Κόστος εγκατάστασης & χρήσης υγραερίου για θέρμανση

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106906 από DOOM_NX
Γνωστό άρθρο από ΣΚΑΪ θέρμανση με περσινές τιμές που έχει συζητηθεί πολλές φορές στο energ:
thermansi.skai.gr/?p=328

Βλέπεις πως βγάζει το υγραέριο φθηνότερο κατά 10% από το πετρέλαιο, αλλά με λέβητα συμπύκνωσης και βαθμό απόδοσης 99% έναντι του απλού λέβητα πετρελαίου απόδοσης 90%. Αν χρησιμοποιήσουμε απλό λέβητα υγραερίου, το 10% πάει περίπατο και η τιμή εξισώνεται. Θα μπορούσαμε κάλλιστα να χρησιμοποιήσουμε προηγμένο λέβητα πετρελαίου συμπύκνωσης και να κάνουμε την ίδια οικονομία. Και μάλιστα θα είχαμε και την επιλογή για το επίδομα θέρμανσης, εξοικονομώντας σημαντικό ποσό σε σχέση με το υγραέριο.

Η αντιστοιχία θερμογόνου πέλλετ-πετρελαίου είναι γνωστή γύρω στο 2,1:1. (Θα έχεις ακούσει το εμπειρικό 1000 λίτρα πετρέλαιο = 2 τόνοι πέλλετ)
Αν θεωρήσουμε συντελεστή απόδοσης λέβητα πέλλετ 85% και πετρελαίου 90% τότε η αναλογία γίνεται:
10*0,9 / (4,8*0,85) = 2,21:1 kg/L.

Και για την αναλογία πέλλετ-υγραερίου:
6,6*0,9 / (4,8*0,85) = 1,46:1 kg/L

Τέλος, όπως είπαμε και πριν, η αναλογία υγραερίου-πετρελαίου:
10 / 6,6 = 1,52:1
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106908 από vag1234

DOOM_NX έγραψε: Γνωστό άρθρο από ΣΚΑΪ θέρμανση με περσινές τιμές που έχει συζητηθεί πολλές φορές στο energ:
thermansi.skai.gr/?p=328

Βλέπεις πως βγάζει το υγραέριο φθηνότερο κατά 10% από το πετρέλαιο, αλλά με λέβητα συμπύκνωσης και βαθμό απόδοσης 99% έναντι του απλού λέβητα πετρελαίου απόδοσης 90%. Αν χρησιμοποιήσουμε απλό λέβητα υγραερίου, το 10% πάει περίπατο και η τιμή εξισώνεται. Θα μπορούσαμε κάλλιστα να χρησιμοποιήσουμε προηγμένο λέβητα πετρελαίου συμπύκνωσης και να κάνουμε την ίδια οικονομία. Και μάλιστα θα είχαμε και την επιλογή για το επίδομα θέρμανσης, εξοικονομώντας σημαντικό ποσό σε σχέση με το υγραέριο.

Η αντιστοιχία θερμογόνου πέλλετ-πετρελαίου είναι γνωστή γύρω στο 2,1:1. (Θα έχεις ακούσει το εμπειρικό 1000 λίτρα πετρέλαιο = 2 τόνοι πέλλετ)
Αν θεωρήσουμε συντελεστή απόδοσης λέβητα πέλλετ 85% και πετρελαίου 90% τότε η αναλογία γίνεται:
10*0,9 / (4,8*0,85) = 2,2:1 kg/L.

Και για την αναλογία πέλλετ-υγραερίου:
6,6*0,9 / (4,8*0,85) = 1,46:1 kg/L


Τώρα μου έβαλες και βαθμούς απόδοσης λεβήτων.. και παραπομπές από κανάλια...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106909 από DOOM_NX

vag1234 έγραψε: Τώρα μου έβαλες και βαθμούς απόδοσης λεβήτων.. και παραπομπές από κανάλια...

Ναι έβαλα βαθμό απόδοσης στα πέλλετ, γιατί κάπου εκεί κυμαίνονται οι περισσότεροι λέβητες και όχι στο 90%.
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106910 από vag1234
Αν το 10 είναι το 100% και το 6,6 είναι το 66% πόση % διαφορά υπάρχει??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106911 από DOOM_NX

vag1234 έγραψε: Αν το 10 είναι το 100% και το 6,6 είναι το 66% πόση % διαφορά υπάρχει??

Το 10 είναι 52% μεγαλύτερο από το 6,6. -> Χρειάζεσαι 52% περισσότερο υγραέριο για να φτάσεις τη θερμιδική αξία του πετρελαίου.
Το 6,6 είναι 34% μικρότερο από το 10. -> Χρειάζεσαι 34% λιγότερο πετρέλαιο για να φτάσεις τη θερμιδική αξία του υγραερίου.
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106917 από vag1234
Ωραία ας δεχθώ τα λεγόμενα σου, στην περιοχή μου το υγραέριο για την κίνηση κοστίζει 1€/λτ και η αμόλυβδη 1,70€..

Πόση είναι η εξοικονόμηση που έχεις ??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ