Εστία DOVRE 2180

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127265 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Εστία DOVRE 2180
Αμα σε εναν αεραγωγο κλεισεις την εξοδο , τοτε δεν περναει αερας και παραμενει κρυος !
Θ"ελω να πω , οτι ειναι το ιδιο με το να ταπωσεις τις εξοδους , με το να τους βγαλεις τελειως και να ξαναβαλεις τα κομμενα κοματια στον θεμοθαλαμο !

1. φυσικη ροη για μασ τους δοβρε , ειναι οτι υπαρχει εξω απ τον θερμοθαλαμο ! (που ειναι η καμιναδα , και οι αεραγωγοι που φευγει ο αερας ! πχ εγω εχω εκει μεσα , τον εναλλακτη , το υπολοιπο τις καμιναδας , και 2 αεραγωγους , αλουμινιου και 2 ινοχ ! Ολα αυτα καίνε , μα παρα πολυ καίνε !
Αρα η δικη μας φυσικη ροη ειναι οτι παρουμε απο αυτα ! στο μανουαλ λεει για 250 κατω , 500 πανω !
www.dovre.de/ERPData/files/handleidingen...L-EN-FR-DE-ES-IT.pdf
Εμενα μου φαινονται λιγα .σελιδα 12 !
Εχω βαλει πχ ενα ανεμηστηρα στην πανω περσιδα και βγαζω απ την γυψοσανιδα 200 κυβικα αερα που ζεματαει ! οχι σαν την φυσικη ροη που ισα ισα σηκώνει την Α4 , εγω την πεταω 2 μετρα ποιο περα !

αρα εκει που έχουμε το τζακι , δεν χρειαζόμαστε η' μαλλον καλύτερα χρειαζόμαστε αεραγωγούς με ανοιγοκλειωμενες περσιδες ! Εγω πχ , την ανοίγω οταν χρειαζομαι να στεγνωσω κατι !
2. Εγω στους 20,5 με 21 κρυώνω !
3,4 ???
5. αμα θες φυσικη ροη αστο ετσι οπως το εχεις , οσο μεγαλητερο τοσο καλητερα ! Αμα θες κιαλο αερα , γιατι με την φυσικη ροη , αιντε να βγαζεις 30 κυβικα αερα , βαλε ανεμηστηρα να παρεις 200 κυβικα !

Τελος , θα το μπουμπουνισω μια μερα , γιατι και εδω δεν κανει και τοσο κρυο , και θα τραβιζω βιντεο για τα τρελά που κάνει . Τα μπουμ φετος το γλυτωσα ,(ανοιξα λιγο το κλαπε) αλλα αμα το δωσεις μια στα αυτια , θα δεις κολπα τρελα , φλογες πανω στο τζαμι , και αλλα στο επομενο βιντεο !!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127311 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Εστία DOVRE 2180

house έγραψε: Αμα σε εναν αεραγωγο κλεισεις την εξοδο , τοτε δεν περναει αερας και παραμενει κρυος !
Θ"ελω να πω , οτι ειναι το ιδιο με το να ταπωσεις τις εξοδους , με το να τους βγαλεις τελειως και να ξαναβαλεις τα κομμενα κοματια στον θεμοθαλαμο !
ναει
Εχεις πιασει αεραγωγο σε αυτη την περιπτωση;;Για δοκιμασε γιατι μονο κρυος δεν ειναι...
θεωρω οτι δεν ειναι το ιδιο.Αερας και με κλειστη την περσιδα περναει(εκτος αν εχεις ταμπερ)


1. φυσικη ροη για μασ τους δοβρε , ειναι οτι υπαρχει εξω απ τον θερμοθαλαμο ! (που ειναι η καμιναδα , και οι αεραγωγοι που φευγει ο αερας ! πχ εγω εχω εκει μεσα , τον εναλλακτη , το υπολοιπο τις καμιναδας , και 2 αεραγωγους , αλουμινιου και 2 ινοχ ! Ολα αυτα καίνε , μα παρα πολυ καίνε !
Αρα η δικη μας φυσικη ροη ειναι οτι παρουμε απο αυτα ! στο μανουαλ λεει για 250 κατω , 500 πανω !
www.dovre.de/ERPData/files/handleidingen...L-EN-FR-DE-ES-IT.pdf
Εμενα μου φαινονται λιγα .σελιδα 12 !

Οντως ειναι λιγα και το manoual αναφερεται αν το κανεις foyer στο μονομπλοκο μαλλο δεν δινει φυσικη ροη
ο κατασκευαστης αλλο τι κανουμε εμεις.

Εχω βαλει πχ ενα ανεμηστηρα στην πανω περσιδα και βγαζω απ την γυψοσανιδα 200 κυβικα αερα που ζεματαει ! οχι σαν την φυσικη ροη που ισα ισα σηκώνει την Α4 , εγω την πεταω 2 μετρα ποιο περα !

αρα εκει που έχουμε το τζακι , δεν χρειαζόμαστε η' μαλλον καλύτερα χρειαζόμαστε αεραγωγούς με ανοιγοκλειωμενες περσιδες ! Εγω πχ , την ανοίγω οταν χρειαζομαι να στεγνωσω κατι !
2. Εγω στους 20,5 με 21 κρυώνω !

Εγω παλι ζεστενομε...φαντασου στους 24-25 που το παω(φανελακι-σορτσακι)
3,4 ???
Καλα δεν εχεις βαλει αυτοματισμο στο βεντιλατερ με θερμοστατη-θερμοακιδα να μην αλλαζεις τις στροφες
του βεντιλατερ;;Μεγαλη ευκολια..

5. αμα θες φυσικη ροη αστο ετσι οπως το εχεις , οσο μεγαλητερο τοσο καλητερα ! Αμα θες κιαλο αερα , γιατι με την φυσικη ροη , αιντε να βγαζεις 30 κυβικα αερα , βαλε ανεμηστηρα να παρεις 200 κυβικα !

Μονο φυσικη ροη...στον εννιαιο ειναι υπερ αρκετη για 65τ.μ

Τελος , θα το μπουμπουνισω μια μερα , γιατι και εδω δεν κανει και τοσο κρυο , και θα τραβιζω βιντεο για τα τρελά που κάνει . Τα μπουμ φετος το γλυτωσα ,(ανοιξα λιγο το κλαπε) αλλα αμα το δωσεις μια στα αυτια , θα δεις κολπα τρελα , φλογες πανω στο τζαμι , και αλλα στο επομενο βιντεο !!!!


Ποια ειναι η σωστη θεση του κλαπε κατα την γνωμη σου;Οταν ανοιγει η πορτα να γυρναει εντελως κατακορυφα;
η να ειναι υπο γωνια π.χ 80 μοιρες.(ετσι και οταν το κλεινεις δεν κλεινει τελειος οριζοντια,εχει μια μικρη κλιση)
Μαλλον αυτο εχει να κανει και με ποσα μετρα καμιναδα εχεις και ποσες γωνιες εχεις.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by GGEOR7777.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127403 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Εστία DOVRE 2180
Αν κλείσεις τελείως τον αεραγωγο ,οπως λες με ταμπερ (η' αλουμινοχαρτο) , Τοτε δεν ζεσταίνεται ! Αμα εχεις περσιδες που ναι μεν κλεινουν , αλλα γυρω γυρω μπαζουν τοτε ζεματαει !

Δεν δίνει τοσο μεγαλη φυσική ροη , γιαυτο και εγω βγαζω την ζεστη απο εκει μεσα με βιντιλατερ !15 ευρο εχει ! Ασε που δεν θελω ολο το τζακι σουρωτήρι !

Εγω κρητηκατσι , μένω ποιο βορεια , έχω ποιο πολυ κρυο . Εκτος αν μένεις σε κανενα βουνο και τα παίρνω πισω ! Μεζονετα , με τα δωματια να βλεπουν ολα σε εσωτερικό μπαλκόνι , αλλα η ζεστη δεν παει προς τα πανω , οσο και να εχω το σπιτι τρύπιο ! Ολα τα δωμάτια βλεπουν κατω , αλλα χωρις αεραγωγους δεν την βλεπω να παει προς τα πανω ! Παει εγκλωβίζεται στο πιο ψηλό σημειο και μενει εκει !
Αρα κατω για να εχω πανω 23 , πρεπει να δειχνει το θερμομετρο 25 , και ολα αυτα με κλειστες τις περσιδες στο τζακι μπροστα ! Αν ανοιξω περσιδες μπροστα και κλεισω απ τα δωματια , παει 19-20 πανω στα δωματια και 27 κατω στο τζακι !

Αρα φουτσικακης , εγω χωρις μοτερ δεν κανω . Φυσικη ροη και π@π@ριες , εκτος αν θες να ζεστανεις το σαλονι και να παει μια ιδεα απο ζεστη στα δωματια ! Εγω θελω να παρει ολη την ζεστη απ το σαλονι και να την παει πανω , και ας εχω το σπιτι γεματο ανοιγματα και καλα για να παει η ζεστη πανω !

Κοιτα , 3 φορες του εχω αλλαξει θεση και νομιζω οτι στην τελευταια εχω διαλεξει την ποιο βολικη για το κλαπε !
Οταν το αγορασα , το ειχαν οταν κλεινει η πορτα να εχει μια μεγαλη κλιση ! Εκαιγε καργα
Την επομενη χρονια , το ειχα να κλεινει τελειως χωρις καμια κλιση οταν εκλεινε η πορτα !
Εδω έκαιγε καλύτερα , οταν ειμουνα εγω σπιτι , οταν ηταν κανενας αλλος πεδευόταν να το αναψει ! Εκοβε τελειως τον ελκυσμο και αμα δεν ηξερες μπουκονε ! Αμα το εκαιγες δυνατα με ανοιχτο και το εκλεινες μετα , εκει ειχε πολυ θεαμα , αλλα μερικες φορες εκανε τρομερα μπουμ ! Μαζευε καπνο , και μαζευε καπνο και ξαφνικα εκανε κατι μπουμ να τα κανεις πανω σου ! Μαλιστα η γυναικα με απείλησε να φυγει μια μερα !
Φετος εκοψα τις μαλακιες (περιπου) και το εχω βαλει οταν κλεινει η πορτα να εχει μια πολυ μικρη κλιση . Τερμα τα μπουμ , τερμα το μπούκωμα , και η πεθερα γουσταρει που δεν μπορει να το μπουκώσει ! Αλλα εχει και ενα μικρο κενο , δεν ξερω στο δικο σου , αλλα στο δικο μου εχει το ποιαστρακι στην πορτα κενο να παει ακομα ποιο πισω ! Και ετσι μπορω να το παω λιγο ποιο πισω , για να κλεισει τελειως το κλαπε !
Αρα καλητερα να σε βοηθισει καποιος , να κραταει το σιδερακι απ την πορτα και εσυ μεσα στο τζακι να ρυθμίσεις το κλαπε , οχι αναποδα και να υπολογιζεις που περιπου θα πεσει !
Στανταρ εχει σχεση με την καμιναδα , αλλα αμα το κλεισεις τελειως παει ο ελκυσμος περιπατο !

ΥΣ. Για τραβα εσυ ενα βιντεο σε μπουμπουνισμα ! Καψτο καλα , και ψαφνικα κλεισε και τους 2 αεριδες , δεν σου κανει κανενα θεαμα ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127443 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Εστία DOVRE 2180
Μην υποτιμας την φυσικη ροη...κανει θαυματα ;)
τωρα για το μπουμπουνισμα με τα ξυλα που εχω δυσκολο αλλα αυτο
που βλεπω και με τους δυο αεριδες κλειστους ειναι
φλογα να γλυφει το τζαμι και φυσικα χρωματος μπλε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127494 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Εστία DOVRE 2180

πρεπει να εχει βαλει μεσα βερμικουλιτη , αλλιως δεν ξερω βγηκε μοντελο 2180 με βερμικουλιτη ???
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127547 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Εστία DOVRE 2180
αν δεις μονο τα πλαινα και η πλατη εχουν αυτο το υλικο
Φιλε μαγεια....
Για να το ψαξω λιγο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ