K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115325 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Η εξωτερική περσίδα που έχω είναι της εταιρίας και είναι 210 τετραγωνικά cm. Νομίζω είναι αρκετά, αν και δεν έχω ελέγξει μήπως έχει τυχόν μπλοκάρει από σκουπιδάκια ή σκόνες.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115330 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Οκ. Σε ευχαριστούμε.

Σύντεκνε Γιώργο, μας χρωστάς ένα βιντεάκι με την κάυση στο DOVRE σου που να φαίνεται η ρύθμιση της έντασης της φλόγας και η 2γενής καύση..... Αναμένουμε..........

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115811 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Μια σύντομη δοκιμή σήμερα και το K-evo με εξέπληξε θετικά! Το μόνο που δεν δουλεύει είναι η δευτερογενής και αυτό νομίζω οφείλεται σε δικό μου λάθος, ότι άφησα ανοιχτές τις κάτω αντί για τις πάνω τρύπες. Έτσι δεν είναι αρκετά ψηλά ώστε να συναντήσουν τα καπναέρια και να γίνει ανάφλεξή τους. Κατά τα άλλα πλέον το τζάκι ξεσκίζει. Ανέβασε θερμοκρασία για πλάκα σε 30-40 λεπτά πάνω από τους 100 και έμεινε πάνω από τους 100 για κανένα 2ώρο. Αυτά χωρίς ιδιαίτερο αρχικό φόρτωμα της εστίας και με ένα συμπλήρωμα 2 ξυλαράκια μετά από 1,5 ώρα καψίματος. Μετά από 3 ώρες από το άναμμα η θερμοκρασία έπεσε στους 70 κι έχουν μείνει λίγα κάρβουνα. Η κατανάλωση αν και την πρώτη ώρα ο αέρας ήταν στο φουλ κρίνεται ικανοποιητική. Θα δείξει και στην συνέχεια μια και η εξωτερική θερμοκρασία είναι σήμερα 14 βαθμούς, δηλαδή ακατάλληλη για ασφαλή συμπεράσματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115813 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Καλησπέρα Αλέξη. Χαίρομαι ιδιαίτερα που τελικά, το EVO τα δίνει τα γκάζια του.

Τελικά τι έχεις κάνει? Μεγάλη κόφτρα, και τάμπερ με ντίζα για εισαγωγή αέρα καύσης?

Η 2γενής είναι τελικά κλειστή (δε βγαίνει αέρας) ή βγαίνει αλλά από λάθος τρύπες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115816 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Ακριβώς αυτά που έγραψες φίλε Γιώργο και σε συνδυασμό με σωστά ξύλα που βρήκα φέτος δουλεύει πολύ καλά. Για την δευτερογενή πριν 2 μέρες έβγαλα πάλι την πίσω πλάκα και άλλαξα το περιμετρικό κορδόνι. Το παλιό έγινε κομμάτια. Άφησα μόνο το κομματάκι γωνιόκρανου για να περιορίζει ελαφρώς την εισροή αέρα. Δυστυχώς δεν προλάβαινα να ανοίξω τις σωστές τρύπες και να κλείσω τις κάτω και τις άφησα έτσι. Πάντως σήμερα παρατήρησα τα μαντέμια να ασπρίζουν, πράγμα που σημαίνει πως η θερμοκρασία τους ήταν υψηλή. Χαρακτηριστικά θυμάμαι πως όταν πήγαμε με τον Θανάση και τον Θοδωρή από την εταιρία μας είχαν πει πως η δευτερογενής συμβαίνει τότε ακριβώς. Έχω την εντύπωση πως αέρας έμπαινε από τις τρύπες, αλλά όπως ξαναέγραψα τις κάτω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115852 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα K-EVO Starfire 120
μεγαλη υποθεση τα ξερα ξυλα σε ενεργειακο...μην ζηταμε δευτερογενης καυση και να σιγοκαινε χωρις καθολου αερα με μετρια ξυλα....δηλαδη την πρωτη χρονια που τα εριχνα με τα χιονια μεσα και περιμενα να δω δευτερογενη... :lol:
αλεξ-γιωργο καντε μου την χαρη και δοκιμαστε να βαλετε 3 (καλες) μπρικετες πανω σε καρβουνια...και μετα κλειστε εντελος τον αερα..
1)σε ποση ωρα τις εκαψε?
2)επεφτε η ενταση της φλογας τους οταν κλεινατε τον αερα?
3)ειδατε δευτερογενη?
4)τι θερμοκρασιες πιασατε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.151 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ