Να εγκαταστήσω Επίτοιχο λέβητα αερίου με LPG ?

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167758 από dimlyk
τα πραγματα ειναι απλα ...το lpg στοιχιζει περιπου 0,60 κι εχει θερμογονο 30% περισσοτερη απ το πετρελαιο οι δε λεβητες συμπυκνωσης εχουν αποδοση πανω απο 100% (παντα μιλαμε για δεξαμενη) γιατι στην μπουκαλα στοιχιζει 2-3 φορες πιο ακριβα και δεν επιτρεπεται ανεξελεγκτα ...σ αυτα θα πρεπει να προστεθει το παγιο κοστος εγκαταστασης της δεξαμενης και εκει που θελει προσοχη σε καθε λεβητα μπαλκονιου (οταν μιλαμε για τετοιους ειναι η αντιπαγετικη προστασια )

καλο θα ηταν εσεις που την ψαχνετε τωρα να ενημερωνετε και το φορουμ για τις διαδικασιες ...απ οσο θυμαμαι μονο ενα ατομο ειχε εμφανιστει που χρησιμοποιουσε δεξαμενη κι αυτον τον χασαμε :)

aggele αναφερθηκαν παραπανω οι εταιριες και ειναι ολες οι γνωστες πετρελαιοεταιριες ...καλο ειναι να τις ψαξετε ολες μια και υπαρχουν δεσμευσεις θεωρητικα παντα θα θες περιπου 3 τονους μ οσα εχεις αναφερει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167766 από thomas
Δηλαδή ο φιλος παραπάνω αν θελει 3000 λιτρα υγραέριο Χ 0,60=1800 € περιπου. Σε πέλλετ ο φίλος αγοράζει ακριβά από ότι φαίνεται 266 ευρω τον τόνο,(α αγοράζει έναν έναν τονο φαίνεται γιατί το καλοκαίρι μπορεί και παρακάτω ολους μαζί) και μπορεί το πέλλετ να του βγει σε 6 τονους 1300-1400 ευρω ,ΑΡΑ το υγραέριο δεν συμφέρει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167767 από dimlyk
χοντρικα με σημερινες τιμες 10-20% πιο ακριβο απ το πελλετ με τιμη πελλετ γυρω στα 300 ευρω


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167772 από Aggelos M.
Το πελλετ το αγοραζω ολο μαζι (6 παλλετες) γυρω στα 250 (και φθηνοτερα πολλες φορες). Αρα γυρω στα 1500 ευρω το χρονο. Με το LPG που θα παω?
Αυτή τη στιγμη δεν είναι το θεμα μου το κοστος
Είναι ότι δεν μπορω να συνεχισω με το πελλετ (εννοείται δεν παω σε πετρελαιο) και το LPG δειχνει μονόδρομος
Οσον αφορα στα κοστη, λέβητας κτλ χωρις δεξαμενή που παει?
Επισης κοστος δεξαμενης περιπου με το μέγεθος?
Ταξη μεγέθους ζηταω παιδια.
Επισης είναι σαν το πετρελαιο από θεμα χειρισμου, βλαβων κτλ
Γιατι με εμενα στο εξωτερικο η γυναικα μου δεν θελω να ασχολειται.

Αν ισχυει το 10-20% παραπανω τοτε με 2000 καθαρισα. Είναι ετσι?
Last edit: 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Aggelos M..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167778 από dimlyk
οι λεβητες στοιχιζουν 1000-1500 για 25 kw
ομως ολες οι εταιριες παρεχουν πακετα προσφορων που φτανουν μεχρι 2500-3000 μαζι με μελετες δεξαμενη και συνδεσεις
ο χειρισμος ειναι ιδιος με το πετρελαιο και με χαμηλοτερο κοστος συντηρησης
αλλα ...μια και υπαρχουν αρκετοι παροχοι και μεσαζοντες αλλα και καποιες προυποθεσεις (ελευθερος χωρος 7χ8μ και αποσταση ανεφοδιασμου) αρχιστε τα τηλ ...οι επισκεψεις και προσφορες ειναι δωρεαν :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167787 από lefterismega
Βλέπω ότι η συζήτηση εξελίχθηκε σε σύγκριση καυσίμων .... (καλό αυτό) :)
Να πω επίσης ότι γνωρίζω πολύ καλά την χρήση Pellet μιας και έχω Pelletόσομπα εδώ και 3 χρόνια και όχι απλά είμαι ευχαριστημένος αλλά έχω εξοικονομήσει κάποιες χιλιάδες ευρώ (συγκριτικά με το πετρέλαιο)...

Στο δια ταύτα ... πήρα 2 προσφορές για εγκατάσταση ... (μιλάμε πάντα με αγορά δεξαμενής)
και οι δυο μου είπαν κόστος (-+) στα 3000€ και αφορά το κόστος του λέβητα (LPG), της 1000άρας δεξαμενής και την εργασία.
Το LPG έχει εδώ 0,55€/λίτρο ... κάπου πιο πίσω διάβασα για "φιάλες" και για "3000 λίτρα ετήσια κατανάλωση" ... αυτά δεν παίζουν παιδιά !!!
Μετά το Pellet είναι η πιο συμφέρουσα λύση ,,, φυσικά για κάποιον που μπορεί να διαθέσει τόσα χρήματα σε αυτές τις εποχές για τέτοιες αλλαγές ...
Last edit: 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν by lefterismega.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ