K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111254 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Άντε και έπιασα το σπιράλ με αλουμινοταινία. Η ρύθμιση του κλαπέ πώς θα γίνει? Αφού δεν έχω πρόσβαση κάτω από το τζάκι αλλιώς πέρα από μέσα από την εστία. Η μοναδική κάτω περσίδα είναι συνδεδεμένη με το βιντιλατέρ. Δεν μπορώ να ρυθμίσω από εκεί.
Το σίγουρο πάντως είναι πως η ρύθμιση εισαγωγής αέρα με τον τρόπο που προτείνω θα γίνεται πιο σωστά, μια και θα διαχωρίσει τους τρεις αέρηδες. Αέρας πρωτογενούς από την ντίζα, αεροκουρτίνα από το ήδη υπάρχον μοχλάκι και δευτερογενής ελεύθερη εισαγωγή, πιο περιορισμένη και με μεγαλύτερη διαδρομή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111255 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα K-EVO Starfire 120
Από έξω δεν έχεις πρόσβαση?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111257 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Έχω με σκάλα! Αλλά πρέπει να ξηλώσω και την περσίδα που έχω κολλημένη με σιλικόνη. Πάντως καλή η ιδέα σου! Για να πάρω μια ιδέα από τον τρόπο λειτουργίας πιστεύω πως αρκεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111258 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα K-EVO Starfire 120
Μπορείς να βάλεις και χαρτοταινία, αντί να την ξεκολλάς.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111273 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα K-EVO Starfire 120
Σταυρε το τζακι του Γκουσαν εχει εισοδο αερα μονο απ εξω και εισοδο εσωτερικα ψηλα, μικρες και οι δυο. Μεσα του ειναι στην εστια και στ καπνοδοχο μονωμενο. Τρελο ρευμα αερα λεγοντας, το εννοει μεσα στην εστια, στην καυση, (κλασικη περιπτωση σε τζακια που απλα τους βαλανε μια πορτα), δεν εννοει την περσιδα εκτονωσης αλλα τ θαλαμο καυσης και την καπνοδοχο.
Βοηθησε με ομως σε παρακαλω σε κατι μιας κ εισαι μηχανικος και θα εχεις αμεση προσβαση σε πινακες.. Υλικο θερμομωνοτικο αντοχης 800 βαθμους, συντελεστης αγωγιμοτητας στους 10 κελσιου λ = 0.123 w/m, παρακατω εγραφε.. Κ=0.106 kcal/h.m.C (c ειναι βαθμοι κελσιου αλλα δεν βρισκω στ πληκρολογιο το μηδενικακι να βαλω). Συγκρινε αν σου ειναι ευκολο αυτες τ τιμες με πετροβαμβακα πχ ωστε να δουμε αν μου λεγανε παπαριες σημερα η αν αξιζει. Εχω μπερδευετει με τα νουμερα και δεν εχω και τ χρονο-μυαλο να ασχοληθω. Κοστολογιο 3 ευρω ανα τετρ μετρο. Αξιζει? Βιαστικα και σε πιεση εγραψα τα παραπανω στοιχεια απο το υλικο αυτο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111280 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα K-EVO Starfire 120
Στέλιο και οι δυο συντελεστές είναι ίδιοι, απλά στον δεύτερο μετατρέπει τα watt σε kcal/h (1Watt=0.86kcal/h).
O συντελεστής για να τοποθετηθεί σε τζάκι είναι απογοητευτικός, όταν ο πβ έχει στην χειρότερη 0,04 μιλάμε για τριπλάσιο πάχος. Μόνο η αντοχή στους 800°C είναι καλή.

ΥΓ δεν είμαι μηχανικός.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Στελιος1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.189 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ