Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66248 από yiatsou
Απαντήθηκε από yiatsou στο θέμα Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam
Καλημέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά με υγεία!
Φίλε stavrax σε ευχαριστώ για το link που μου υπόδειξες.Ήταν πολύ κατατοπιστικό και ο Κώστας έκανε πολύ καλή δουλειά.Το συμπέρασμα όμως που έβγαλα είναι οτι για περιπτώσεις σαν τη δικιά μου καλύτερα είναι να γκρεμίσεις την φούσκα και να φτιάξεις θερμοθάλαμο με γυψοσανίδα. Χρειάζεται τίποτα άλλο εκτος απο την γυψοσανίδα (π.χ πετροβάμβακας, αλουμίνιο κτλ)?
Το μόνο άσχημο θα έιναι πάλι τα μπάζα αλλα λογικά θα γίνει δουλειά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68002 από yiatsou
Απαντήθηκε από yiatsou στο θέμα Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam
Καλημέρα,
θα σας κουράσω με δύο ακόμη ερωτήσεις
Είχε γράψει ο Asteris οτι πρέπει να βάλω μια περσίδα κάτω απο το μάρμαρο στη μετώπη 300-400 cm^2 και να ανοίξω περσίδα στη φούσκα γιανα βγαίνει ο ζεστος αέρας.Επίσης μου πρότεινε να φέρω εξωτερικό αέρα κάτω απο την εστία.
Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:
1)Η τρύπα στην μετώπη πως θα "επικοινωνεί" με την τρύπα που θα ανοιχτεί κάτω απο την εστία?Θα μπει σωλήνας?Και η τρύπα κάτω απο την εστία που θα γίνει προς τα πίσω?
2)Ο σωλήνας που θα φέρνει το αέρα κάτω απο την εστία θα καταλήγει φαντάζομαι στη μέση της χτιστής εστίας.Δεν θα μπερδεύεται με τον αέρα που έρχεται απο το δωμάτιο μεσω της περσιδας.

Ελπίζω να έγινα κατανοητος αν μπορείτε κάντε ένα σχέδιο

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68177 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam
Ένα σχέδιο που περιγράφει μια σωστή εγκατάσταση είναι το παρακάτω.



Δεν μπαίνουν αγωγοί τα αναλαμβάνει όλα η φυσική. Ο θερμός αέρας ανεβαίνει προς τα επάνω, εκτονώνεται από την πάνω περσίδα στον χώρο του δωματίου και η υποπίεση που δημιουργείται χαμηλά αναπληρώνεται μέσω της κάτω περσίδας από το δωμάτιο. Με την είσοδο του εξωτερικού αέρα που την οδηγείς χαμηλά και κάτω από το μπροστινό μέρος της εστίας (εκεί είναι και η είσοδος του αέρα καύσης) αναπληρώνεται λόγω της ισορροπίας της πίεσης μέσα-έξω ο αέρας καύσης που φεύγει από την καμινάδα σου στο περιβάλλον. Έτσι δεν μπάζουν οι υπόλοιπες χαραμάδες του σπιτιού σου και σιγά σιγά θερμαίνεται και το υπόλοιπο σπίτι. Αυτή η εισαγωγή αέρα καλό είναι να καταλήγει μέσα στον θερμοθάλαμο για να ζεσταίνεται ο κρύος εξωτερικός αέρας και δεν σου δημιουργεί κρύα ρεύματα εντός του σπιτιού.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": yiatsou

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68290 από yiatsou
Απαντήθηκε από yiatsou στο θέμα Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam
Φίλε Stavrax σε ευχαριστώ για την απάντηση και το σχέδιο.
Απλά η απορία που μου μένει είναι οτι πρέπει να ανοίξω την περσίδα στην μετώπη και να καθαρίσω το χώρο κάτω απο την χτιστή παλιά εστία απο οτιδήποτε έχει βάλει ο τζακάς που το έχτισε? Όπως είδες στις φωτογραφίες υπάρχει πλάκα τσιμέντου πάνω στην οποία είχαν μπει τα πυρότουβλα.Άρα θα πρέπει να τρυπήσω και την βάση της παλιάς εστίας αλλα πόσο? Στο σχέδιο που μου έστειλες δεν υπάρχει αυτο το πρόβλημα γιατί η εστια μπαίνει πάνω σε μεταλλική βάση οπότε υπάρχει ροή αέρα και απο το δωμάτιο και απέξω.
Συγγνώμη αν σας κουράζω αλλα προσπαθω να καταλάβω για να καθοδηγήσω τον μάστορα που θα το αναλάβει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68317 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam
Η εστία σου πρέπει να ανεβεί λίγο και να πατήσει πάνω σε μαρμαράκια ή λάμες πχ 2 πόντων. Από την χαμηλή περσίδα ανοίγεται λούκι μέχρι μέσα, στο σημείο που παλιότερα είχες το κουτί για την στάχτη, δηλαδή κάτω από την εστία, έτσι ο αέρας βρίσκει δίοδο για να περάσει γύρω γύρω, στα σημεία που δημιουργείται η υποπίεση από την κίνηση του θερμού αέρα προς τα επάνω δημιουργώντας την πολυπόθητη φυσική ροή :).


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68334 από yiatsou
Απαντήθηκε από yiatsou στο θέμα Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam
Σε ζαλίζω αλλα να σου πω οτι δεν ειχε κουτί για τη στάχτη η παλιά εστία.Άρα για να συνοψίσουμε α)ανοίγω ένα "κουτί" κάτω απο την κασέτα μου στο οποίο θα καταλήγει το λούκι απο την περσίδα εισαγωγής αέρα απο το δωμάτιο και β) στο ίδιο κουτί καταλήγω τον Φ10 σωλήνα που έρχεται απο έξω με τον εξωτερικό αέρα
Σωστά? ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ