K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114928 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Αν λοιπόν κλείσεις καλύτερα τα πλαϊνά της πόρτας, τότε εκτιμώ ότι θα δεις δραστική ρύθμιση.

Εγώ που λες Αλέξη, ξέρεις ότι έχω το μαντέμι στον πάτο με τις σχισμές. Πιο νέα έκδοση της εστίας.
Έχω βγάλει το τασάκι το δικό του, και έχω κάνει ένα δικό μου πιο ανάβαθο, δεν κρέμεται δηλαδή από την πατούρα του μαντεμιού. Έτσι, ο άερας έρχεται κάτω από τη σχάρα του τασακιού. Επίσης, έχω πάρει υαλοκόρδονο τετράγωνο 1 cm και έχω κλείσει όλες τις σχισμές που έχει το μαντέμι στον πάτο, για να έρθει ο αέρας "αυστηρά" κάτω από τη σχάρα.

Ο παλιόκαιρος όμως κάνει ζέστη, και δε λέει να το ανάψω. Αύριο όμως και για 3 μέρες, δίνει βροχή, οπότε ελπίζω να το δοκιμάσω. Αλλά θα έχει νοτιά, άρα ζέστη, 20 βαθμούς έξω. Μόλις έχω νέα θα σας πω. Εγώ έχω "ψιλοσφραγίσει" και την πόρτα μου και ελπίζω να δω κάποια ρύθμιση με το μοχλάκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114955 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα K-EVO Starfire 120

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Αν λοιπόν κλείσεις καλύτερα τα πλαϊνά της πόρτας, τότε εκτιμώ ότι θα δεις δραστική ρύθμιση.

Εγώ που λες Αλέξη, ξέρεις ότι έχω το μαντέμι στον πάτο με τις σχισμές. Πιο νέα έκδοση της εστίας.
Έχω βγάλει το τασάκι το δικό του, και έχω κάνει ένα δικό μου πιο ανάβαθο, δεν κρέμεται δηλαδή από την πατούρα του μαντεμιού. Έτσι, ο άερας έρχεται κάτω από τη σχάρα του τασακιού. Επίσης, έχω πάρει υαλοκόρδονο τετράγωνο 1 cm και έχω κλείσει όλες τις σχισμές που έχει το μαντέμι στον πάτο, για να έρθει ο αέρας "αυστηρά" κάτω από τη σχάρα.
αυτο που λες φιλε δοκιμασα να το κανω με αλουμινοταινια....εχεις δικιο μπαζει και απο εκει(μιλαω για το δικο μας που εχει προσθετα κομματια μπροστα
αλεξ την εβαλες την στραβωμενη σχαρα του γνωστου πολυκαταστηματος η τα καις χωρις σχαρα...
εγω λεω να αγωρασουμε μια καλη και να την χρησιμοποιουμε ....στο βολκανο βλεπω πολυ καλη καυση με σχαρα και χωρις να ερχετε αερας απο το τασακι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114967 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Αν λοιπόν κλείσεις καλύτερα τα πλαϊνά της πόρτας, τότε εκτιμώ ότι θα δεις δραστική ρύθμιση.

Σίγουρα, αυτός είναι ο βασικός λόγος. Το θέμα ήταν στο τζάκι μου πως δεν ερχόταν ο αέρας από κάτω εύκολα. Πλέον είναι η ευκολότερη διαδρομή. Αυξομειώνοντας τον ελκυσμό,είτε με την κόφτρα είτε με το κλαπέ της καμινάδας, ο αέρας πάντα προτιμάει να έρχεται από κάτω. Εκτός και αν τον κλείσω εντελώς. Δηλαδή από όσο παρατήρησα με το νέο τάμπερ αν είναι ανοιχτό έστω και λίγο, ο αέρας δεν περνάει από τις χαραμάδες της πόρτας. Με την μεγάλη κόφτρα και το κλειστό κλαπέ της καμινάδας πιστεύω πως ο ελκυσμός μειώνεται πολύ και ταυτόχρονα μειώνεται στο ελάχιστο και ο αέρας που μπαίνει στην εστία για την καύση. Έτσι αυξάνεται η αυτονομία του τζακιού. Την καύση την κάνω με σχάρα πάντα και σίγουρα κάνει διαφορά. Μας το είχαν τονίσει και στο εργοστάσιο αν θυμάσαι Θανάση. Μου έδωσε ένα φιλαράκι μια δικιά του που είναι πιο γερή, αν και αυτή στράβωσε λιγάκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114988 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
βάλε μας φωτό της σχάρας....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115143 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα K-EVO Starfire 120
πολυ ακριβες οι σχαρες (της προκοπης)ρε παιδια...
ειδικα για το βολκανο που λεω να παρω με συρταρι για την σταχτη ειναι πανακριβες 80+ευρω
αν εχει καποιος εχει κατι υποψη του σε καλη τιμη εκτος απο εκεινη των 10ευρω που στραβωνει με την πρωτη φωρα ας μας ενημερωσει....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115146 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Διονύση, δώσε μου 1 link με την καλή και τη φτηνή να δω κάτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.175 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ