Invicta Insert 700 Wide Vision Turbo: μαύρισμα τζαμιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #93079 από alfacinogr
Καλησπέρα παιδιά! Εδώ και 2 μήνες έχω βάλει ένα insert invicta 700, και θέλω να μου πείτε αν είναι φυσιολογικό το μαυρισμα του τζαμιου. Καταρχήν το καθαρίζω κάθε μέρα αλλιώς δε βλέπω τίποτα. Το τζάκι το ανέβω για 4-5 ώρες την ημέρα. Βάζω τα προσαναματα πετρελαίου με λίγα μικρά ξυλαρακια και αφήνω τη πορτα ανοιχτή μέχρι να πάρουν καλά. Μόλις πάρουν πρόσθετω ένα μεγαλύτερο ξύλο και καμία μπρικετα, και κλεινω τη πόρτα. Αφήνω τον αέρα απο το συρταρακι μισανοιχτο και κλεινω το κλαπετο εντελώς! Για πείτε μου τι κάνω λάθος γιατί δεν αντέχω αλλο το καθημερινό καθάρισμα!

Η φωτογραφία που σας βάζω είναι μετά απο 2 ώρες χρήσης!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #93088 από nextforbest
Δεν μας ειπες μηπως εχουν υγρασια τα ξυλα?Εαν εχουν πολυ δεν το αποφευγεις.
Εαν οχι τοτε απο οτι ειδα εδω www.invicta-sa.com/portail/en/produits/c...0-compact-520-c.html εχει airwash system που σημαινει αεροκουρτινα.Θα ειναι ρυθμιζομενη ή σταθερη.Μπορεις να κλεινεις τελειως τον πρωτογενη αερα (σχαρας) και να αφηνεις ανοιχτη την αεροκουρτινα για να μην μαυριζει εντονα.Εχει κλαπετο-κοφτρα καπνου ή μηπως ειναι ρυθμηση αεροκουρτινας?Ενναλακτικα μπορεις να δοκιμασεις να εχεις ανοιχτο το κλαπετο και να ρυθμιζεις την καυση μονο απο τον πρωτογενη αερα.
Ελπιζω να βοηθησα.

FREE PM!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #93089 από alfacinogr
Η εστία μου είναι αυτή www.invicta-sa.com/portail/en/produits/c...de-vision-turbo.html Αλλά βέβαια και αυτή έχει air wash. Οταν λες να αφήνω ανοιχτή την αεροκουρτινα, εννοείς το κλαπετο;(γιατί δεν έχει απο κάπου αλλού κάποια ρύθμιση) Αν έχω ανοιχτό το κλαπετο θα έχω περισσότερη καύση ξύλου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #93097 από nextforbest
Επειδή δεν εχω εγω κλαπετο στο δικο μου δεν ξερω ακριβως αλλα απο οσα εχω διαβασει μπορω να καταλαβω οτι το κλαπετο σου καθυστερει τα καπναερια για να εκμεταλλεύεσαικαλητερα την θερμοτητα απο αυτα.Μπορεις λοιπον να καθαρισεις το τζαμι σου και οταν θα το αναψεις το τζακι θα το εχεις ανοιχτο το κλαπετο και το ποσο γρηγορα θα καψει το ξυλο θα το ρυθμησεις απο τον πρωτογενη αερα.Με αυτο τον τροπο δεν θα καθυστερουν οι καπνοι και μπορει να λειτουργει καλητερα η αεροκουρτινα με αποτελεσμα να μην σου μαυριζει τοσο γρηγορα το τζακι.
Το δικο μου πχ εχει σταθερη αεροκουρτινα αλλα εσωτερικα εχει περιμετρικες βιδες στο λαμακι της αεροκουρτινας και επιδει ειχα παρομειο προβλημα τις ξεβιδωσα , τραβηξα το λαμακι σε μια θεση που να ειναι πιο μακρια απο το τζαμι για να τραβαει καλητερα η αεροκουρτινα και ξαναβιδωσα τις βιδουλες.
Απο εκει που καθε 2ο αναμα ηταν κατραμι το τζαμι τωρα το καθαριζω μια στις 15 και με μεγαλυτερη ευκολια γιατι στα σημεια που πεφτει ο αερας πανω στο τζαμι ειναι καθαρα.

FREE PM!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #93099 από Stavrax
Το υαλοκόρδονο μπαίνει περιμετρικά στο τζάμι της εστίας εκτός από την επάνω πλευρά, σαν ανάποδο Π, όπου αφήνεται ένα άνοιγμα 2-3 χιλ. για να τραβάει αέρα ο οποίος λειτουργεί ως αεροκουρτίνα για να μην λερώνεται πολύ γρήγορα το τζάμι. Στην κασέτα σου έχει τέτοιο υαλοκόρδονο?
Αν όχι, τότε πουλάνε στα μονωτικά υλικά αυτοκόλλητο υαλοκόρδονο και μπορείς να το περάσεις πολύ εύκολα. Σημαντικό ρόλο παίζει και η χαμηλή υγρασία των ξύλων.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #93109 από alfacinogr
Nextforbest σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα κοιτάξω να ρίξω μια ματιά και εγώ στις βίδες και στα λαμακια που πιάνουν πάνω στο τζαμί, αλλά και στο επόμενο άναμμα θα αφήσω το κλαπετο ανοιχτό. Stavrax εμένα το υαλοκορδονο απο την "μάνα" του ειναι περιμετρικά γύρω γύρω.(τετράγωνο δηλαδή)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ