K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115854 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Και ποιες μπρικέτες είναι καλές?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115862 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Πιστεύω πως μπορώ να σου πω πριν καν δοκιμάσω.
1)2 ώρες περίπου
2)Όχι άμεσα αλλά έχει μια μικρή διαφορά
3)Όπως είναι τώρα όχι, αν το φτιάξω όπως σκέφτομαι ίσως
4)150+ για πλάκα, με 3 μπρικέτες θα γίνει καμίνι. Το μέγιστο που έβαλα μια φορά ήταν 2 και έκανα αμάν να κατεβάσω την θερμοκρασία από τους 130 για να σταματήσει τα μπιπ το tiemme.
Αν είχα μπρικέτες θα δοκίμαζα σήμερα αλλά δυστυχώς δεν έχω. Όταν όμως πάρω θα δοκιμάσω.
Να κάνω και μια πρόταση, να πάρουμε ίδιες μπρικέτες και να κάνουμε και οι τρεις την δοκιμή. Προτείνω μάλιστα να δοκιμάσουμε τις μπρικέτες του Carrefour που μπορούμε να βρούμε όλοι εύκολα. Ενδιαφέρον θα ήταν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115864 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Οκ, θα δοκιμάσω μπρικέτες. Δεν έχω βάλει ποτέ μου. Έχουμε carrefour εδώ, οπότε θα πάτω άμεσα.

Πως ανάβει το τζάκι ρε παιδιά με μπρικέτες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115869 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Άναψε με ξύλα Γιώργο. Η δοκιμή να γίνει με έτοιμη καρβουνιά όπως είπε ο Θανάσης καλύτερα. Αλλιώς οι μπρικέτες πρέπει να σπάσουν για να πάρουν πιο εύκολα. Να ξέρεις πάντως πως για να αντέξουν παραπάνω οι μπρικέτες δεν πρέπει να τις σκαλίζεις γιατί διαλύονται. Γι'αυτό είπα αυτές τις μπρικέτες γιατί θα τις βρούμε και οι τρεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115872 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Μωρέ Alex, να σε ρωτήσω κάτι, εσένα που ανάβεις "επαγγελματικά" το τζάκι. Εγώ το έχω ένα χρόνο και είμαι πρωτάρης ακόμα.

Έχω λοιπόν ξύλα, μόνο ελιά βασικά, ίσως και μερικά κομμάτια δρύς και κάτι λίγα αμυγδαλιά (απίστευτα ξερό και ΣΥΜΠΑΓΕΣ ξύλο) άντε και μερικά κομμάτια από λεμονιά/πορτοκαλιά. Τα κλαδέματα του πεθερού .... :lol:

Το πρόβλημά μου είναι ότι δε μου αρπάνε εύκολα. Εχουν μήκος από 30 - 50 cm, και επειδή όλα προέρχονται από σχετικά μικρής ηλικίας δέντρα, είναι κλαδιά ή κορμός, και έχουν διάμετρο από 3-4 cm έως 15-25 cm. Λόγω του ότι προέρχονται από κλαδέματα του παθερού, ναι μεν δεν είναι πολύ μακριά, αλλά ΔΕΝ είναι σκισμένα. Είναι ολόκληρο το κλαδί, στρογγυλό.

Και για για τα λεπτά, δεν τίθεται θέμα, τα χρησιμοποιώ για το άναμμα. Τα πιο χοντρά όμως, αυτά με διάμετρο από 15 cm και πάνω, δεν αρπάνε. Και ας τα βάλω σε ζωντανή καρβουνιά. Καρβουνιάζουνε πριφερειακά, αλλά δεν αρπάνε να πετάξουνε φλόγα.

Και από ότι μου έχει πει ο πεθερός μου, είναι τουλάχιστον από πέρυσι κομμένα στα χωράφια του, και απλώς μου τα έφερε τώρα.

Τι στο καλό φταίει? Δεν έχω ρε γαμώτο και υγρασιόμετρο..... Έχεις μήπως καμμιά ιδέα ? Μήπως αν προσπαθήσω να τα σκίσω, να έχουνε και λίγη εσωτερική πλευρά, ψίχα δηλαδή και όχι μόνο τον εξωτερικό φλοιό, είναι καλύτερα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115888 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα K-EVO Starfire 120
να τα στησουμε στα φαναρια για κοντριτσα αλεξ...τα λενε και εβο....ωραια ιδεα...μπρικετες στο καρφουρ?
πως ειναι σε κοκκινο περιτιλιγμα που τις πουλανε μια μια?
εγω ειμαι μεσα (αν και θα χασω γιατι δεν εχω κανει τιποτα απο περυσι)...
το μονο κακο ειναι οτι το εχω πανω και μενω στο κατω σπιτι φετος...
ετσι θα βγαλουμε εν μερη χρησιμα συμπερασματα για τις αναβαθμισεις σου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.162 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ