Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86068 από xrysafis72

και βρηκα μεταχειρησμενη γεννητρια παραγωγης ατμου με αυτο αναπληρωση νερου απο παλια σιδερα ατμου που εχουν βιοτεχνιες κατασκευης ρουχων,λες να μου κανει δουλεια?

Ναι, εάν βάλεις τον ατμό στον κοχλία που πηγαίνει στην πρέσα. Έτσι όμως δεν θα μπορείς να ελέγχεις άμεσα την υγρασία, αλλά έμμεσα, μέσω της υγρασίας του τελικού προϊόντος...

ΥΓ
xrysafis72, θέλουμε φωτογραφίες των μηχανημάτων μόλις σου έρθουν επί χείρας...
.[/quote]
αυτο επιστημονα ειναι σιγουρο οτι θα ανεβασω φωτο :woohoo: .αλλωστε για αυτο και γραφω σε αυτο το θεμα,δεν το φτιαχνω βεβαια μονο μου αλλα το χρηματοδοτο το ολο επιχηρημα.και εχω να αποδειξω σε καποιους στο φορουμ και στο χωριο μου οτι ολα γινονται αν υπαρχει θεληση και πεισμα θετικο :evil:

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86073 από Βιομαζιστής

xrysafis72 έγραψε: αυτο επιστημονα ειναι σιγουρο οτι θα ανεβασω φωτο :woohoo: .αλλωστε για αυτο και γραφω σε αυτο το θεμα,δεν το φτιαχνω βεβαια μονο μου αλλα το χρηματοδοτο το ολο επιχηρημα.και εχω να αποδειξω σε καποιους στο φορουμ και στο χωριο μου οτι ολα γινονται αν υπαρχει θεληση και πεισμα θετικο :evil:






Εσύ μάλλον δεν θέλεις ή δεν μπορεί να καταλάβεις ότι δεν θέλουν όλοι να ασχοληθούν τόσο εκτεταμένα είτε λόγω της εργασίας τους ή λόγω έλλειψης χώρου ή λόγω έλλειψης χρημάτων ή λόγω έλλειψης ελεύθερου χρόνου ή κι εγώ δεν ξέρω λόγω ποιου άλλου λόγου ή όποιας άλλης ιδιαιτερότητας έχει ο καθένας.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86075 από stratis 1

OANNHSEA έγραψε:

xrysafis72 έγραψε: εγω θα συνεχισω την προσπαθεια γιατι γραμμη παραγωγης πελλετ για το σπιτι μου και για 5 φιλους μου που εχουν τρελαθει με τα κλινερ και τα κακης ποιοτητας πελλετ που οπως ειπα και μεσα στο φορουμ θα φτιαξω και για αυτους με ανταλαγη εργασιας που θα μου κανουν στα χωραφια.οτι θα συμπληρωνω απο κατασκευες και αγορες θα ανεβαζω εδω με φωτο.στα 41 μου χρονια ενα εμαθα να δουλευουν τα μηχανηματα για μενα και οχι εγω για αυτα.επιστημονα (OANNHSEA) βγαλαμε τα σχεδια για το καθαριστηριο και την χαρμανιερα περιμενω να μου πει τιμη για να κατασκευασουμε :evil: .και κατι ακομα 3,5 κυβικα χαρμανιερα ποσα κιλα πριονιδι περνει μεσα με 13% υγρασια?φτιαχνει μια με κοχλεια χωρις το μοτερ και μου ειπε οτι στοιχιζει 1100+φπα :woohoo:


Εάν θυμάμαι καλά, το κυβικό με 10% υγρασία ζυγίζει 650 κιλά....
Τώρα εσύ μου λες ότι θα βάζεις στον ταχυαναμίκτη 2,25 τόνους υλικό;;;
Ο ταχυαναμίκτης είναι οριζόντιος ή κάθετος;
Για να σου δώσω να καταλάβεις.
Στους ταχυναμίκτες που παράγαμε για 200 κιλά τελικού προϊόντος με 10 κύκλους την ώρα βάζαμε 10 ίππους μοτέρ...
Κάτσε να κοιτάξω τα παλιά σχέδια και ύστερα να πω: περαστικά... :evil:
.


Γιαννη ΔΕς ΕΔΩ www.cres.gr/kape/pdf/download/D3.2_WOOD%...ANDBOOK_GR_FINAL.pdf

Στο Πίνακα 2.9.1 λεει οτι το πελλετ ειναι 650 κιλα το κυβικο
τα θρυμματα ζυγιζουν πολυ λιγοτερο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86253 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
Διονυση καλησπερα. εχεις καποιο σταθερο να μιλησουμε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86292 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Στο Πίνακα 2.9.1 λεει οτι το πελλετ ειναι 650 κιλα το κυβικο
τα θρυμματα ζυγιζουν πολυ λιγοτερο


Ναι έχεις δίκιο - ζυγίζουν το 1/3 του πέλετ.
Άρα περίπου 220 κιλά το κυβικό και άρα 90 κιλά περίπου τα 400 λίτρα.
Τα 240 κιλά ισχύουν, αλλά για άλλο υλικό εκτός του θέματος μας... :blush:


Δεν θα μπορούσε να ανακατεύει με τον ίδιο τρόπο όπως οι μπετονιέρες ανακατεύουν το μπετόν;
Δεν ξέρω, ρωτάω.

Είναι διαφορετική η λογική, αλλά ναι, μπορεί για έναν μικρό ιδιώτη.
Προϋποθέτει βέβαια γέμισμα και άδειασμα με το χέρι και ότι δεν θα μπουν πολύ ελαφρά στοιχεία μέσα όπως το χαρτί. Συν το ότι παίρνει πολύ λίγο υλικό σε κάθε γέμισμα.
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86298 από Βιομαζιστής

OANNHSEA έγραψε:

Είναι διαφορετική η λογική, αλλά ναι, μπορεί για έναν μικρό ιδιώτη.
Προϋποθέτει βέβαια γέμισμα και άδειασμα με το χέρι και ότι δεν θα μπουν πολύ ελαφρά στοιχεία μέσα όπως το χαρτί. Συν το ότι παίρνει πολύ λίγο υλικό σε κάθε γέμισμα.
.



Πρόσεξε! Δεν έγραψα να το ανακατεύεις με μπετονιέρα. Έγραψα με τον ίδιο τρόπο όπως η μπετονιέρα.
Έχεις δηλαδή ένα μεταλλικό βαρέλι (όπως ήταν αυτό αν θυμάσαι που είχες ποστάρει κάποτε για την ξήρανση) να γεμίζει από πάνω, να περιστρέφεται γύρω από τον οριζόντιο άξονά του έχοντας μέσα του και κάποιες σταθερές λάμες για εμπόδια όπως έχουν και οι μπετονιέρες που θα συνδράμουν στο ανακάτεμα, να περιστρέφεται με μικρό μοτέρ όπως στις μπετονιέρες και να αδειάζει από κάτω.
Δεν βλέπω το λόγο να προϋποθέτει γέμισμα με το χέρι έτσι όπως το γράφω.
Που είναι το πρόβλημα;

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.136 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ