Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89074 από yiatsou
Απαντήθηκε από yiatsou στο θέμα Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam
Δυστυχώς δεν έχω εγχειρίδιο του τζακιού.
Μετά από συζήτηση με τα παιδιά στο forum και διάβασμα κατέληξα στις διαστάσεις που αναφέρω πιο πάνω. Απλά ρωτάω αν θα πρέπει να συνυπολογίσω στην κάτω περσίδα και το κενό 70Χ2 πάνω απο την πόρτα του τζακιού

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89278 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam

yiatsou έγραψε: Δυστυχώς δεν έχω εγχειρίδιο του τζακιού.
Μετά από συζήτηση με τα παιδιά στο forum και διάβασμα κατέληξα στις διαστάσεις που αναφέρω πιο πάνω. Απλά ρωτάω αν θα πρέπει να συνυπολογίσω στην κάτω περσίδα και το κενό 70Χ2 πάνω απο την πόρτα του τζακιού

Όχι δεν συνυπολογίζεται. Από το κενό στο μπροστινό μέρος περνάει κάποια ποσότητα αέρα που βοηθάει στην ροή και στην διατήρηση χαμηλής θερμοκρασίας της μετόπης, αλλά δεν αρκεί για το σύνολο του αέρα που ανακυκλώνεται στην φυσική ροή. Ο κύριος όγκος του αέρα θα περνάει από την χαμηλή περσίδα (30*15) που σκοπευεις να γίνει. Εξάλλου η εστία σου πρέπει να σηκωθεί κάνα πόντο τουλάχιστον για να εξασφαλίζει την δίοδο του αέρα στο πίσω μέρος και στα πλάγια της. Έτσι αυτοί οι δυο πόντοι θα μειωθούν.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": yiatsou

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89555 από yiatsou
Απαντήθηκε από yiatsou στο θέμα Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam
Καλησπέρα Σταύρο καιευχαριστώ για τη απάντηση....
Θα επανέλθω ελπίζω και με φωτογραφίες όταν προβώ στην επισκευή

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89663 από nextforbest
Απαντήθηκε από nextforbest στο θέμα Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam

GT έγραψε: Μάλιστα. Αν βλέπω καλά και αν καταλαβαίνω σωστά, έχεις foyer και όχι κασέτα.


GT δεν νομιζω οτι ειναι foyer κανονικη κασέτα ειναι.

FREE PM!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103423 από yiatsou
Απαντήθηκε από yiatsou στο θέμα Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam
Καλησπέρα επανέρχομαι με φωτογραφίες μετά απο την επιδιόρθωση που έκανα μετά απο τις χρησιμότατες συμβουλές σας.Να πω για την ιστορία οτι ξεκίνησα με το σκεπτικό να ανοίξω περσίδα στην φούσκα περσίδα κάτω απο την μετώπη και μόνωση φούσκας.Τα πράγματα όμως δεν πήγαν όπως τα περίμενα γιατί στη φούσκα μου ο χώρος ήταν πρώτον μικρός δεύτερον υπήρχε ένα κομμάτι τοίχου άκτιστο και τρίτον περνούσαν οι καμινάδες των κάτω ορόφων ασοβάτιστες.Άρα οδηγηθάκαμε στο να γκρεμίσουμε την φούσκα, να χτίσουμε το κενό ,να σοβατίσουμε , να βάλουμε λεία καμινάδα και να δημιουργήσουμε θερμοθάλαμο με πετροβάμβακα και γυψοσανίδα.
Το εγχείρημα ολκληρώθηκε προχθες και ακόμη δεν το άναψα αλλά ελπίζω να είμαι οκ.
Σας παραθέτω φωτογραφίες και σας ευχαριστώ ξανά όλους για την πολύτιμη βοήθεια σας








Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by yiatsou.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103747 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam
Νομίζω ότι πλέον θα είσαι μιά χαρά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.116 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ