K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #114348 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Μέσα στον θάλαμο καύσης δεν πειράζει τόσο μια και η μυρωδιά φεύγει με τα καπναέρια. Οποιαδήποτε αλουμινοταινία εξωτερικά του θαλάμου ακουμπάει σε σημείο με θερμοκρασία πάνω από 100 βαθμούς περίπου βγάζει μυρωδιά.
Ο Φουσκιτάκης είναι σαν να παιδεύεται Εσκιμώος να φτιάξει το ψυγείο του! Πλάκα μας κάνει! Χαρά στο κουράγιο σου ρε Γιώργο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #114350 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Δε σας κάνω πλάκα ρε παιδιά.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #114394 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα K-EVO Starfire 120
Ρε συ φιλε.. ΧΑΟΣ, δεν γινεσαι καλυτερα κυνηγος ωστε να εχεις ψυχωση με τα σκυλια σου και να μας αφησεις ησυχους? Ειναι πολυ δυσκολο αυτο? Οχι δεν φτιαχνω ενεργειακα, τ θα πει ενεργειακα? Εσυ δεν ξερεις καν τι ειναι η ενεργεια. Φαινεται αυτο.
Και προσεξτε ολοι σας μια διαφορα.. Αλλο ειναι ο κυριος χΑΟΣ να μου την λεει εμενα και να μου χωνεται και αλλο ειναι (εφ οσον μου επιτιθεται προσωπικα) να αγανακτω εγω απ αυτο!
Οχι δεν φτιαχνω ενεργειακα (ακου ορος! ''ενεργειακα''), ρε συ ΧΑΟΣ σου εκανα κατι? Θες να παραθεσω εδω μεσα τα μην σου σε αλλο φορουμ να δουνε ολοι γιατι και πως ξεκινησε η κοντρα μας? Τι θες? πες το και θα γινει! Αλλιως αν ξαναμιλησεις για μενα θα σε βρισω δημοσια ΠΑΡΑ πολυ ασχημα και τοτε ελα να με βρεις να βγαλεις το αχτι σου.
Δεν θα ξαναμιλησεις λοιπον πουθενα για εμενα και εγω για εσενα οκ!
Αισθανεσαι οτι εχεις διαφορες με εμενα? Ελα να με βρεις ΕΜΕΝΑ οι αλλοι δεν εχουν ορεξη να μας ακουνε! Αλλα ουτε και θα το βουλωσω αν συνεχισεις αναιτια να μου χωνεσαι!
Συγμωνη παιδια, αφηστε 2 μερες το μηνυμα μου αυτο ωστε να το διαβασει ο κ χΑΟΣ και μετα θα το σβησω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #114471 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Η μετατροπή έγινε! Ελπίζω τώρα να δουλέψει όπως το φαντάζομαι. Δυστυχώς οι φωτογραφίες που έβγαλα είναι λίγες και όχι από την αρχή μια και βιαζόμουν πολύ και η μικρή δεν μ'άφηνε να κάνω δουλειά. Η δοκιμή αύριο για να στεγνώσει η σιλικόνη πρώτα.

Εδώ βλέπετε κλειστό το κλαπέ κάτω από το τασάκι και την σχάρα. Τελικά δεν χρησιμοποίησα καθόλου σπιράλ και σύνδεσα την ροζέτα απευθείας με το κλαπέ.



Εδώ το κλαπέ ανοιχτό



Εδώ ο δευτερογενής. Έκλεισα τις δύο σειρές και έκανα τις διαδρομές. Οι τρύπες που άφησα είναι λίγες και καταλάθος άφησα τις κάτω αντί για τις επάνω. Επίσης έφραξα και όλες τις τρύπες που είναι απευθείας μπροστά από την εισαγωγή.





Τέλος ο μοχλός που ρυθμίζει την εισαγωγή πρωτογενούς τοποθετήθηκε στην ποδιά της επένδυσης.



Να προσθέσω πως έκλεισα τις τρύπες που είχαν ανοίξει από την εταιρία για να δώσουν πρωτογενή αέρα από την αεροκουρτίνα και αφαίρεσα και τα κομματάκια σίδερου που έβαλαν για να σηκώσουν ψηλά το μαντέμι.
Ο νέος μοχλός ρυθμίζει τον πρωτογενή αέρα, ο παλιός την αεροκουρτίνα ενώ έγιναν οι διαδρομές και περιορίστηκε η εισαγωγή της δευτερογενούς. Φυσικά έχουμε και το τάμπερ καυσαερίων που είναι επίσης ρυθμιζόμενο.
Αύριο τα αποτελέσματα! :woohoo:
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by alex_nous.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #114474 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Το από πίσω μέρος του τάμπερ, είναι ελεύθερο? Δηαλαδή η είσοδος του τάμπερ τροφοδοτείται από τον αέρα πουτ υπάρχει στην "καμπίνα". Από το θερμοθάλαμο δηλαδή ο οποίος γεμίζει από μια τρύπα στον εξωτερικό τοίχο ?

Τι έκανες? τρύπησες την εξωτερική λαμαρίνα του τζακιού? Έβαλες τροχάκι και έκανες ψιλοτετράγωνη τρύπα?
Ή έκανες λεπτές τρυπανιές και μετά τροχάκι?

Πόσο έκλεισες την τετράγωνη τρύπα (20mm x 50mm) εισαγωγής της 2γενούς? Ή μάλλον, πόσο ανοικτή την άφησες?

Το κλαπέ που έβαλες, κλείνει καλά? Έχει λαστιχάκι ? Αφήνει κάποιο μικρό περιθώριο ανοικτό, ακόμα και στην τέρμα κλειστή θέση?

Αυτό που φαίνεται μέσα από το ανοικτό κλαπέ, είναι οι αρμοί του πλακακιού στο πάτωμα?
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #114479 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Το από πίσω μέρος του τάμπερ, είναι ελεύθερο? Δηαλαδή η είσοδος του τάμπερ τροφοδοτείται από τον αέρα πουτ υπάρχει στην "καμπίνα". Από το θερμοθάλαμο δηλαδή ο οποίος γεμίζει από μια τρύπα στον εξωτερικό τοίχο ?
Ακριβώς αυτό, η τρύπα στον τοίχο είναι φ150
Τι έκανες? τρύπησες την εξωτερική λαμαρίνα του τζακιού? Έβαλες τροχάκι και έκανες ψιλοτετράγωνη τρύπα?
Ή έκανες λεπτές τρυπανιές και μετά τροχάκι?
Στο δικό μου μοντέλο αφαιρείται ένα κομμάτι του ''πατώματος'' του τζακιού, περίπου 40x25. Το αφαίρεσα και έκανα με τροχάκι τρύπα 13x13 όπου προσάρμοσα την ροζέτα την οποία νωρίτερα είχα ενώσει με το τάμπερ με σφικτήρα

Πόσο έκλεισες την τετράγωνη τρύπα (20mm x 50mm) εισαγωγής της 2γενούς? Ή μάλλον, πόσο ανοικτή την άφησες?
Άφησα ελάχιστο ανοιχτό, το 1/8 περίπου

Το κλαπέ που έβαλες, κλείνει καλά? Έχει λαστιχάκι ? Αφήνει κάποιο μικρό περιθώριο ανοικτό, ακόμα και στην τέρμα κλειστή θέση?
Το κλαπέ κλείνει με λαστιχάκι 100%, άντε 99,9%

Αυτό που φαίνεται μέσα από το ανοικτό κλαπέ, είναι οι αρμοί του πλακακιού στο πάτωμα?
Ναι οι αρμοί είναι. Η απόσταση από το πάτωμα είναι ικανοποιητική, περίπου 10 εκατοστά.

Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by alex_nous.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.201 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ