Ξύλα για ενεργειακά τζάκια

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109163 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια
Χρόνια πολλά Σταύρο!! εγω έχω κόψει 2 τόνους πεύκο για του χρόνου θα πρέπει να το καίω σαν προσάναμα?ή να το καίω μαζί με ελιά και κάθε 10 μέρες να καθαρίζω τη καμινάδα?εκτός κι αν κάνω ανταλλαγή σε κανέναν ξυλέμπορο!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stavrax

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109340 από NikosK
Απαντήθηκε από NikosK στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια
Μετα απο λίγο ψαξιμο προς τα νότια προάστια και επειδη οι τιμές παιζουν απο μαγαζι σε μαγαζι καθως και το κυβικό δηλαδη αν θα είναι χυδην η στοιβαχτο,αποφασισα και πηρα απο Βαρης Κορωπιου μετα την σχολη ευελπίδων 4 κυβικα στοιβαχτο Οξειά με τιμη 80 ευρώ το κυβικό
2 Big Bag σε καθε κυβικό !!!!! ένας απο του λόγους που προτίμησα το συγκεκριμένο μαγαζι !!! Γνωρίζοντας ότι υπάρχουν και κάποιοι που δινουν 1 big bag στο κυβικο. !!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109343 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια

pontios74 έγραψε: Χρόνια πολλά Σταύρο!! εγω έχω κόψει 2 τόνους πεύκο για του χρόνου θα πρέπει να το καίω σαν προσάναμα?ή να το καίω μαζί με ελιά και κάθε 10 μέρες να καθαρίζω τη καμινάδα?εκτός κι αν κάνω ανταλλαγή σε κανέναν ξυλέμπορο!

Έχει ο Φιλιππακοπουλος κάτι σακουλάκια με μια σκόνη που είναι για καθαρισμό από πίσσα και κρεόζωτο. Θα πρέπει να προμηθευτείς κανένα πακέτο και να βάζεις από ένα κάθε εβδομάδα για να στερεοποιεί τις επικαθήσεις και να πέφτουν.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109345 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια
Το ιδανικό είναι να το καις σε μείξη και με άλλα ξύλα και θα είναι σούπερ για να έχεις και φλόγα αλλά και διάρκεια.

Επίσης ας μην είμαστε υπερβολικοί και πηγαίνουμε στο άλλο άκρο. Δύο τόνοι πεύκο δεν είναι τίποτα (ειδικά αν έχει ξεραθεί). Τίποτα δεν θα πάθει η καμινάδα. (πόσο μάλλον οι λείες ανοξείδωτες, που δύσκολα κρατάνε επικαθίσεις).
Άμα έκαιγες 20 τόνους πεύκο, εντάξει να την καθαρίσεις. Αλλα 2, και μόνους τους να τους κάψεις εντελώς η καμινάδα δεν θα καταλάβει τίποτα. Προχώρα και μη φοβάσαι.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Savvas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111144 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια
Να σας ρωτήσω η συκιά καίγεται??επίσης και η δάφνη,για την συκιά έχω ακούσει πως δεν καίγεται εύκολα όσο και να ξεραθεί για την δάφνη δεν ξέρω αν ξέρει κάποιος κάτι ας απαντήσει γιατι έχω πάρα πολλα ξύλα απο αυτά άν είναι να τα σουτάρω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111149 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια
Μια χαρά καίγεται η συκιά, μόνο που δεν θα προλαβαίνεις να γεμίζεις. Είναι πολύ κούφιο το άτιμο και καίγεται γρήγορα. Ααα και οι γείτονες θα σε κοιτάνε καλά, καλά γιατί βγάζει περίεργη μυρωδιά. Αν σε ρωτήσει κανένας τι είναι αυτό που βρωμάει έτσι, να του απαντήσεις ότι καις ειδικό ξύλο που διώχνει τις δεκαοχτούρες από την γειτονιά.
:lol: :lol: :lol:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ