Πρόβλημα με αεροθερμο τζακι Edilkamin tekno3

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156834 από geodag
καλημερα παιδια... μια ερωτηση! υπαρχει περιπτωση ν ζεστανω σπιτι 90 τμ με αεροθερμο τζακι μ βεντιλατερ χωρις ν τραβηξω αγωγους στα δωματια?? θ εχω μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας στα δωματια απο τον σαλονι που θα ειναι το τζακι??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156845 από surfer

geodag έγραψε: καλημερα παιδια... μια ερωτηση! υπαρχει περιπτωση ν ζεστανω σπιτι 90 τμ με αεροθερμο τζακι μ βεντιλατερ χωρις ν τραβηξω αγωγους στα δωματια?? θ εχω μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας στα δωματια απο τον σαλονι που θα ειναι το τζακι??


Θα έλεγα ανάλογα με τη διαρύθμιση του χώρου και το μέγεθος του τζακιού σου.
Με την προϋπόθεση ότι θα μπορεί να ζεστάνει το χώρο σου σταδιακά η θερμοκρασία θα ανεβαίνει απλά με πιο αργούς ρυθμούς. Μήπως θα μπορούσες να βάλεις αεραγωγούς έστω εκεί κοντά;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156850 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Πάρα πολύ ωραία. Έτσι είναι τα πράγματα. Βέβαια δεν ξέρω για τον αέρα καύσης.Πρέπει να τον τραβάει απο το χώρο κάτω απο το τζακι. Γιαυτό το σπιράλ έρχεται ελευθερο,τύπου proximity air.
Τώρα τι πρέπει να κάνεις. Επειδή οι εισαγωγές του μοτέρ είναι φ140 πρέπει το άνοιγμα μπροστά να είναι 140χ2 δηλαδή 140χ280 τουλάχιστον. Φέρε και στερέωσε τους αγωγούς μπροστά στο νέο άνοιγμα ώστε να τραβάει καθαρά αέρα από το σαλόνι και όχι όλες αυτές τις σκόνες που φαίνονται άλλα και πιθανά υπολείμματα από την μόνωση μέσα στο θερμοθάλαμο γιατί τα πηγαίνουν μέσα στο τζάκι . Τέλος βάλε μια σήτα-σχάρα στο νέο άνοιγμα και τελείωσες. Μην ξεχάσεις όταν ξανακλείσεις το καπάκι του μοτέρ να βάλεις και σιλικόνη κόκκινη στην περίμετρο για να στεγανοποιηθεί καλά , γιατί αν δεν, θα σου φέρνει αέρα κάτω από την σχάρα και θα στα καίει τα ξύλα για πλάκα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156852 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Στο θέμα της θέρμανσης του χώρου , δούλεψε το κανα 5ωρο σε καλές θερμοκρασίες 80-90 με μοτέρ στο auto για να ζεστάνει το σπίτι καλά και μετά θα δεις αποτέλεσμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156853 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
www.liapakis.gr/prd_images/Status-1.jpg
c.scdn.gr/images/sku_main_images/001874/...ilkamin_tekno_3.jpeg
Πρέπει να υπάρχουν 2 tekno 3 και να έχουν διαφορετικό σχεδιασμο μπροστά και κάτω απο την πόρτα (θέση αίσθητήρα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156854 από deleon
Καλήμερα. Φίλε ανέστη σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Έχω όμως κάποιες απορίες. Αν βάλω σιλικόνη μήπως θα έχω πρόβλημα με συστολες διαστολες;; Δεύτερον μου λες να γυρίσω τον εξωτερικό αγωγό στο χώρο του σαλονιού, δηλαδή να μην τραβάει καθόλου αέρα από εξω; Αν θέλω να ανανεωθεί ο εσωτερικός αέρας θα πρέπει να ανοίγω παράθυρο ή πόρτα στο σπίτι;επίσης να καταργησω τον εξωτερικό αεραγωγο που πάει στην εστία καύσης; Αλλά αέρα για την καύση των ξύλων από που θα έχει;το auto σε μενα έχει την ένταση του αέρα που το ρυθμίσω εγώ. Σε ποια ένταση να το ρυθμίσω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ