Group Buy pellet 2012

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7771 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Group Buy pellet
Από ότι έχω πληροφορηθεί από αυτούς που κάψανε, και καίνε φέτος το εν λόγω πέλλετ, είναι ευχαριστημένοι από την τιμή.....και δεν το ψάχνουν παραπέρα.

Βγάζει λίγη στάχτη, κάθε δυο μέρες καθαρίζεις, βγάζει και λίγο πετρωμένη στάχτη που προέρχεται από το φλοιό του ξύλου.

Ναι αλλά 180ευρώ με τα μεταφορικά εντός όμορων νομών. ;)
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mastoras.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7772 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Απ: Group Buy pellet
Νομίζω πως αν η απόκλιση μεταξύ των δύο σαν ποιότητα είναι στο 10% , τότε θα πάμε στο φτηνό ... αν είναι μεγαλύτερη , θα πρέπει να σκεφτούμε την μακροζωία των μηχανημάτων μας ... Αν βρούμε άριστο ανεξάρτητα από προέλευση πέλλετ , και μας το δίνουν όχι 200 και κάτω , αλλά 210 , νομίζω ότι τα 210 αξίζουν ....

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7774 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Group Buy pellet
Το άριστο πέλλετ φτιάχνεται από επεξεργασμένο κορμό δένδρου. Αποφλοίωση, τεμαχισμός, αποξήρανση, κτλ.

Αυτό δεν το παίρνει κανείς σε καμιά περίπτωση κάτω από 280-300ευρώ..... από ότι βλέπω.

Το μέτριο πέλλετ φτιάχνεται από μη επεξεργασμένα μικρά κλαδιά και μικρούς κορμούς, δηλαδή όπως είναι με την φλούδα και ότι έχει μέσα της ανάλογα με το είδος του δένδρου.

Αυτό μπορεί κανείς να το βρει και μέχρι 150ευρώ χωρίς μεταφορικά.

Υ.Γ. Προσωπικές εκτιμήσεις, και γνώσεις από διάφορα άρθρα, αναφορές, και συζητήσεις στο ίντερνετ.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7776 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Group Buy pellet

N1k0s έγραψε: θα πρέπει να σκεφτούμε την μακροζωία των μηχανημάτων μας ...


Αυτό θέλει αρκετή συζήτηση. :)

Να κάνουμε μια έρευνα, να ακούσουμε και άλλες γνώμες .....να το συζητήσουμε. ;)

Εχει κανείς διαπιστώσει κάτι σε φθορά η βλάβη που αφορά την χαμηλή ποιότητα του πέλλετ ?
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7788 από Algor
Απαντήθηκε από Algor στο θέμα Απ: Group Buy pellet
Algor
Κουφάλια Θεσσαλονικης
(μπορει 1000 κιλα)
7000 - 8000 κιλα
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7800 από azio1967
Απαντήθηκε από azio1967 στο θέμα Απ: Group Buy pellet
Από την μικρή φετινή μου εμπειρία στο πελλετ (έχοντας αγοράσει-κάψει πέλλετ διαφορετικής ποιότητας και μάλιστα κι απ'τον ίδιο κατασκευαστή,βλ.αλφα γουντ,ΜΑΚΙ,σέρβικο,αλλά και βουλγάρικο και έχοντας συζητήσει και με τον κατασκευαστή του καυστήρα μου)έχω να πω το εξής.Οι επιπτώσεις της ποιότητας του πέλλετ στα μηχανήματα είναι από ασήμαντες ως ανύπαρκτες.Οι διαφορές στην ποιότητα του πελλετ για τους εγχώριους κατασκευαστές αλλά και του βουλγάρικου είναι από μικρές έως δυσδιάκριτες.Συνίστανται στο πόσο κλίγκερ αφήνει το καθένα(μικρές διαφορές),πόση στάχτη και στην σχεδόν παρόμοια θερμιδική απόδοση.Το μυστικό της μέγιστης απόδοσης του μηχανήματος (σόμπας ή καυστήρα)νμίζω ότι βρίσκεται στις ρυθμίσεις του μηχανήματος.Ως εκ τούτου λοιπόν η πλάστιγγα γέρνει προς την οικονομικότερη λύση-προσφορά.Αυτό πιστεύω θα πρέπει να βαρύνει περισσότερο στις όποιες επιλογές μας,αναλογιζόμενοι και τις δυσκολίες των καιρών.Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει προμηθευτής-κατασκευαστής που τολμήσει να ευτελίσει την ποιότητα χάριν της προσφοράς και να κοροιδέψει-εξαπατήσει μια μεγάλη αγορά σαν αυτή που αντιπροσωπεύουμε όλοι μαζί.Μάλιστα πιστεύω το ακριβώς αντίθετο,ότι θα προσπαθήσει να προσεταιριστεί μια τέτοια αγορά για το καλό του.Δεν τον συμφέρει το αντίθετο.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ