Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85904 από Βιομαζιστής

xrysafis72 έγραψε: εχω βαρεθει να ακουω ακριβα δεν συμφερη τσαμπα κοπος .λυπαμε που δεν σκεφτεστε σαν ελληνες αλλα σαν γερμανη και αμερικανη(ρομποτακια)παραθετω τα παρακατω εγω σαν ελληνας :evil:
www.car.gr/classifieds/tractors/view/3319149/ τρακτερ αγορα 1500 ευρο
www.car.gr/classifieds/tractors/view/3262353/ καταστροφεας κλαδιων τρακτερισιο καινουργιο 1400 ευρο+ φπα
www.car.gr/classifieds/tractors/view/3339187/ σφυρομυλος τρακτερισιος 400 ευρο και ποιο χαμηλα
www.car.gr/classifieds/tractors/view/3140126/ καροτσα τρακτερισια 1000 ευρο
ολα αυτα 4683 ευρω.και ενα φορτηγο αγκαζε για την μεταφωρα τους απο αθηνα μεχρι διδυμοτειχο.αν του δωσει 1500 ευρο θα σε βλεπει για <<θεο>>.μαθεται να αγοραζεται και μεταχηρησμενα .εχω τρακτερ του 1955 και ακομα ποτιζει και σκαλιζει.και φιλε μου βιομαζιστη αυτα τα εψαξες ποτε σαν ανθρωπος της πιατσας
και μηχανικος.παντα εβαζες καινουργια ανταλακτικα παλια δεν επαιρνες!!!στα λεω αυτα γιατι σε βλεπω τον μονο αντιθετο στο θεμα πελλετ η βιομαζα :woohoo:



Δεν με έχεις παρακολουθήσει. Δεν λέω αυτά που γράφεις. Δεν σκέφτομαι να ακολουθήσω το επάγγελμα του αγρότη. Να πάρω εξοπλισμό που είναι απαραίτητος σε αγρότες.
Ήμουν εισαγωγέας μοτοσυκλετών στην Αθήνα. Επί μεγάλη σειρά ετών.
Ξεκίνησα από μηχανικός. Τώρα, πάνω από 6 χρόνια ασχολούμαι ΜΟΝΟ με τον χρηματοοικονομικό κλάδο. Ασχολούμουν και παλαιοτέρα -14 χρόνια συνολικά- αλλά το έκανα παράλληλα με την άλλη δουλειά μου.
Τον ελεύθερο μου χρόνο ήθελα να κάνω κάτι δημιουργικό που να αξίζει όμως. Αγόρασα λάθος μηχανήματα διότι άκουσα κάποιους που "γνώριζαν" μόνο στην φαντασία τους.
Αν ξεκινούσα τώρα από το μηδέν, ήξερα ακριβώς τι να έκανα ή να μην έκανα.
Δεν είμαι αρνητικός σε καμία περίπτωση ως προς την βιομάζα. Εξού και το nickname μου.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85910 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
φιλοι μου Στρατή και βιομαζιστή (Κωστα). πλακα κανω. και βεβαια αναγνωριζω πως αν και άγνωστοι, μου λέτε πραγματα και με συμβουλεύετε σαν να είμαστε φίλοι χρόνια και που για να τα μαθω θα έπρεπε να ιδρώσω και να πληρώσω ένα ΄΄σκασμό χρηματα.εεε αυτο δεν γίνεται να μην το εκτιμήσω. όσο για τα μηχανήματα δεν διαφωνώ πως και εγω με κλειστά τα μάτια άλλες φορες θα πήγαινα στα ακριβά μηχανήματα, όμως το σήμερα από το χθές ειναι τελείως διαφορετικό και τα βήματά μας πρέπει να ειναι μαζεμένα. αυτό φυσικά δεν λέει οτι δεν θα το προσπαθήσω, αλλά σκέφτομαι αυτά που λέει ο Κώστας για την κούραση και αυτα που λέει ο Στρατής για το σωστό και καλό που ειναι και ακριβό. φυσικά υπάρχει και το μεταχειρισμένο όπως λέει και ενας άλλος φιλος. όλα παίζουν. και τελικά το δίκιο το έχει αυτός που εκ του απότελέσματος έχει πετύχει. όμως αυτό δυστυχώς το καταλαβαίνουμε εκ των υστέρων. και συγνώμη αν σας τρώω τον χρόνο σας, αλλά για μενα προσωπικά, αυτή η ΄΄φαση΄΄ στη ζωή μου είναι πρωτόγνωρη και όπως είπε ο Κώστας εχω τον αρχικό ενθουσιασμό του ΄΄πρωτάρη΄΄. όμως εγώ φιλοι μου, αν μου επιτρέπετε, πραγματικά νιώθω πως δεν είμαι το ίδιο μ εσας. η διαφορά μας ειναι οτι εγώ έχω καί εσας να μου λέτε την άποψη σας, ενώ εσείς οταν λαμβάνατε αυτές τις αποφάσεις ήσασταν μόνοι και γιαυτο σας ευχαριστω για άλλη μια φορα, αν δεν γίνομαι κουραστικός. Στρατή η βολτα με τον Κώστα στην εθνική ισχύει ετσι? χαχα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85916 από stratis 1
Ρε σεις μηπως θελετε βολτα με αυτο?? :lol: :lol:
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85918 από xrysafis72

Βιομαζιστής έγραψε:

xrysafis72 έγραψε: εχω βαρεθει να ακουω ακριβα δεν συμφερη τσαμπα κοπος .λυπαμε που δεν σκεφτεστε σαν ελληνες αλλα σαν γερμανη και αμερικανη(ρομποτακια)παραθετω τα παρακατω εγω σαν ελληνας :evil:
www.car.gr/classifieds/tractors/view/3319149/ τρακτερ αγορα 1500 ευρο
www.car.gr/classifieds/tractors/view/3262353/ καταστροφεας κλαδιων τρακτερισιο καινουργιο 1400 ευρο+ φπα
www.car.gr/classifieds/tractors/view/3339187/ σφυρομυλος τρακτερισιος 400 ευρο και ποιο χαμηλα
www.car.gr/classifieds/tractors/view/3140126/ καροτσα τρακτερισια 1000 ευρο
ολα αυτα 4683 ευρω.και ενα φορτηγο αγκαζε για την μεταφωρα τους απο αθηνα μεχρι διδυμοτειχο.αν του δωσει 1500 ευρο θα σε βλεπει για <<θεο>>.μαθεται να αγοραζεται και μεταχηρησμενα .εχω τρακτερ του 1955 και ακομα ποτιζει και σκαλιζει.και φιλε μου βιομαζιστη αυτα τα εψαξες ποτε σαν ανθρωπος της πιατσας
και μηχανικος.παντα εβαζες καινουργια ανταλακτικα παλια δεν επαιρνες!!!στα λεω αυτα γιατι σε βλεπω τον μονο αντιθετο στο θεμα πελλετ η βιομαζα :woohoo:



Δεν με έχεις παρακολουθήσει. Δεν λέω αυτά που γράφεις. Δεν σκέφτομαι να ακολουθήσω το επάγγελμα του αγρότη. Να πάρω εξοπλισμό που είναι απαραίτητος σε αγρότες.
Ήμουν εισαγωγέας μοτοσυκλετών στην Αθήνα. Επί μεγάλη σειρά ετών.
Ξεκίνησα από μηχανικός. Τώρα, πάνω από 6 χρόνια ασχολούμαι ΜΟΝΟ με τον χρηματοοικονομικό κλάδο. Ασχολούμουν και παλαιοτέρα -14 χρόνια συνολικά- αλλά το έκανα παράλληλα με την άλλη δουλειά μου.
Τον ελεύθερο μου χρόνο ήθελα να κάνω κάτι δημιουργικό που να αξίζει όμως. Αγόρασα λάθος μηχανήματα διότι άκουσα κάποιους που "γνώριζαν" μόνο στην φαντασία τους.
Αν ξεκινούσα τώρα από το μηδέν, ήξερα ακριβώς τι να έκανα ή να μην έκανα.
Δεν είμαι αρνητικός σε καμία περίπτωση ως προς την βιομάζα. Εξού και το nickname μου.

και εγω λεω να μην γινεις αγροτης σαν εμενα. :) απλο παρεθεσα τα παραπανω για καποιον που θα ηθελε και μια ποιο οικονομικη λυση και ποιο αξιοπιστη και σαφος ποιο γρηγορη και ευκολοτερη προσωπικη εργασια κατε εμε.για το θεμα πελλετ γιατι εισε αρνητικος και οχι για την βιομαζα?

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by xrysafis72. Αιτία: συμπληρωμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85923 από Βιομαζιστής
ftspetro θα σου πω μια ιστοριούλα.
Πριν από αρκετά χρόνια, πρέπει να ήταν γύρω στο 2004 - 2005, είχα πάει στο Carrefour στο Ελληνικό. Τότε έμενα στην Γλυφάδα. Πήγα που λες λοιπόν εκεί με σκοπό να αγοράσω μία βιντεοκάμερα. Ήταν ακριβές τότε.
Εκεί που την κοίταζα στην βιτρίνα και είχα αποφασίσει να την αγοράσω, πλησίασε και κάποιος άλλος άνθρωπος την βιτρίνα των βιντεοκαμερών. Δεν ξέρω πως ξεκινήσαμε την κουβέντα και του λέω: "Αυτή μου φαίνεται καλή περίπτωση και για τα τεχνικά χαρακτηριστικά που γράφει το ταμπελάκι, είναι τζάμπα".
"Αυτή κοιτάω και εγώ" μου απαντάει "αλλά έχω την εντύπωση πως στο διαφημιστικό τους φυλλάδιο γράφει πως από Δευτέρα, θα έχει επιπλέον έκπτωση 40%."
"Πλάκα κάνεις!" του αντιγυρίζω.
"Όχι" μου λέει. "Δεν κάνω καθόλου πλάκα".
Ψάχνω και βρίσκω μια πωλήτρια. Το και το, της λέω.
"Ενδιαφέρομαι γι' αυτήν την βιντεοκάμερα την Sony που έχετε στην βιτρίνα". "Όμως κάποιος μου είπε ότι από Δευτέρα θα έχει 40% έκπτωση βάσει κάποιων φυλλαδίων που έχετε μοιράσει σε σπίτια"
"Όχι", μου απαντάει κατηγορηματικά αυτή. "Δεν ισχύει αυτό. Άλλη βιντεοκάμερα ήταν. Και καλά θα κάνετε αν σας ενδιαφέρει αυτή να την πάρετε τώρα γιατί είναι το τελευταίο κομμάτι".
Την πίστεψα. Την ήθελα. Δεν ήθελα να την χάσω.
"Εντάξει" λέω. "Θα την πάρω τώρα."
Έλα όμως που ο χριστιανός είχε πλησιάσει και αυτός και άκουσε την κουβέντα μας.
"Καλά, τι προσπαθείς να κάνεις τώρα;" της λέει. "Να πουλήσεις του ανθρώπου μια κάμερα που την Δευτέρα (ήταν Σάββατο) θα κάνει 40% φθηνότερα;"
Αυτή επαναστάτησε. "Όχι κύριε, δεν ισχύει αυτό που λέτε."
Πήγε ο άνθρωπος και βρήκε τον προϊστάμενο του καταστήματος. Πιστοποίησε ο τελευταίος μετά από ψάξιμο και κάποια τηλεφωνήματα που έκανε στα κεντρικά γραφεία πως όντως η βιντεοκάμερα μετά από 2 ημέρες θα έκανε περίπου την μισή τιμή.
Πήγα την Δευτέρα και την πήρα. Αφού πρώτα ευχαρίστησα τον άνθρωπο που με βοήθησε.
Ακόμη το θυμάμαι το γεγονός, σαν να ήταν χθες.
Ακριβώς το ίδιο θα έκανα και εγώ στην θέση του.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ftspetro

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #85928 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
Κωστα περιμενω να φτιάξει ο καιρος για να τα πούμε απο κοντά αν μπορείς και εσυ στην Χαλκίδα. ευχαριστώ και πάλι για την επικοινωνία μας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ