Εστία DOVRE 2180

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127575 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Εστία DOVRE 2180
Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο.

Οι άνθρωποι, ....... ξέρουν από βέσπα....

Δεν είναι βερμικουλίτης, αλλά σαμότ. Νομίζω το λέει κάπου στο youtube.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127592 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Εστία DOVRE 2180
Δεν ξερω ρε συ , αιντε καλα στα πλαινα , αλλα και στην πλατη ??? ζεσταινεται αυτο το σαμοτ , που στο youtube λεει thermotte . Αν δεν ζεστενεται κανει κακο στην πλατη , πως θα ζεσταθει ο αερας για την δευτερογενη ???
Τεσπα , ειναι ακριβο αυτο , η' ειναι ιδιο με το βερμικουλιτη ?
φουτσικακης , ποσο χρονων εισαι ρε φιλε και θες φρενο στο ποδι ? Δεν ειπαμε οτι ανακαλυψαμε κατι , και μαλιστα εγω εχω είδη πολλές αντιρρήσεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127595 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Εστία DOVRE 2180
Πόσο είμαι... ? ΜΕ ή ΧΩΡΙΣ τα καλοκαίρια..... ??? :P

Για ποιό πράγμα έχεις αντιρρήσεις?

Και γω προσπαθώ να καταλάβω πως προθερμαίνουν το 2γενή αέρα, όταν αυτό το thermotte ή ότι είναι τέλος πάντων λειτουργεί και μονωτικά. Μάλλον το έβαλαν για μεγαλύτερη ακτινοβολία, αλλά έτσι κόβουν τη μετάδοση λόγω αγωγής από τη φυσική ροή. Ίσως να τον περνάνε από ψηλά, κάπου ανάμεσα σε κόφτρα/εναλλάκτη. Έτσι κι αλλιώς, η υποπίεση της καμινάδας αναγκάζει τον αέρα να τραβηχτεί και να εξέλθει από τις τρύπες που υπάρχουν, άρα μπαίνει από κάπου έξω, ακολουθεί μια πορεία .... και μετά εξέρχεται προθερμασμένος.

Πάντως, αν έχει τους ίδιους μηχανισμούς ρύθμισης αέρα με το δικό σας, τα μοχλουδάκια εννοώ που κινούν τις "ροδέλες" στον πάτο της εστίας, μου κάνει εντύωση πόσο καλή και ακριβή ρύθμιση κάνουν.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127598 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Εστία DOVRE 2180
re δεν υπαρχει 2180 με μονωτικα !
Εδω μιλαμε για ιδιοκατασκευη ....
ο δευτερογενής ζεσταίνεται απ την πλάτη , αν ειναι κρύος δεν παίζει δευτερογενή καύση , ισως λιγη !
τα παφ παφ , η φωτια τα κανει απ τη κοφτρα που ειναι μαντεμενια , Αν ηταν και η κοφτρα απο μονωτικο (οπως σαρεσει εσενα ) δεν προκειται να δεις φωτια !(δεν ειμαστε nordpeis)

Φουτσικακης , εγω που το εχω το τζακι , εχω να σου πω , οτι ο πρωτογενής ελενχεται δύσκολα , και δεν κανει τοσο ακριβη ρυθμιση οσο νομιζεις ! Οσο κοβεις τον πρωτογενη τοσο αυξανεις την ενταση στην κουρτινα και τον δευτερογενη , και αμα κλεισεις και την κουρτινα , τοτε παει ολος ο αερας στην δευτερογενη ! Η δευτερογενη δεν κλεινει , και αμα στειλεις πολυ αερα , δηλαδη κλεισεις τους αλλους 2 , τοτε φυσαει την φωτια και δεν κανει δευτερογενη καυση ! Πως να στο πω , σαν να φυσαει καποιος τις φλογες !

Τελος , ολα τα μοντελα που εχουν μεσα μονωση ειναι μεχρι 10kw ! το δικο μας το μαντεμενιο ειναι 15 ! η αποδοση αλλαζει , που παει στα μαντεμενια 70-75% και στα μονωτικα παει 5 % παραπανω !
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127621 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Εστία DOVRE 2180
Και τότε ρε house, πως γίνεται (στο video που έβαλες) κάποια στιγμή να είναι σα σβηστό? Εκείνη τη στιγμή δεν του έχει κλείσει τελείως τους αέρηδες? Και τον 1γενή και τον 2γενή?

Αν όσο και να κλείνεις, αυτό από μόνο του τραβάει αέρα, πως γίνεται να φαίνεται σα να σβήνει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127687 από sotos_gr
Απαντήθηκε από sotos_gr στο θέμα Εστία DOVRE 2180

house έγραψε:
Φουτσικακης , εγω που το εχω το τζακι , εχω να σου πω , οτι ο πρωτογενής ελενχεται δύσκολα , και δεν κανει τοσο ακριβη ρυθμιση οσο νομιζεις ! Οσο κοβεις τον πρωτογενη τοσο αυξανεις την ενταση στην κουρτινα και τον δευτερογενη , και αμα κλεισεις και την κουρτινα , τοτε παει ολος ο αερας στην δευτερογενη ! Η δευτερογενη δεν κλεινει , και αμα στειλεις πολυ αερα , δηλαδη κλεισεις τους αλλους 2 , τοτε φυσαει την φωτια και δεν κανει δευτερογενη καυση ! Πως να στο πω , σαν να φυσαει καποιος τις φλογες !

Στο παρακάτω βίντεο πάντως φαίνεται να έχει άμεση απόκριση το τζάκι στην αλλαγή της πρωτογενούς καύσης και της κουρτίνας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ