Εστία DOVRE 2180

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129239 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Re:Εστία DOVRE 2180
Εχει φ200 εργοστασιακη 5,2 μετρα με δυο 45 γωνιες
ολα καλα ως τωρα..παραπονο δεν εχω με το dovre φετος λεω οτι εχω τελιοποιησει
την κατασκευη μου.
Εβγαλα ολους τους αεραγωγους απο τον εννιαιο και δινω μονο στα δωματια
και ολα καλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129245 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Εστία DOVRE 2180
Προσωπικά νομίζω (χωρίς να θέλω να στεναχωρήσω κανέναν) ότι αυτό που φαίνεται στα βίντεο ΔΕΝ είναι δευτερογενής καύση.
Είναι πολύ "στερειμένη" από οξυγόνο πρωτογενής.
Οπως δλδ με ανοιχτούς τους αέρηδες φουντώνει η φωτιά και σκάει επάνω στην κόφτρα και απλώνεται έτσι και με κλειστούς τους αέρηδες αυτό που γίνεται είναι να υπάρχει η ίδια καύση με τις ίδιες (αλλά πολύ λιγότερες) φλόγες. Οι οποίες και πάλι σκάνε επάνω στην κόφτρα και απλώνονται.
Δευτερογενής καύση, πάλι προσωπικά, νομίζω πως βλέπουμε ΜΟΝΟ όταν από τις τρύπες που είναι για την δευτερογενή καύση βλέπουμε ΜΠΛΕ φλόγες να εξέρχονται "μανιωδώς". Η καύση στον κάτω χώρο μπορεί να είναι "σχεδόν" μηδενική αλλά στον επάνω χώρο έχουμε κανονικό πάρτυ.
Πχ κάτι τέτοιο. (Όποιος βιάζεται ας δεί από το τρίτο λεπτό και μετά..... Η δε εικόνα που δείχνει στο 5ο λεπτό και μετά είναι για να χαζεύεις...)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129265 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Re:Εστία DOVRE 2180
Στο βιντεο που τραβηξα δεν φενονται οι μπλε φλογες που φυσανε απο
Πισω την φωτια.
Στο επομενο θα τις δεις καθαρα.
Επιφυλασομαι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129272 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Εστία DOVRE 2180
Γιώργο, όντως δε φαίνονται οι μπλέ φλόγες, άλλο αν εγώ μπορώ να τις διακρίνω επειδή το κάνει με παρόμοιο τρόπο και το δικό μου.

Προχτές που το άναψα, ακόμα και στο άναμμα με 70 βαθμούς στο tiemme, βλέπεις μπλέ φλόγες να εξέρχονται από τις οπές (τώρα κάνει πολύ καλύτερη προθέρμανση), πήρα λοιπόν τη μηχανή και τράβηξα video. Ενώ εγώ τις έβλεπα πεντακάθαρα, όταν έπαιξα το video στο λάπτοπ, δε φαινόταν τίποτα....

Όσως τελικά να κάνεις μια δοκιμή και με φως στο δωμάτιο, όχι στο σκοτάδι. Ίσως κάποιος που νιώθει από φωτογραφίες να ξέρει να μας πει αν είναι καλύτερα να υπάρχει λίγο, πολύ ή καθόλου φυσικό φως την ώρα που τραβάμε video.

A..... κάτι βασικό, ανέβασε την ανάλυση του video. το 240 είναι πολύ λίγο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129374 από gkesi
Απαντήθηκε από gkesi στο θέμα Re:Εστία DOVRE 2180
Άντε να βάλω κ`εγώ κανά δύο video απ`το δικό μου 2180 και πες τε μου αν θέλετε είναι ή όχι δευτερογενή αυτό στο video.
Πάντως εγώ που τα είδα στον υπολογιστή δεν αντικατροπτίζουν όλη την πραγματικότητα της καύσης. Οι έχοντας την ίδια εστία όμως θα καταλάβετε.


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129376 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Εστία DOVRE 2180
Πολύ καλά ευχαριστούμε, με ανοιγόμενη πόρτα είναι?

Λογικά, όταν κλείνεις τον πρωτογενή τελείως, και αφήνεις τέρμα ανοιχτό το 2γενή, τότε πρέπει να έχεις αρκετή 2γενή καύση. Αυτό μάλλον γίνεται γιατί με κλειστό τον 1γενή αέρα, αν έχεις (που έχεις) ελκυσμό, τότε το τζάκι για να αναπνεύσει αναγκάζεται να τραβήξει αέρα από την παροχή της 2γενούς καύσης, και τότε συμβαίνει η 2γενής καύση.

Με την προϋπόθεση ότι έχεις μια Α θερμοκρασία στην εστία, για να προλαβαίνει να προθερμανθεί επαρκώς ο εισερχόμενος 2γενής αέρας.

Με 120 βαθμούς στο TIEMME, δε μυρίζει "καμμένος" ο αέρας? Οι κάτω από το μάρμαρο περσίδες, είναι για εκτόνωση?

.... Και ναι, νομίζω είναι ευτερογενής, αλλα κλείνε τέρμα τον 1γενή και άνοιγε τέρμα το 2γενή για καλύτερα αποτελέσματα.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ