Group Buy pellet 2012

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12072 από skouiki
Απαντήθηκε από skouiki στο θέμα Απ: Group Buy pellet
skouiki

4 τονους
Ωραιοκαστρο/θεσσαλονικη
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12094 από sugarboy
Απαντήθηκε από sugarboy στο θέμα Απ: Group Buy pellet

jnet έγραψε: Προσκληση ενδιαφέροντος για την προμήθεια Pellet του Group Buy

Καλούνται όλοι οι προμηθευτές σε pellet να καταθέσουν προσφορές για την πώληση στα μέλη του energ.gr που εγγράφηκαν στο Group Buy για pellet.

Οι προσφορές θα πρέπει να στέλνονται στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. και θα μπορούσαν να αφορούν και μόνο μια συγκεκριμένη περιοχή στην οποία δραστηριοποιείται ο προμηθευτής. Θα πρέπει να αναφέρονται με σαφήνεια:
α) η τιμή στο πελάτη για παράδοση στην έδρα του προμηθευτή.
β) η ελάχιστη συνολικά ποσότητα για την οποία ισχύει η προσφορά τους.
γ) το είδος του προσφερόμενου pellet με όσο πιο πολλά στοιχεία μπορούν και πιστοποιήσεις να υπάρχουν.

Οι προσφορές μπορούν να γίνουν και από εργοστάσια τα οποία θα εξασφαλίσουν τις προσφερόμενες τιμές μέσα από τις συνεργασίες τους με κανάλι των κατά τόπους συνεργατών-μεταπωλητών τους.

Παρακαλούμε οι προσφορές να γίνουν μέχρι 15 Απριλίου.


To παρόν είναι αναρτημένο και στις ανακοινώσεις του Forum



Γιώργο, καλό είναι να περιμένετε μέχρι το τέλος του Απρίλη. Πολλά εργοστάσια ακόμα δεν έχουν διαμορφώσει τις low season τιμές μιας και ο χειμώνας στα βορειότερα κλίματα "κρατούσε" μέχρι και την προηγούμενη βδομάδα. Η 15 Απριλίου είναι πολύ νωρίς. Ας φάμε την μαγειρίτσα και εδώ είμαστε!
Γνώμη μου....

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12107 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Απ: Group Buy pellet

sugarboy έγραψε:

jnet έγραψε: Προσκληση ενδιαφέροντος για την προμήθεια Pellet του Group Buy

Καλούνται όλοι οι προμηθευτές σε pellet να καταθέσουν προσφορές για την πώληση στα μέλη του energ.gr που εγγράφηκαν στο Group Buy για pellet.

Οι προσφορές θα πρέπει να στέλνονται στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. και θα μπορούσαν να αφορούν και μόνο μια συγκεκριμένη περιοχή στην οποία δραστηριοποιείται ο προμηθευτής. Θα πρέπει να αναφέρονται με σαφήνεια:
α) η τιμή στο πελάτη για παράδοση στην έδρα του προμηθευτή.
β) η ελάχιστη συνολικά ποσότητα για την οποία ισχύει η προσφορά τους.
γ) το είδος του προσφερόμενου pellet με όσο πιο πολλά στοιχεία μπορούν και πιστοποιήσεις να υπάρχουν.

Οι προσφορές μπορούν να γίνουν και από εργοστάσια τα οποία θα εξασφαλίσουν τις προσφερόμενες τιμές μέσα από τις συνεργασίες τους με κανάλι των κατά τόπους συνεργατών-μεταπωλητών τους.

Παρακαλούμε οι προσφορές να γίνουν μέχρι 15 Απριλίου.


To παρόν είναι αναρτημένο και στις ανακοινώσεις του Forum



Γιώργο, καλό είναι να περιμένετε μέχρι το τέλος του Απρίλη. Πολλά εργοστάσια ακόμα δεν έχουν διαμορφώσει τις low season τιμές μιας και ο χειμώνας στα βορειότερα κλίματα "κρατούσε" μέχρι και την προηγούμενη βδομάδα. Η 15 Απριλίου είναι πολύ νωρίς. Ας φάμε την μαγειρίτσα και εδώ είμαστε!
Γνώμη μου....


Το γνωρίζω Ζαχαρία σίγουρα δεν θα λήξει τότε η διαδικασία θα περιμένουμε ίσως και μέχρι τις 15 Μαΐου.

Ας ρίξουν μια ματιά στα mail τους αυτοί που ήταν στις συναντήσεις καθώς και αυτοί που ασχολούνται με το θέμα γιατί τους έχει σταλεί μια πρόσκληση για να συμμετέχουν σε μια άτυπη επιτροπή αξιολόγησης των προσφορών και ας απαντήσουν αν θέλουν αν συμμετέχουν.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12120 από Αgrovann
Απαντήθηκε από Αgrovann στο θέμα Απ: Group Buy pellet
2 τόνους για μένα
και 3 τόνους για συγγενή μου
Δήμος Τανάγρας Βοιωτία

Εγώ εχω καψει 1 τόνο απο αυτό με τέλεια καύση και λίγη στάχτη

Αν υπήρχε στην Ελληνική αγορά δεν θα έπαιρνα άλλο
Έκαψα και το ECOPELLET αλλά είχε περισσότερη στάχτη
Συνημμένα:
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12151 από THS
Απαντήθηκε από THS στο θέμα Απ: Group Buy pellet
Θα μεταφέρω και τη δική μου εμπειρία 4 ετών, που συμπιπτει πλήρως με τα όσα αναφέρει ο azio1967. Προαγματικά έχω κάψει πέλλετ στο λέβητά μου από κάθε προέλευση και ποιότητα. Βέβαια, προκειται για ακριβό και αξιόππιστο μηχάνημα όμως η ουσία επικεντρώνεται στις μικρές έως ασήμαντες διαφορές και στην ποσοτητα κλίνκερ, συνεπώς στον συχνότερο καθαρισμό. Σε κάθε περίπτωση παιδιά, για τις ποιόητητες που κυκλοφορούν στην Κεντρική Μακεδονία - Θράκη, περιορίστε την ταχύτητα του κοχλία (γύρω στα 2 - 2,5sec) και αυξήστε την παροχή αέρα στο 70 - 75%. Μπορεί να υπάρχουν κάποιες θερμιδικές απώλειες, όμως περιορίζεται το κλίνκερ και φθάνει γρηγορότερα στην επιθυμητή θερμοκρασία.

azio1967 έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:

azio1967 έγραψε: Από την μικρή φετινή μου εμπειρία στο πελλετ (έχοντας αγοράσει-κάψει πέλλετ διαφορετικής ποιότητας και μάλιστα κι απ'τον ίδιο κατασκευαστή,βλ.αλφα γουντ,ΜΑΚΙ,σέρβικο,αλλά και βουλγάρικο και έχοντας συζητήσει και με τον κατασκευαστή του καυστήρα μου)έχω να πω το εξής.Οι επιπτώσεις της ποιότητας του πέλλετ στα μηχανήματα είναι από ασήμαντες ως ανύπαρκτες.Οι διαφορές στην ποιότητα του πελλετ για τους εγχώριους κατασκευαστές αλλά και του βουλγάρικου είναι από μικρές έως δυσδιάκριτες.Συνίστανται στο πόσο κλίγκερ αφήνει το καθένα(μικρές διαφορές),πόση στάχτη και στην σχεδόν παρόμοια θερμιδική απόδοση.Το μυστικό της μέγιστης απόδοσης του μηχανήματος (σόμπας ή καυστήρα)νμίζω ότι βρίσκεται στις ρυθμίσεις του μηχανήματος.Ως εκ τούτου λοιπόν η πλάστιγγα γέρνει προς την οικονομικότερη λύση-προσφορά.Αυτό πιστεύω θα πρέπει να βαρύνει περισσότερο στις όποιες επιλογές μας,αναλογιζόμενοι και τις δυσκολίες των καιρών.Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει προμηθευτής-κατασκευαστής που τολμήσει να ευτελίσει την ποιότητα χάριν της προσφοράς και να κοροιδέψει-εξαπατήσει μια μεγάλη αγορά σαν αυτή που αντιπροσωπεύουμε όλοι μαζί.Μάλιστα πιστεύω το ακριβώς αντίθετο,ότι θα προσπαθήσει να προσεταιριστεί μια τέτοια αγορά για το καλό του.Δεν τον συμφέρει το αντίθετο.


αν οι επιπτώσεις είναι όπως περιγράφεις ασήμαντες.. πως γίνεται η αξιολόγηση για τη διαφορά??? μόνο από τη θερμιδική απόδοση?? το έχεις δει σε οικονομία αυτό??


Καταρχάς όταν μιλάμε για επιπτώσεις στο μηχάνημα,εννοούμε τυχόν φθορές και ενδεχόμενη μερική καταστροφή του εξάιτίας του πελλετ.Αυτό το ενδεχόμενο νομίζω πρέπει να το αποκλείσουμε (τουλάχιστον για τον δικό μου καυστήρα μου το εγγυάται ο κατασκευαστής του-ντόπιος εμπειροτέχνης).Επομένως το ενδιαφέρον επικεντρώνεται στο δίπτυχο θερμιδική απόδοση-οικονομία.Πάνω σάυτό έχω να διαπιστώσω ότι το λίγο ακριβότερο δεν ήταν και αποδοτικότερο (βέβαια μιλάω για τιμές από 220 έως 300 ευρώ ο τόνος)Εντέλει είδα το κέρδος στην τιμή παρά στην απόδοση του πελλετ.

Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12152 από THS
Απαντήθηκε από THS στο θέμα Απ: Group Buy pellet
THS ΣΕΡΡΕΣ
ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ
10 ΤΟΝΟΥΣ
email : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.326 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ