Μονωτικά για τζάκια: υγιεινή & ασφάλεια

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92470 από Grecu_
Το ytong είναι της xella, το αλφαμπλοκ της porobeton αν δεν κάνω λάθος και μιλάμε για trademarks, όχι για τύπους προιόντων. Σαν προιόντα είναι ίδια.
Το izol πρέπει να είναι πιο συμπαγές σε σχέση με τα τούβλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92471 από Stavrax

Gdevil έγραψε: Τα ytong κάτι τούλβα δεν είναι ρε παιδιά?
Δεν είναι δλδ πλάκες σχετικά ελαφριές που μπορείς να τις ......

Είναι τούβλα διαστάσεων 60*25*5 και έχει και σε 7,5 ή 10 ή 15 πόντους φάρδος. Τα αλφαμπλοκ είναι ελληνικής κατασκευής, ίδια και λίγο πιο φθηνά.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92474 από degeor
Σταύρο και τα δύο κατασκευάζονται Ελλάδα. Το αλφαμπλόκ για λογαριασμό της ΑΓΕΤ Ηρακλής στη Λυκόβρυση , ενώ το Ytong κατασκευάζεται Ορεστιάδα
www.alfablok.gr/UserFiles/ALFABLOK.pdf
www.ytong.gr/Technical/Technical_Frameset.htm

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92475 από DrNick

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: όσο αφορά τις κασέτες καλύτερα να σας απαντήσει κανένας άλλος γιατί άμα ανοίξω το στόμα μου θα γίνω εχθρός με το μισό φόρουμ.

Δηλαδή;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92482 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
καλημέρα το izol είναι πιο μαλακό αλλά πιο πυκνό και βγαίνει στα 3cm (τουλάχιστον αυτο που φέρνω εγώ )τώρα για τα ytong δεν ξέρω να σας πω κάτι συγκεκριμένο το είχα ψάξει και εγώ πριν 3 χρόνια και είχα πάρει εναν τεχνικό διευθυντή σε μια απο τις 2 εταιρίες να τον ρωτήσω αν σε μεγάλες θερμοκρασίες και για ώρες θα άντεχε και δεν ήταν και πολύ σίγουρος οπότε το άφησα .ίσως αν το σοβατίζαμε όλο με D8 να έκανε δουλεία αλλά εγώ ΔΕΝ μπορώ να το δοκιμάσω σε πελάτες μου .

όσο αφορά τις κασέτες .....!! :whistle: συγνώμη πείτε ότι είμαι άσχετος καλύτερα !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92485 από Gdevil
Τhx για τις απαντήσεις σε όλους στο ερώτημά μου περί ytong και αλφαμπλοκ. :)
Εβαλα και τον θείο γούγκλη να μου δείξει τι ξέρει και αυτός. :P

Από ότι αντιλαμβάνομαι όμως πρόκειται περί δομικών υλικών με μονωτικές ιδιότητες.
Και όχι περί ειδικού υλικού που και θα δέχεται μεγάλες θερμοκρασίες και θα έρχεται σε επαφή με τον αέρα που θα αναπνέω.
Τώρα αν είναι να καταφύγω σε λύσεις σπατουλάρω από πάνω ή κολλάω αλουμινόφυλλο τότε πρέπει να εξετάσω και τα υλικά που θα προσθέσω (και την κόλλα αν χρησιμοποιηθεί) οπότε προσωπικά προτιμάω κάτι που να είναι φτιαγμένο για την δουλειά που το θέλω (και μονωτικό και με σωστή συμπεριφορά σε υψηλές θερμοκρασίες όσον αφορά τον αέρα που θα έρχεται σε επαφή με αυτό το υλικό)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Grecu_

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ