K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #128252 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Απ: Re:Απ: K-EVO Starfire 120
Καλημέρα Αλέξη. Έκανα το εξής και είδα τρομερή διαφορά.

Έλυσα το μαντέμι της πλάτης. Άλλαξα το περιμετρικό υαλοκόρδονο γιατί είχε φθαρεί. ΕΒΓΑΛΑ το οριζόντιο υαλοκόρδονο που χωρίζει στα 2 το μαντέμι της πλάτης και περιορίζει το 2γενή αέρα να κινείται στο κάτω μέρος. Έτσι όπως εισέρχεται μέσα ο αέρας από το στραντζαριστό, δεν κυκλοφορεί μόνο στην κάτω περιοχή με τις τρύπες, αλλά πάει και πιο πάνω, οπότε ζεσταίνεται καλύτερα από όλη την επιφάνεια του μαντεμιού της πλάτης. Άνοιξα και τη 2η σειρά οπών. Εμένα έχει 2 σειρές, όχι 3.

Το αποτέλεσμα εντυπωσιακό: Πολύ μπλέ φλόγα, πεντακάθαρη 2γενής καύση, αρκετά έντονη και σε ποσότητα και σε διάρκεια. Μάλλον η προθέρμανση λειτουργεί πολύ καλύτερα τώρα. Μόλις κάνει λίγο κρύο, θα το αναάψω και θα πάρω video, αυτές τις μέρες έχουμε 22 βαθμούς.

Η πλάτης της εστίας, η λαμαρίνα δηλαδή, έχει 4 τρύπες για να πιάνουν οι βίδες που στηρίζουν το μαντέμι της πλάτης. Για τις 2 πάνω, κόλησα στο μαντέμι της πλάτης γύρω από τις τρύπες που ξεπερνάνε οι βίδες ένα "δαχτυλίδι" από το παλιό υαλοκόρδονο, ώστε να απομονώσω τις τρύπες στη λαμαρίνα (για τις πάνω βίδες) από την περιοχή που κυκλοφορεί ο 2γενής αέρας.

Αυτό το έκανα, από το φόβο ότι στο σημείο που είναι οι τρύπες της λαμαρίνας για τις βίδες, μήπως περνάει ο αέρας του βεντιλατέρ, κάνει υποπίεση και τραβήξει αέρα από το χώρο καύσης.

Τώρα που έχω κάνει ένα σχετικά καλό σφράγισμα της πόρτας, όταν έχω ανοιχτό τέρμα τον 1γενή αέρα (μοχλουδάκι), κάνουνε πάρτυ οι φλόγες στην εστία (ίσως εδω φταίει και ο μεγάλος ελκυσμός της καμινάδας).
Μόλις κλείσω τον 1γενή αέρα, λυσσάει να ρουφάει από τη δευτερογενή, κάνει πολύ έντονη 2γενή καύση (τρέμε Nordpeis..... xaxax) οι φλόγες ομαλοποιούνται (πάλι όμως έχουνε μια σχετική φόρα προς τα πάνω). Καταραμένο Φ250 ..... στην καμινάδα. Το κλαπέ της καμινάδας σώζει λίγο την κατάσταση.

Τα μαντέμια μου είναι ολόασπρα (πυρόλυση φαντάζομαι), και ανεβάζει πολύ καλά θερμοκρασία, υποπτεύομαι ότι η 2γενής καύση αναπτύσσει μεγαλύτερες θερμοκρασίες κατά την καύση.

Αυτό που χρειάζομαι πραγματικά τώρα, είναι να αυξήσω αν γίνεται τη διατομή εισαγωγής πρωτογενή αέρα, ώστε κατά το άναμα ας πούμε να είναι αρκετός και να μη χρειάζεται να συμπληρώνει από τη 2γενή, και αν μπορέσω να κάνω και ρύθμιση της ποσότητας του 2γενούς αέρα (πολύ δύσκολο να επέμβουμε στην είσοδο του στραντζαριστού). Να σημειώσω εδώ ότι έχω ανοίξει τελείως τη 2γενή, κανένα εμπόδιο τώρα...

Αν λύσεις το μαντέμι, μπορείς να το δοκιμάσεις. Τα λέμε....
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134014 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Απ: Re:Απ: K-EVO Starfire 120
Αλέξη καλημέρα, που χάθηκες...?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136519 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Απ: Re:Απ: K-EVO Starfire 120
Αλέξη, συμφορουμίτες... τι κάνετε...?

Μήπως ήρθε ο καιρός να πιάσουμε καμμιά πένσα....? χαχααχ

Βασικά σήμερα το καθάρισα και το έκανα βίδες και φτερό. Ετοιμάζω μεγάλες μοντιφιές. Βασικά θα τραβήξω αέρα στο βεντιλατέρ μόνο από μέσα, θα το ντύσω εσωτερικά με βερμικουλίτη, και έχω σχειδιάσει νέα κεντρική πλάτη
με νέα κόφτρα από βερμικουλίτη.

Ελπίζω να έχω νέα σύντομα....
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136520 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Re:Απ: Re:Απ: K-EVO Starfire 120
Μπράβο αν μπορείς βάλε και λείους αγωγούς για την είσοδο αέρα στο βεντιλατέρ .
Εγώ θα το τολμήσω φέτος μιας και θέλω να δω διαφορα.
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136521 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Απ: Re:Απ: K-EVO Starfire 120
Ναι λείους θα βάλω. Και μάλιστα σκέφτομαι να βάλω λείους και στην έξοδο.

Το μοτέρ μου έχει 2 εισαγωγές. Θα τις σπάσω σε 4, και στο σημείο αναρρόφησης σκέφτομαι με "διαστολ" να το κάνω Φ160 από Φ140. Αυτό, για να μειώσω όσο μπορώ την ταχύτητα του αέρα πάνω στην περσίδα εισαγωγής και γενικά για να τραβάει όσο πιο "ξεκούραστα" γίνεται και να μη ζορίζεται.

Θα προσπαθήσω να βάλω και στην έξοδο λείους, αν και αυτό απαιτεί άνοιγμα της γυψοσανίδας μπροστά, αλλά μάλλον θα το τολμήσω και αυτό.

Για να δούμε........

Τολμώ να πω πάντως, ότι αφαιρώντας τα σπιράλ από πάνω από το μοτέρ, και αφήνοντας τό εντελώς ελεύθερο, το έβαλα μπροστά στο manual και είδα τρομακτική μείωση θορύβου. Σα να ακουγόταν μόνο από τα σπιράλ στην έξοδο μετά...
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136522 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Re:Απ: Re:Απ: K-EVO Starfire 120
Δηλαδή θα συστολαρεις πάνω στο πλενουμ
η πάνω στο μοτέρ.
Γιατι δεν παίρνεις πλενουμ φ160 απευθείας και ο λείος να είναι όλος φ160;
Έτσι σκέφτομαι να το κάνω εγώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.179 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ