Εκμετάλλευση ζεστού αέρα που εγκλωβίζεται στο ταβάνι

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112821 από dimlyk
οσο αφορα την ισχυ στα 25-30 βατ βγαζουν 150-250 μ3
οσο αφορα τον καφφε καποτε τον θεωρουσα ακριβο ....οποτε λιγο ψαξιμο χρειαζεται :)
και το ανεμιστηρακι απο αποροφητηρα κανει αρκει να λειτουργει στην οριζαντια θεση (εδω εχω αμφιβολιες για τα απλα) και να χωραει στην σωληνα σου .
υπαρχουν κι αυτοι που δειχνει ο σταυρος ... προσοχη ομως να δεχονται αεραγωγους αλλιως η αποδοση πεφτει πολυ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112822 από pontios74
sivar και ΚΑΦΕΣ έχουν ίδιες περίπου τιμές κι έτσι όπως έχει γίνει η αγορά τουλάχιστον αυτοί εχουν πιο αξιόπιστα κινέζικα προιόντα γιατι και ιταλικο να σου πουν πως είναι απο την κίνα το πήραν οι Ιταλοί....θα δω πιστεύω να αρπάζει αρκετό αέρα απο το ταβάνι τουλάχιστον να έχω απο τη μια πλευρα υψηλες θερμοκρασιες και το καλοκαιρι ίσως κάνω αυτο που μου πρότεινε ο σταυρος για να μοιραζεται η ζεστη απο τον θερμοθάλαμο,σε μερικες μερες θα στρωσει και η γυναικα χαλια και δεν με παιρνει για μερεμετια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112843 από rivol
Επειδή εχω και εγώ ενα παρόμοιο θέμα και θέλω να στείλω από το σαλόνι στο παιδικό δωμάτιο, εχω καταλήξει σε inline βεντιλατέρ που είναι και αθόρυβα.

Περιμένω να πιάσουν τα κρύα για να δω τι θερμοκρασίες πιάνω στο ταβάνι για να δω αν κάνει ο συγκεκριμένος γιατί αναγράφει μεγίστη θερμοκρασία 40 βαθμούς.

Πρόκειται για αυτόν εδώ, τον πρώτο στην λίστα στα 180 m³/h
www.kaffe.gr/datafiles/file/general_cata...45%20TD%20SILENT.pdf

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112845 από house

pontios74 έγραψε: 12βολτο ειναι θελει και μετασχηματιστη ρώτησα,επίσης στην τρυπα λέω να βάλω μια μεγάλη περσίδα ,να μονώσω το πατάρι και να το χρησιμοποιήσω δηλ.σαν ενα μεγάλο κουτι που θα εγκλωβίζεται μέσα ο αέρας και μετα θα φεύγει τώρα που είναι αμόνωτη η σωλήνα ο αέρας βγαίνει στους 24 βαθμους με φυσικη ροη όσο έχει (έχω βάλει την ακίδα στην έξοδο του αγωγου)και το δωμάτιο είναι στους 19-20 βαθμους...


yπαρχει και 220V (15ευρο), και βαζεις και ενα ηλεκτρονικό ροοστατη(30ευρο) για να το ελέγχεις !

μοτερ και αθόρυβο δεν γίνετε (παιζει αλλα παμε στον θεο ) , γιαυτό καλύτερα να ειναι 150+ m3 και να εχει ροοστάτη , ετσι καπος ελέγχετε ο ηχος ! Ιδίως οταν πας για υπνο !!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112851 από sakpanoss
Πήρα το παρακάτω ανεμιστηράκι και το έβαλα πάνω στην περσίδα στο θερμοθάλαμο και έμεινα ικανοποιημένος.Ειναι μεταλλικό και αρκετά δυνατό όπως φαίνεται στο video.Επισης πολύ οικονομικό.Το μειονέκτημα είναι ότι βγάζει ερκετό θόρυβο για το μπόι του!
www.ebw.gr/el/product/56787/CY-201-AC-FA...ON-120X120X38MM-220V

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112896 από gkesi
Επειδή εγώ πειραματίστηκα με διάφορα μοτέρ για το συγκεκριμένο θέμα σας λέω ότι χρειάζεται αυτό να έχει παροχή τουλάχιστον 300κ.μ./ώρα.
Το 9άρι A/C που χρησιμοποίηση στην πατέντα δίνει στην 3η σκάλα 450 κ.μ./h και εγώ το δουλεύω στην 2η σκάλα που πιστεύω είναι γύρω στα 300++ και είναι μιά χαρά. Αυτό που θα ήταν χρήσιμο να γνωρίζουμε είναι την παροχή που δίνει το τζάκι απο την ελεύθερη επάνω περσίδα. Αν δηλαδή μπορεί να καλύψει αυτά τα κυβικά. Ακόμα όμως και αν δεν μπορεί να τα αναπληρώσει κόβει ο θερμοστάτης του μοτέρ γιατί πέφτει η θερμοκρασία του αέρα και ξαναπέρνει μετά απο λίγο όταν ξανά ανεβαίνει.
Πάντως ένα μοτέρ τύπου cross flow είναι το καλύτερο για την περίπτωση, όχι όμως με διάμετρο ανεμηστήρα Φ60, αλλά Φ80και πάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ