Δεν αποδιδει το τζακι καθολου!!Τι φταιει?

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114934 από dimlyk

pontios74 έγραψε: έλα sakmar μακαρι να μπορουσα να ανεβω πάνω αλλα είσαι λιγο μακρυα!!!ξεκίνα παρε σφυρι και κατσαβιδι και βαρα!!περιμενουμε με αγωνια φωτογραφιες :woohoo:


μια κι εχεις αναλαβει την ψυχολογικη υποστηριξη ...μπας και χρειαζεστε κανα τετοιο να δανεισω ??? :P


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114937 από pontios74

kosmidis80 έγραψε: Συγνωμη απλα κουραστηκα να διαβασω ολα τα ποστ στο θεμα, το αυτονοητο εχει απαντηθει?! :oops:

Η καμιναδα εχει καθαριστει ποτε??? Μηπως να ξεκινησει απο εκει και χωρις να βαλει χερι σε κατι και να μας πει αν τραβαει μετα τον καθαρισμο?

εχει πει πως την καθαριζει τωρα στη σπιραλ ποσο καλα μπορει να καθαριστει δε ξερω!για αρχη ειπαμε να ανοιξει μια τρυπα για εισαγωγη αερα απο κατω και παραλληλα να ανοιξει καμμια περσιδα να δουμε απο μεσα τι εχει γινει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114940 από kosmidis80
Καλημερα,

οσο και να το ζοριζουμε το θεμα, αν δεν ειναι διατεθειμενος να κανει μονος του επεμβασεις ή πειραματα, τζαμπα μιλαμε. Σε αυτην την περιπτωση περνει εναν τζακα της περιοχης του και του το φτιαχνει οπως θα του το πειτε εσεις που εχετε την εμπειρια.

Αλλη λυση δεν υπαρχει. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115053 από Στελιος1
Εγω καταλαβα οτι το τζακι δεν τραβαει, εσεις λοιπον οι καλοπροεραιτοι ας του εξηγεισετε πως να ζεσταθει με ενα τζακι που δεν τραβαει! Αν κανω λαθος εχετε δικιο, ανθρωπος ειμαι και εκανα λαθος.
Δηλαδη ο καθ ενας που εχει την καλη διαθεση να βοηθησει μπορει και να το κανει? Οι μισοι απο εσας μολις χθες ρωταγατε και ξαφνικα γινατε ειδοιμονες, ειναι βοηθεια αυτη? Δεν τραβαει το τζακι του, αν δεν ανεβει η καπνοδοχος πιο ψηλα απο τ κλιμακοστασιο της οικοδομης (εγω με τα λεγομενα του θεωρω οτι το κλιμακοστασιο υπαρχει) δεν θα στρωσει ποτε, η εκτος και αν ισχυει αυτο που λεει ο Κοσμιδης. Ολα τ αλλα ειναι εξυπναδες.

ΥΓ. Ακουστε.. ειναι ντροπη να αναφερεστε στον καθε Στελιο και στο πως μιλα στο καθε φορουμ ενω εσεις(καποιοι) κρυβεστε, εγω θεωρω οτι σας βοηθησα κ ολας οσους κρυβεστε και μου κανετε και τον εξυπνο απο πανω. Δικαιωμα μου ειναι να το νομιζω αυτο, οπως κ εσεις ειναι δικαιωμα σας το να κρυβεστε στην ανωνυμια σας. Στην τελικη ομως αποδεικνυεται παντα οτι τα φαντασματα δικαιωματα δεν εχουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115183 από sakmar
Hρεμία παίδες...τί πάθατε? :) Όλα τα σχόλια που στέλνεται εγώ τα λαμβάνω ως θετικά και σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρων σας.Πραγματικά!Αλλά από κει και πέρα δεν υπάρχει λόγος να πάμε σε προσωπικές γραφομαχίες.Εδω αυτό το φόρουμ νομιζω ότι φτιάχτηκε για να βοηθήσουν άτομα σαν εμένα που δεν ήξερα και έπεσα σε σαινι όπως αποδυκνείεται μάστορα της κακιάς στιγμής.Το πρόβλημα όμως δεν είναι αυτό.Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι όλοι οι μάστορες λένε την μακακία τους.Αυτό το λέω γιατί έχω μιήσει με 5-6 διαφορετικούς επαγγελματίες για το θέμα μου και οι πεντε μου είπαν διαφορετικά πράγματα.Αυτό με κάνει να στραφώ σε ανθρώπους που το έχουν μεράκι τελικα και από κει μαθαίνεις και ίσως με διαφωτίσουν καλύτερα.Για τον λόγο αυτό κατέληξα να κάνω εδω μια εγγραφή και να συνομιλήσω με ανθρώπους που πραγματικά θέλουν να βοηθήσουν.Στο δια ταυτα τώρα.Ο χειμώνας έρχεται από την άλλη βδομάδα και βέπω πάλι να το δαγκώνουμε οικογενειακά...Να δώσω τώρα και τις απαντήσεις που χρωστάω..
1.Η καμινάδα είναι καθαρή.
2.Η καμινάδα είναι δυο μέτρα πάνω απο το κλιμακωστάσιο.
3.Κανένα σπιράλ δεν έχει φύγει από την θέση του.
4.Μέσα απο τις περσίδες δεν έχει κατι το ιδιαίτερο παρα μόνο τον συλλέκτη που ενώνονται με τα δύο τα σπιραλ και τίποτε άλλο.
5.Πάνω ακριβώς από τον συλλέκτη ξεκινάει ο ευκαμπτος που κακός ισως μπήκε αλλά δεν γινόταν αλιώς καθώς δίπλα μου έχω κολώνα και δεν γινόταν να πάει αλλού.
6.Το τεστάκι με την μπαλκονόπορτα ανοιχτη και την πο΄ρτα απο το τζάκι ανοιχτή έδειξε ότι δεν καπνίζει σχεδόν καθόλου.
7.Το θέμα της απόδοσης δεν συζητήσαμαι καθόλου καθώς το τζάκι δεν μας ζεσταίνει σε ένα χώρο 65 τμ.
Αυτά τα ολίγα είχα να σας γράψω και περιμένω την παρεούλα σας. :lol: :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115188 από dimlyk
για να βοηθησω λιγο την κουβεντα σας ...μηπως να πηγαινατε λιγο αναποδα?
απ οσα εχω διαβασει εδω μεσα ενα τζακι ελευθερης ροης για να δουλευει σωστα πρεπει να διαθετει
μια καμιναδα ικανου μηκους και διατομης καθαρη χωρις τσακισματα τρυπες και φωλιες πουλιων
μια εισοδο αερα οχι κατ αναγκη εξωτερικου διαμετρου πχ 125 ομοιως ελευθερη για την καυση
μια εισοδο αερα στο κατω μερος της εστιας οσο την θελει ο κατασκευαστης πχ 0,5μ2
μια εξοδο αερα λιγο κατω απ το ταβανι πχ 1 μ2
και μια εστια σε καλη κτασταση "στεγανη" που να μη μπαζει αερα απ οπου ναναι (ενωσεις ραφες κλπ)
εναλακτες ,σπιραλ κλπ νομιζω πανε σε δευτερο επιπεδο συζητησης
αν ξεχασα και κατι ας συμπληρωσει καποιος πιο εξοικοιωμενος
κι ας απαντησει ο φιλος μας αν η εγκατασταση του πληροι αυτες τις προυποθεσεις

προσωπικα παντως δεν βλεπω καποιο λογο μια καμιναδα 10 μετρων να μην τραβαει εκτος και δεν εχει τι να τραβηξει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ