K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114694 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα K-EVO Starfire 120
χαχαχαχχα!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!!!!!!!!!!!!!!
Μπράβο αλεξ! τουλαχιστον το βελτίωσες και δεν πήγε χαμένος ο κόπος σου!!!!!!!!!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alex_nous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114701 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Πάντως τώρα που μπορείς να κλείσεις τον 1γενή αέρα εντελώς, λογικά, λόγω ελκυσμού, θα προσπαθούσε να ανασάνει από όπου μπορούσε, άρα από τη 2γενή.

Εκτιμώ λοιπόν ότι φίμωσες εντελώς τη 2γενή, γι'αυτό και δε βγάζει καθόλου αέρα.

Επίσης, θα πρέπει να βρεις ένα τρόπο η παροχή Φ125 που έχεις στο κλαπέ, να φτάσει στα ξύλα από μεγάλες τρυπούλες, και όχι από 2, 3, μικρές. Αυτό για να μη σου "φυσάει" ο εισερχόμενος αέρας τα ξύλα, αλλά να εισέρχεται με μικρή ταχύτητα.

Ακόμα και τότε όμως, όταν κλείνεις τον αέρα, ίσως να πρέπει να περάσει λίγη ώρα μέχρι να πέσει η ένταση της φλόγας. Αυτό διότι ο θάλαμος καύσης είναι μεγάλος, χωράει πολύ αέρα, και ενώ εσύ τον κλείνεις, πρέπει να περάσουν μερικά sec έως ότου καεί ο αέρας που ήδη είναι μέσα στην εστία.

Και κάτι ακόμα: Αλεξ, το βεντυλατέρ σου στραβάει μόνο από μέσα? Και η εξωτερική παροχή του μοτέρ? Ταπωμένη, ή την έχει πάει και αυτή να τραβάει από μέσα? Το δικό μου, όταν του κλείσω εντελώς τον έξω, και ζορίζεται και φασαρία κάνει.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114717 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Πάντως τώρα που μπορείς να κλείσεις τον 1γενή αέρα εντελώς, λογικά, λόγω ελκυσμού, θα προσπαθούσε να ανασάνει από όπου μπορούσε, άρα από τη 2γενή.
Εκτιμώ λοιπόν ότι φίμωσες εντελώς τη 2γενή, γι'αυτό και δε βγάζει καθόλου αέρα.
Συμφωνώ απολύτως
Επίσης, θα πρέπει να βρεις ένα τρόπο η παροχή Φ125 που έχεις στο κλαπέ, να φτάσει στα ξύλα από μεγάλες τρυπούλες, και όχι από 2, 3, μικρές. Αυτό για να μη σου "φυσάει" ο εισερχόμενος αέρας τα ξύλα, αλλά να εισέρχεται με μικρή ταχύτητα.
Είδα σε ένα κατάστημα ένα τασάκι νομίζω ακριβώς ίδιου μεγέθους με το δικό μας. Θα το μετρήσω και αν είναι ίδιο θα το πάρω για να σφάξω εκ του ασφαλούς αυτό που έχω ήδη
Ακόμα και τότε όμως, όταν κλείνεις τον αέρα, ίσως να πρέπει να περάσει λίγη ώρα μέχρι να πέσει η ένταση της φλόγας. Αυτό διότι ο θάλαμος καύσης είναι μεγάλος, χωράει πολύ αέρα, και ενώ εσύ τον κλείνεις, πρέπει να περάσουν μερικά sec έως ότου καεί ο αέρας που ήδη είναι μέσα στην εστία.
Κι εδώ κάποιο δίκιο έχεις, αν και έχω δει σε μεγάλα τζάκια όπως EdilKamin και Pallazzeti πιο γρήγορη αντίδραση
Και κάτι ακόμα: Αλεξ, το βεντυλατέρ σου στραβάει μόνο από μέσα? Και η εξωτερική παροχή του μοτέρ? Ταπωμένη, ή την έχει πάει και αυτή να τραβάει από μέσα? Το δικό μου, όταν του κλείσω εντελώς τον έξω, και ζορίζεται και φασαρία κάνει.
Έχω ταπώσει τον εξωτερικό αέρα. Ζόρι ή ιδιαίτερο θόρυβο δεν κατάλαβα. Πάντως το ιδανικό κατά την γνώμη μου είναι και οι δύο εισαγωγές από μέσα αλλά όσο το δυνατόν μακρύτερα η μία από την άλλη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114725 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Κάτι ακόμα σχετικά με την απόκριση του τάμπερ. Είπες ότι καθυστερεί λίγο να αποκριθεί. Εκτιμώ ότι γι'αυτό φταίει ΚΑΙ το γεγονός ότι η πόρτα δε σφραγίζει καλά. Οπότε, είτε ανοίγεις είτε κλείνει εσύ το τάμπερ του αέρα, το τζάκι εξακολουθεί να τραβάει (λόγω ελκυσμού καμινάδας=υποπίεση εντός της εστίας) ένα μέρος αέρα στο οποίο δε μπορείς να παρέμβεις και να το ρυθμίσεις.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114731 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Μόλις καθάρισα το τζάκι. Η στάχτη μου φάνηκε λιγότερη από το συνηθισμένο και το τασάκι ήταν γεμάτο κάτω από το μισό. Αυτό είναι θετικό μια και ο αέρας από τις τρύπες δεν το αφήνει να μπουκώσει.
Παρατήρησα όμως πως το τασάκι δεν ακουμπάει στην τρύπα του τάμπερ για μόλις 1-2 χιλιοστά. Αυτό το γεγονός ίσως μειώνει κατά πολύ τον εισερχόμενο αέρα. Έτσι έκανα άλλο ένα κουράγιο, έβγαλα πάλι το κάτω μαντέμι και ξαναέβαλα τους αποστάτες-σιδεράκια που μας είχε τοποθετήσει η εταιρία για να κερδίσω 1 εκατοστό. Τώρα πλέον ο αέρας έρχεται άνετα κάτω από το μαντέμι.
Αφού ξεκίνησα έβγαλα και την πλάτη και αφαίρεσα την λάμα που μπλόκαρε την εισαγωγή του δευτερογενούς μήπως και δούμε φως από τις πίσω τρύπες.
Σίγα μην ξεμπερδέψουμε έτσι εύκολα...
Υ.Γ. Τασάκι αγόρασα αλλά δυστυχώς είναι πιο βαθύ και βρίσκει στο πάτωμα. Κάτι θα σκεφτώ και γι'αυτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114735 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Να αφήσεις την πάνω σειρά οπών της 2γενούς. Μην μπερδευτείς και αφήσεις πάλι τις κατω ... χεχε

Καλή δύναμη. Είμαστε σε καλό δρόμο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.158 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ