Ξύλα για ενεργειακά τζάκια

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108848 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια

ragavelas έγραψε: H αντίδραση του ποια ήταν; Όταν είδε ότι είχες υγρασιόμετρο μαζί σου; Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις σου λένε ότι το μηχάνημα είναι χαλασμένο!

ΚΑΡΑΦΛΙΑΣΕ !!! δεν το περιμενε και μου ειπε που το πηρες αυτο το μηχάνημα? αν μπορεις αγορασε μου και φερε μου ενα για να ξερω κι εγω την υγρασια ...μην κοροιδευω τον κοσμο!!!!
μολις με βλεπουν στην περιοχη οι ξυλαδες θα λενε ο μ...ας με το υγρασιομετρο!!! χαχαχα!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108856 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια
στο φανάρι για Βασιλικά είδα σε μάντρα τιμή 45 το κυβικό!

και γενικά στο δρόμο για Πολύγυρο οι μάντρες είναι γεμάτες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108913 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια
Ερωτηση :
για ενεργειακο τζακι ποια ξυλα ειναι τα καλυτερα? Ελια , δρυς ή οξια? Ας υποθεσουμε υγρασια κ τιμη ανα τονο η ιδια.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108945 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια

liakjim έγραψε: Ερωτηση :
για ενεργειακο τζακι ποια ξυλα ειναι τα καλυτερα? Ελια , δρυς ή οξια? Ας υποθεσουμε υγρασια κ τιμη ανα τονο η ιδια.

απο υγρασια να εχει 15% σε ελια λίγο χλωμό να βρείς όλοι θα σου πουν υγρασία μηδέν γι αυτο να έχεις ένα υγρασιόμετρο στα άλλα θα βρείς ξερά η οξιά λένε πως καίγεται γρήγορα γι αυτό την συνδυάζεις με ελιά γενικά αυτά τα ξύλα τα βάζεις όλα πιστεύω πως σε συνδυασμό με καμμια μπρικέτα θα είναι καλύτερα,προσωπικά θα πάρω και μια παλέτα μπρικέτες να δοκιμάσω μιας και είμαι κι εγω καινούριος αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσουν οι πιό έμπειροι τζακομερακλήδες!! :dry: :dry: :cheer: :cheer: επίσης σταμάτησα στην κλεισθένους στον Γέρακα απέναντι απο τον τρυποκάρυδο και μου είπε πως δεν πουλάει με τον τόνο μόνο με το κυβικό και όλα τα ξύλα ελια-πεύκο-δρυς-οξια τα έχει στα 100 ευρω μαζι με τα μεταφορικά αλλα δεν είχα μαζί το υγρασιόμετρο να έβλεπα την κατάστασή τους και στη Δροσιά απέναντι απο τα τζάμπο είδα μια ταμπελα που εγραφε απο 75 ευρω αυριο αν περάσω απο κει θα πάω να δω και θα σας πω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108951 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια

liakjim έγραψε: Ερωτηση :
για ενεργειακο τζακι ποια ξυλα ειναι τα καλυτερα? Ελια , δρυς ή οξια? Ας υποθεσουμε υγρασια κ τιμη ανα τονο η ιδια.

Η προσωπική μου επιλογή είναι η οξυά.
Έχει συνεχόμενη φλόγα και δεν καρβουνιάζει όπως τα άλλα δύο είδη. Λόγω της φλόγας πετυχαίνει μεγαλύτερες θερμοκρασίες στο μαντέμι και επειδή δεν καρβουνιάζει αφήνει λιγότερη στάχτη. Με την ελιά και την δρυ έχεις λιγότερα γεμίσματα, όμως χαμηλότερη θερμοκρασία και πιο πολύ στάχτη.
Για φέτος αντί για δρυ, προμηθεύτηκα γαυρο, για τον οποίο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": liakjim, Diplomatis, pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109018 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια
και αν κάνουμε κοκτέιλ π.χ 2 κουτσουρα οξια κι ένα ελια δεν θα ειναι καλύτερα??και μετα πεταμε ελια για συντηρηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ