Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85952 από Βιομαζιστής

xrysafis72 έγραψε: εγω θα συνεχισω την προσπαθεια γιατι γραμμη παραγωγης πελλετ για το σπιτι μου και για 5 φιλους μου που εχουν τρελαθει με τα κλινερ και τα κακης ποιοτητας πελλετ που οπως ειπα και μεσα στο φορουμ θα φτιαξω και για αυτους με ανταλαγη εργασιας που θα μου κανουν στα χωραφια.οτι θα συμπληρωνω απο κατασκευες και αγορες θα ανεβαζω εδω με φωτο.στα 41 μου χρονια ενα εμαθα να δουλευουν τα μηχανηματα για μενα και οχι εγω για αυτα.επιστημονα (OANNHSEA) βγαλαμε τα σχεδια για το καθαριστηριο και την χαρμανιερα περιμενω να μου πει τιμη για να κατασκευασουμε :evil: .και κατι ακομα 3,5 κυβικα χαρμανιερα ποσα κιλα πριονιδι περνει μεσα με 13% υγρασια?φτιαχνει μια με κοχλεια χωρις το μοτερ και μου ειπε οτι στοιχιζει 1100+φπα :woohoo:



Εσύ καλά θα κάνεις να ασχοληθείς γιατί είναι ένα είδος πολύ κοντά στην δουλειά σου.
Αν το σκεφτόμουν επαγγελματικά κι εγώ αυτό θα έκανα.
Δεν διαφωνούμε.
Keep going!

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85979 από xrysafis72

Βιομαζιστής έγραψε:

xrysafis72 έγραψε: εγω θα συνεχισω την προσπαθεια γιατι γραμμη παραγωγης πελλετ για το σπιτι μου και για 5 φιλους μου που εχουν τρελαθει με τα κλινερ και τα κακης ποιοτητας πελλετ που οπως ειπα και μεσα στο φορουμ θα φτιαξω και για αυτους με ανταλαγη εργασιας που θα μου κανουν στα χωραφια.οτι θα συμπληρωνω απο κατασκευες και αγορες θα ανεβαζω εδω με φωτο.στα 41 μου χρονια ενα εμαθα να δουλευουν τα μηχανηματα για μενα και οχι εγω για αυτα.επιστημονα (OANNHSEA) βγαλαμε τα σχεδια για το καθαριστηριο και την χαρμανιερα περιμενω να μου πει τιμη για να κατασκευασουμε :evil: .και κατι ακομα 3,5 κυβικα χαρμανιερα ποσα κιλα πριονιδι περνει μεσα με 13% υγρασια?φτιαχνει μια με κοχλεια χωρις το μοτερ και μου ειπε οτι στοιχιζει 1100+φπα :woohoo:



Εσύ καλά θα κάνεις να ασχοληθείς γιατί είναι ένα είδος πολύ κοντά στην δουλειά σου.
Αν το σκεφτόμουν επαγγελματικά κι εγώ αυτό θα έκανα.
Δεν διαφωνούμε.
Keep going!

δεν το σκεφτομαι επαγγελματικα .απλος δεν θελω να ειμαι παιχνιδακι καποιων.και τα ζωα που εχω στο σπιτι μου(κοτουλες,κουνελακια.γουρουνακια)τα εχω για να ξερω τι τρωω!!δεν συμφερουν αν τα παρω με τα δικα σου μετρα και σταθμα!
πχ. ενα κοτοπουλο εχει στην αγορα 5 ευρω το κιλο ετοιμο για των φουρνο
εγω το κοτοπουλακι για να γινει ενα κιλο θελει 7 μηνες =210 ημερες.απο 50 γραμαρια καλαμποκι να τρωει καθε μερα θελω 10,5 κιλα καλαμποκι απο 25 λεπτα το κιλο=2,62 ευρο συν 210 μερες απο 5 λεπτα να κατεβω να παω στην αποθηκη να παρω καλαμποκι να το ταισω=10 ωρες και 50 λεπτα επι 40 ευρο το μεροκαματο το οχταωρο=52.με την λογικη σου το κοτοπουλακι που θα φαω μου στηχηζει 54,62 ευρο.σαν ποιο μικρος θα σε συμβουλευα να αλλαξης αυτης την αστικη αποψη μια και ηρθες στην επαρχεια, γιατι λεφτα δεν θα μας αφησουν η πολητικη μας και θα περναμε με οτι θα εχουμε και αν δεν εχουμε θα γινουμε αλεπουδες. :whistle: !!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by xrysafis72. Αιτία: συμπληρωμα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": asfet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85983 από Βιομαζιστής

xrysafis72 έγραψε: δεν το σκεφτομαι επαγγελματικα .απλος δεν θελω να ειμαι παιχνιδακι καποιων.και τα ζωα που εχω στο σπιτι μου(κοτουλες,κουνελακια.γουρουνακια)τα εχω για να ξερω τι τρωω!!δεν συμφερουν αν τα παρω με τα δικα σου μετρα και σταθμα!
πχ. ενα κοτοπουλο εχει στην αγορα 5 ευρω το κιλο ετοιμο για των φουρνο
εγω το κοτοπουλακι για να γινει ενα κιλο θελει 7 μηνες =210 ημερες.απο 50 γραμαρια καλαμποκι να τρωει καθε μερα θελω 10,5 κιλα καλαμποκι απο 25 λεπτα το κιλο=2,62 ευρο συν 210 μερες απο 5 λεπτα να κατεβω να παω στην αποθηκη να παρω καλαμποκι να το ταισω=10 ωρες και 50 λεπτα επι 40 ευρο το μεροκαματο το οχταωρο=52.με την λογικη σου το κοτοπουλακι που θα φαω μου στηχηζει 54,62 ευρο.σαν ποιο μικρος θα σε συμβουλευα να αλλαξης αυτης την αστικη αποψη μια και ηρθες στην επαρχεια, γιατι λεφτα δεν θα μας αφησουν η πολητικη μας και θα περναμε με οτι θα εχουμε και αν δεν εχουμε θα γινουμε αλεπουδες. :whistle: !!



Δεν βγάζω έτσι κοστολόγια γιατί δεν βγαίνουν έτσι τα κοστολόγια.
Δεν τρώω το κοτοπουλάκι σου που να με πληρώνεις γιατί είναι και σκληρό και επιπλέον δεν μου αρέσει η γεύση του.
Είμαι "παιδί" της πόλης και έχω συνηθίσει σε άλλου είδους διατροφή και σε άλλες γεύσεις.
Τέλος πάντων όπως και να έχει, μην ακολουθείς την συνταγή μου αλλά την δική σου.
Δεν έχω όρεξη μα ούτε και διάθεση να αδειάσω το κεφάλι μου για να γεμίσω το κεφάλι κανενός άλλου.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #86007 από fillmore
Απαντήθηκε από fillmore στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

fillmore έγραψε:

ftspetro έγραψε: και κατι άλλο. στην συνενόηση που ειχα ηδη μαζι τους μου δινουν και 6 ατοκες δοσεις με καρτα, ειτε για το 900αρι, ειτε για το 1300. εσενα για το 1300 ποσο σου ειπαν οτι στο δινουν?


...με τον Γιάννη νομίζω πως μιλούσα!!!...πολύ καλό παλικάρι, του έκανα κάποιες διευκρινιστικές ερωτήσεις για το μηχάνημα και με πήρε δυο φορές για να μου απαντήσει. Τιμή στα 2.400 ευρώ. Εχω αφήσει όνομα και τηλέφωνο (Κλαυδιανός Διονύσης από Αξιούπολη Κιλκίς τηλ.6947470903) εάν πάς από εκεί πες του πως είμαστε μαζί και κάνε κανένα παζάρι. Ενα ζευγάρι μαχαίρια θα πάρω σίγουρα ας είναι αυτή η έκπτωση. Εκτός αν πετύχεις κάτι καλύτερο. Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα κάνω την παραγγελία την Δευτέρα.


.........ftsperto εάν περάσεις σήμερα από το μαγαζί πάρε με τηλέφωνο!!!...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #86014 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

xrysafis72 έγραψε: εγω θα συνεχισω την προσπαθεια γιατι γραμμη παραγωγης πελλετ για το σπιτι μου και για 5 φιλους μου που εχουν τρελαθει με τα κλινερ και τα κακης ποιοτητας πελλετ που οπως ειπα και μεσα στο φορουμ θα φτιαξω και για αυτους με ανταλαγη εργασιας που θα μου κανουν στα χωραφια.οτι θα συμπληρωνω απο κατασκευες και αγορες θα ανεβαζω εδω με φωτο.στα 41 μου χρονια ενα εμαθα να δουλευουν τα μηχανηματα για μενα και οχι εγω για αυτα.επιστημονα (OANNHSEA) βγαλαμε τα σχεδια για το καθαριστηριο και την χαρμανιερα περιμενω να μου πει τιμη για να κατασκευασουμε :evil: .και κατι ακομα 3,5 κυβικα χαρμανιερα ποσα κιλα πριονιδι περνει μεσα με 13% υγρασια?φτιαχνει μια με κοχλεια χωρις το μοτερ και μου ειπε οτι στοιχιζει 1100+φπα :woohoo:


Εάν θυμάμαι καλά, το κυβικό με 10% υγρασία ζυγίζει 650 κιλά....
Τώρα εσύ μου λες ότι θα βάζεις στον ταχυαναμίκτη 2,25 τόνους υλικό;;;
Ο ταχυαναμίκτης είναι οριζόντιος ή κάθετος;
Για να σου δώσω να καταλάβεις.
Στους ταχυναμίκτες που παράγαμε για 200 κιλά τελικού προϊόντος με 10 κύκλους την ώρα βάζαμε 10 ίππους μοτέρ...
Κάτσε να κοιτάξω τα παλιά σχέδια και ύστερα να πω: περαστικά... :evil:
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #86023 από Βιομαζιστής

OANNHSEA έγραψε:
Εάν θυμάμαι καλά, το κυβικό με 10% υγρασία ζυγίζει 650 κιλά....
Τώρα εσύ μου λες ότι θα βάζεις στον ταχυαναμίκτη 2,25 τόνους υλικό;;;
Ο ταχυαναμίκτης είναι οριζόντιος ή κάθετος;
Για να σου δώσω να καταλάβεις.
Στους ταχυναμίκτες που παράγαμε για 200 κιλά τελικού προϊόντος με 10 κύκλους την ώρα βάζαμε 10 ίππους μοτέρ...
Κάτσε να κοιτάξω τα παλιά σχέδια και ύστερα να πω: περαστικά... :evil:
.



10HP για 200 κιλά θρύμματος, φαντάζει τουλάχιστον υπερβολικό. Γιατί 10 ίππους;
Οι οικοδομικές μπετονιέρες του 1/2, για 180 - 200 κιλά μπετόν, έχουν κινητήρα ενός ίππου.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.149 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ