα την δουλειά αυτήν την έκανα με έναν βενζικοκίνητο κλαδοτεμαχιστή, με μεγάλο κόσκινο με τρύπα 2cm. Αυτό όμως είναι μειονέκτημα γιατί τα κλαδέματα δεν μπορούν να γίνουν ψιλό θρύμμα ικανό για πελλετοποίηση.



Εχω χρεωθεί ήδη το απόλυτο όπλο, που αυτό είναι ένας μεγάλος σφυρόμυλος 15ιππων που το μειονέκτημα του είναι το τριφασικό ρεύμα που όμως ακόμα δεν το διαθέτω στο αγρόκτημα.

Η εταιρία ΚΕΧΙΔΗΣ που εισάγει μηχανές για παραγωγή πέλλετ, διαθέτει και τον ίδιο τριφασικό σφυρόμυλο σε άλλη έκδοση με κίνηση με πετρελαιοκινητήρα. Πιστεύω ότι είναι και αυτό το εργαλείο μια καλή λύση για το μεγάλο πρόβλημα [έλλειψη τριφασικού ρεύματος] που αντιμετωπίζουν πολλοί που ασχολούνται με αυτήν την διαδικασία.



Μόλις κόψουν οι βροχές, λέω να τον φορτώσω στο φορτηγάκι, και να τον βάλω μπροστά επι τόπου στο χωράφι, βλέποντας πόσα απίδια πιάνει ο σάκος.......δηλαδή εάν έχει την δύναμη του ηλεκτρικού αδερφού του.
Φυσικά θα ακολουθήσει και βίντεο προς τέρψην οφθαλμών. :)
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mastoras.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ZMax

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87626 από stratis 1

mastoras έγραψε: Τα κλαδέματα στον οπωρώνα έχουν ήδη αρχίσει. Κάθε χρόνο συλλέγω και θρυμματίζω περίπου ένα κυβικό υλικό απο οπωροφόρα δέντρα.


Με μια καλή χειμερινή ηλιοφάνεια και απλωμένο το θρύμμα, χρειάζεται περίπου 4-5 ημέρες να στεγνώσει. Μετά μπορεί να τσουβαλιστεί, περιμένοντας την ώρα που θα αναμιχθεί με άλλα υλικά για να φτιαχτεί πέλλετ.

Βέβαια ο θρυμματισμός δεν είναι μια εύκολη υπόθεση, και αυτό λόγω το ότι μέχρι σήμερα την δουλειά αυτήν την έκανα με έναν βενζικοκίνητο κλαδοτεμαχιστή, με μεγάλο κόσκινο με τρύπα 2cm. Αυτό όμως είναι μειονέκτημα γιατί τα κλαδέματα δεν μπορούν να γίνουν ψιλό θρύμμα ικανό για πελλετοποίηση.



Εχω χρεωθεί ήδη το απόλυτο όπλο, που αυτό είναι ένας μεγάλος σφυρόμυλος 15ιππων που το μειονέκτημα του είναι το τριφασικό ρεύμα που όμως ακόμα δεν το διαθέτω στο αγρόκτημα.

Η εταιρία ΚΕΧΙΔΗΣ που εισάγει μηχανές για παραγωγή πέλλετ, διαθέτει και τον ίδιο τριφασικό σφυρόμυλο σε άλλη έκδοση με κίνηση με πετρελαιοκινητήρα. Πιστεύω ότι είναι και αυτό το εργαλείο μια καλή λύση για το μεγάλο πρόβλημα [έλλειψη τριφασικού ρεύματος] που αντιμετωπίζουν πολλοί που ασχολούνται με αυτήν την διαδικασία.


Μόλις κόψουν οι βροχές, λέω να τον φορτώσω στο φορτηγάκι, και να τον βάλω μπροστά επι τόπου στο χωράφι, βλέποντας πόσα απίδια πιάνει ο σάκος.......







Με χλωρα κλαδεματα δεν νομιζω οτι θα κανης δουλεια μονο με αυτον τον σφυρομυλο.Θες θρυμματιστη πρωτα.
Αλλα μια δοκιμη δεν βλαπτει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87647 από mastoras

stratis 1 έγραψε:
Με χλωρα κλαδεματα δεν νομιζω οτι θα κανης δουλεια μονο με αυτον τον σφυρομυλο.Θες θρυμματιστη πρωτα.
Αλλα μια δοκιμη δεν βλαπτει.


Λες εεε :dry:

Εχει κάποια λογική, καθώς η ίνες των χλωρών κλαδιών κατευθείαν σε μικρό κόσκινο 6-8 μπορεί να μην γίνονται πριονίδι.

Εαν είναι έτσι την "βάψαμε" ......δεν λέει με τέτοιο μεγάλο μηχάνημα να περνάμε το υλικό 2 φορές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87660 από kosmidis80
Δμητρη τελικα το μικρο το μηχανηματακι το μονοφασικο το δοκιμασατε? πως συμπεριφερθηκε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87664 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
Πολύ λίγο Θοδωρή μαζί με τον Διονύση, δοκιμαστικά μια χούφτα τεμαχισμένη ελιά.

Πολύ χαμηλή η υποδύναμη για πρώτη εντύπωση, βέβαια είχε πολύ ψιλό κόσκινο.......σύντομα βίντεο με τάισμα γερό. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ