Ομαδική Αγορά Καυσίμων 2013: Συζήτηση

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99101 από caftis

kosmidis80 έγραψε:

caftis έγραψε: 1, 20×1, 00×1, 80=2, 16 m3 αυτό τώρα πως το έβγαλαν; :blink:


Τι εννοεις? Τοσο μας κανει ο πολλαπλασιασμος!

Λάθος μου έκανα μπακαλιστικο υπολογισμό 1×1×2 αφού πήρα το 0, 20 και το έβαλα στο1, 80 οποίος βιάζεται σκοντάφτει :oops:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99102 από NIKITAS
@john88s
Επειδή τυγχάνει να είμαι λογιστής, ως ιδιώτης αν αγοράσεις απο ΕΕ πληρώνεις ΦΠΑ κανονικά του τόπου αγοράς. (ιδιώτης: το ΑΦΜ μου δεν είναι στο vies, δεν είμαι εταιρεία, ελεύθερος επαγγελματίας κτλ).
Αν είμαι εταιρεία, ελεύθερος επαγγελματίας κτλ τότε αγοράζω χωρίς ΦΠΑ. Απλά.

Υπάρχει παντα και η περίπτωση της μη νόμιμης εισαγωγής απο ιδιώτη, (χωρίς καταβολή φπα καθόλου-σχεδόν αδύνατο πρακτικά ή με μικρότερο τιμολόγιο-σχετικά εφικτό), αλλά αυτό είναι παράνομο, κυρίως για τον πωλητή και βρίσκεται πολύ εύκολα, με δεδομένη την πληρωμή με έμβασμα.

Αν μιλάγαμε για χώρα εκτός ΕΕ, φπα πληρώνεται στο τελωνείο, με βάση το τιμολόγιο αγοράς.

Αν παρόλα αυτά ξέρεις κάτι για απαλλαγή φπα, με νόμιμο τρόπο για ιδιώτη, θα ήθελα και την σχετική νομοθεσία, διάταξη.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by NIKITAS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99105 από erimitis
Εχετε κατσει και εχετε διυλίσει τον κώνωπα.Εκλεισα τελικα φορτηγο με παλετες 1χ1χ1,8 το τεμαχιο 95 ευρω.Δεν λεω οτι ειναι και η σουπερ τιμη σε σχεση με περισυ αλλα τα δεδομενα εχουν αλλαξει μαγκες μου.Σε 10 μερες εγω θα ειμαι ετοιμος για τη νεα σεζον.

Οσον αφορα το ΦΠΑ παλι λετε αλλα λογια να αγαπιομαστε.Τσακωθηκα αρκετα στο τοπικ του πελλετ με το γκουντελια.Οι πληροφοριες μου λενε οτι τα ξυλα ενδεχεται να ανεβουν αρκετα καθως απο την γειτονα χωρα που ειναι και ο κυριως προμηθευτης εχουν αρχισει ελεγχους και πλεον ζηταν οι εμποροι απο πανω να κοβουν τιμολογιο για το ΦΠΑ.

Για την δικη σας ενημερωση και σκεψη για μενα κα τους γειτονες φερτε μπυρες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99110 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Ομαδική Αγορά Καυσίμων 2013: Συζήτηση

jnet έγραψε: Μπήκε νέα τιμή για ξύλο.
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...7518&Itemid=53#98921


η οποία αναφέρεται σε 1 κυβικό;

ή σε 1 παλετα; :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99119 από Diplomatis

GeoTa έγραψε:

jnet έγραψε: Μπήκε νέα τιμή για ξύλο.
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...7518&Itemid=53#98921


η οποία αναφέρεται σε 1 κυβικό;

ή σε 1 παλετα; :whistle:


Σε κυβικό αναφέρεται φίλε γι αυτό μου φάνηκε "ακριβή".

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99149 από john88s

NIKITAS έγραψε: @john88s
Επειδή τυγχάνει να είμαι λογιστής, ως ιδιώτης αν αγοράσεις απο ΕΕ πληρώνεις ΦΠΑ κανονικά του τόπου αγοράς. (ιδιώτης: το ΑΦΜ μου δεν είναι στο vies, δεν είμαι εταιρεία, ελεύθερος επαγγελματίας κτλ).
Αν είμαι εταιρεία, ελεύθερος επαγγελματίας κτλ τότε αγοράζω χωρίς ΦΠΑ. Απλά.

Υπάρχει παντα και η περίπτωση της μη νόμιμης εισαγωγής απο ιδιώτη, (χωρίς καταβολή φπα καθόλου-σχεδόν αδύνατο πρακτικά ή με μικρότερο τιμολόγιο-σχετικά εφικτό), αλλά αυτό είναι παράνομο, κυρίως για τον πωλητή και βρίσκεται πολύ εύκολα, με δεδομένη την πληρωμή με έμβασμα.

Αν μιλάγαμε για χώρα εκτός ΕΕ, φπα πληρώνεται στο τελωνείο, με βάση το τιμολόγιο αγοράς.

Αν παρόλα αυτά ξέρεις κάτι για απαλλαγή φπα, με νόμιμο τρόπο για ιδιώτη, θα ήθελα και την σχετική νομοθεσία, διάταξη.


Αυτό δεν το ήξερα ότι υπάρχει διαχωρισμός ιδιώτη επαγγελματία στον καταβληθέντα ΦΠΑ. Δλδ με αυτή την λογική αν κάποιος ιδιώτης φέρει πέλλετ από Βουλγαρία γλιτώνει 3% σε σχέση με έναν έμπορο; Αν ο ιδιώτης είναι ελεύθερος επαγγελματίας;

Το ότι αγορά γίνεται "εκεί" είναι λίγο κάπως...

Δεν ξέρω...

Δηλαδή ο υδραυλικός πληρώνει παραπάνω από τον δημόσιο υπάλληλο; Γιατί;

Πάντως ακόμα περιμένω να ακούσω για το 190 που είχε και ΦΠΑ υποτίθεται μέσα.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by john88s.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ