K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114612 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Δεν είμαι σπίτι, αλλά ότι ώρα και να γυρίσω θα το μπουμπουνίσω! Εννοείται ότι θα ανεβάσω και βίντεο.
Θανάση πολύ ευχαρίστως. Υπόσχομαι πως αν όντως δουλέψει θα έρθουμε οικογενειακώς και θα στο φτιάξω με τα χεράκια μου. Τα σιδεράκια που μας πρόσθεσαν, αν και δεν ήταν αναγκαίο τα αφαίρεσα. Γιώργο Φ125 έβαλα μια και Φ150 δεν υπήρχε διαθέσιμο και έπρεπε να περιμένω 2-3 εβδομάδες να έρθει από Πολωνία. Λιγάκι ακόμη υπομονή παίδες και σήμερα έστω και αργά τα αποτελέσματα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114615 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
... έχω σκάσει... χαχαχααχχ... κάθε 5 λεπτά τσεκάρω μήπως μας έγραψες σχετικά με τα αποτελέσματα....

Καλή δύναμη & επιτυχία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114619 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Alex, εκεί που είναι το κλαπέ της kratki, δεν είναι από πάνω το σταχτοδοχείο? Πως θα περάσει ο αέρας κάτω από τον πάτο του σταχτοδοχείου για να περάσει από τη σχαρίτσα και να βρεθεί στα ξύλα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114688 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα K-EVO Starfire 120

alex_nous έγραψε: Πολύ απλά σφήνωσα ένα κομματάκι λαμαρίνας με αποτέλεσμα να μικρύνει πολύ το κενό.
Θα δώ το θέμα της κόφτρας αν και όπως έχω ξαναγράψει έχω υπερβολικό ελκυσμό, με βάση τις προδιαγραφές του τζακιού. Ευχαριστώ φίλε!


σχετικα με αυτο αλεξ αν τραβας αερα απο εξω απλα γυρνα τον μεσα.ασε την εξ περσιδα ελευθερη.αν δεν υπαρχει πιεση μεσα στο σπιτι δεν θα ψαχνεις για να καλυψεις χαραμαδες γιατι δε θα χρειαζεται να τραβα η καμιναδα τοσο πολυ.κλαπε προσθεσα περσυ ενα φ200 σε 250 καμιναδα (το μανισιο ηταν ενα ορθογωνιο καλυπτε περιπου 50%) φετος εβαλα και κατι κομματια απο στρωτηρες :woohoo: πατεντα που με περισσεψαν απο ψευδοροφη.στο τζακι μου-ελληνικο -ειναι ευκολο να προσαρμοσω κατι για κλαπε γιατι απο κατω ειναι κοφτρα αεροθαλαμος και παταει εκει οτι βαζω.η σχαρα ολα τα λεφτα δε χρειαζεται να ανακατευω ξυλα ,ο πρωτογενης μου ρχεται απο μπροστα οχι απο κατω και μπουκωναν τα ξυλα οταν πατουσαν κατω.αρα κρατω συνεχως θερμοκρασια τζακιου ψηλη και δεν καπνιζει.μια που εχεις ανοιχτο το πατο δεν αναβεις το βεντιλατερ να βαλεις το χερι σου απο κατω να δεις αν φυσα αερας απο καμια σχισμη;στο δικο μου ειχε τρυπα εκει που κουμπωνε η σωληνα στη πλατη του θερμοθαλαμου και εβγαζε αερα για να ψυχει τον πατο της εστιας και να εισερχεται ποσοτητα κ μεσα στην εστια.respect σε οποιον απο δω τολμησει να βαλει κλαπε απο βερμικουλιτη φουσκιτακη εγραψες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114690 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Όταν λες κλαπέ από βερμικουλίτη... αναφέρεσαι στην κόφτρα, έτσι δεν είναι ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114692 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Φιλαράκια η δοκιμή είναι σε εξέλιξη. Το άναμμα της φωτιάς με ανοιχτό το νέο τάμπερ έγινε πολύ πιο εύκολα. Η θερμοκρασία ξεπέρασε τους 100 με ευκολία. Από το μέχρι τώρα παιχνίδι με τους μοχλούς σίγουρα δεν είδα δευτερογενή και μάλιστα μπορώ να πω πως μάλλον δεν βγαίνει καθόλου αέρας από τις ανοιχτές τρύπες. Ίσως να έκλεισα παραπάνω από όσο χρειαζόταν την εισαγωγή δευτερογενούς. Ο έλεγχος της φωτιάς τώρα που είναι και το βασικό θέμα γίνεται σίγουρα καλύτερα αλλά όχι τόσο θεαματικά όσο θα ήθελα. Αυτό πρέπει να οφείλεται σε δύο λόγους, η τεράστια κόφτρα που έχω και οι μικρές τρύπες στο τασάκι. Δύσκολα βγάζεις συμπεράσματα με 12 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία, αλλά τολμώ να πω πως η βελτίωση δείχνει να πετυχαίνει. Η γυναίκα μου βρίζει γιατί πιάσαμε 24-25 βαθμούς και φωνάζει να μην βάλω άλλα ξύλα αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει και πολλά! Συγνώμη αλλά βιντεάκι δεν βλέπω να ανεβάζω σήμερα μια και δεν φαίνονται τόσο έντονα οι διακυμάνσεις της φωτιάς. Με γυμνό μάτι φαίνονται πολύ πιο εύκολα να ασπρίζουν τα αναμμένα κάρβουνα και να ζωηρεύει η φωτιά. Επιφυλάσσομαι για την επόμενη δοκιμή.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.161 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ