Εκμετάλλευση ζεστού αέρα που εγκλωβίζεται στο ταβάνι

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112803 από pontios74
Τελικά άνοιξα τρύπα κοντά στο ταβάνι και πέρασα μια ευκαμπτη Φ100 που οδηγεί στο δωματιο.
Σε αρκετούς που το είπα μου προτείναν να βάλω μοτέρ σαλίγκαρο 85W που έχει παροχή 285κυβικά/την ώρα
Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως είναι μεγάλο το μοτέρ και να προτιμήσω πιο μικρό?π.χ.στα 32W με παροχή 81 κυβ./ωρα?
η απόσταση είναι 1.70 μ.με 2 γωνίες που κάνει η ευκαμπτη.βάζω και φώτο.
Εννοείται πως θα μονώσω τον αγωγό και θα τον καλύψω με γυψοσανίδα..
Επίσης στον ΚΑΦΕ που πήγα μία μηχανολόγος μου πρότεινε να βάλω μέσα στη σωλήνα ένα ενδιάμεσο μοτέρ κυκλικής διατομής.Πιστεύω πως αυτό το μοτέρ δεν κάνει γι αυτο που θελω να κανω.
Οι τιμές πάντως είναι αρκετά μεγάλες ο σαλίγκαρος κοστίζει 180 ευρω απο τη sivar και το άλλο μοτεράκι στα 91 ευρω +ΦΠΑ.....
Ο χώρος που είναι η εστία και καλύπτει το ταβάνι είναι 39 κυβικά περίπου..πόσα Wατ μοτέρ να προτιμήσω?
Ευχαριστώ!!
Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένο αρχείο:

Εκεί που το έχω τσιμεντάρει επιχείρησα να ανοιξω τρυπα και να βαλω μια περσίδα αλλα λόγω κακών υπολογισμών βγήκα σε ντουλάπα.... :ohmy: :ohmy: :ohmy: :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112808 από stratis 1
Στην επόμενη λάθος τρύπα μπορεί να σταθείς ποιο τυχερός και να πέσεις στο χρηματοκιβώτιο του γείτονα. :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112810 από dimlyk
μια χαρα ειναι αυτο που σου προτινε η κοπελα .
μην ψαχνεις για ισχυ αλλα για αποδοση σε καθε ανεμιστηρα (η ισχυς δεν εχει αμεση σχεση για διαφορετικους ανεμιστηρες) το επομενο ειναι οτι αφου βαζεις αερα σ ενα δωματιο απο καπου πρεπει να μπορει να βγαινει και ισοποσος . ακομα σκεψου ποσο σ ενοχλει ο θορυβος πριν κλεισεις καναλια κι ανεμιστηρες .
οσο για την παροχη 4-5 φορες τον ογκο του δωματιου κι αν θες βαζεις και χειριστηριο μεταβητων στροφων οποτε το ελεγχεις πιο αμεσα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112815 από pontios74
ευχαριστώ δε θέλω να βάλω κάτι ισχυρό και να μου το βγάζει στη μέσα έξοδο 4-5 μέτρα μακρυά είπα να βάλω κι ένα ανεμιστηρα απο αποροφητήρα που είχα αλλα δε λειτουργουσε....
απλα δεν ξέρω τις αποδόσεις τους και απ οτι βλέπω το κατοστάρι δε το γλιτωνω ας βάλω κάποιο ικανοποιητικο μη πάρω κάτι που δε θα αποδίδει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112816 από Stavrax
Mε κανένα τέτοιο



κάνεις την δουλειά σου με 40 ευρώ.
110m3/h


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112819 από pontios74
12βολτο ειναι θελει και μετασχηματιστη ρώτησα,επίσης στην τρυπα λέω να βάλω μια μεγάλη περσίδα ,να μονώσω το πατάρι και να το χρησιμοποιήσω δηλ.σαν ενα μεγάλο κουτι που θα εγκλωβίζεται μέσα ο αέρας και μετα θα φεύγει τώρα που είναι αμόνωτη η σωλήνα ο αέρας βγαίνει στους 24 βαθμους με φυσικη ροη όσο έχει (έχω βάλει την ακίδα στην έξοδο του αγωγου)και το δωμάτιο είναι στους 19-20 βαθμους...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.109 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ