Μονωτικά για τζάκια: υγιεινή & ασφάλεια

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91424 από Asteris
O Fibran που έχω βάλει εγώ, πρέπει να πάει στους 200 βαθμούς για να αρχίσει να εξαερώνεται η συνδετική ρητίνη. Όσο έχουμε μεγάλες περσίδες που δεν επιτρέπουν θερμοκρασίες πάνω από 100-120 βαθμούς, δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα. Το δε αλουμινόφυλλο κρατάει τυχόν ίνες στην θέση τους (δεν τις αφήνει να έρθουν σε επαφή με τον αέρα), οπότε πάλι δεν τίθεται θέμα.

Άλλωστε όλες οι εταιρίες κατασκευής εστιών στην Ευρώπη, έτσι υποδυκνείουν την εγκατάσταση των εστιών τους. Αν είχαν θέμα, θα άφηναν όλες αυτές οι δυτικές χώρες να στήνονται τέτοια τζάκια?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91427 από βασιλιης
Καλημερα και απο μενα
Να ξεκαθαρισω και εγω την θεση μου λεγοντας οτι δεν με χαλασε που εκανες διαφημιση φιλε caftis
Αυτο το κανει και μονος του ο Δημητρης.
Με χαλασε και πολυ μαλιστα ο τροπος που θελει να μειωσει ενα υλικο ,ξεχνωντας οτι εδω μεσα ειναι πολλοι αυτοι που εχουν βαλει τον πετροβαμβακα
Ριξτε μια ματια εδω
www.rockwool.gr/stonewool/health+and+safety
www.knaufinsulation.gr/el/products/chime...etrobambakas-tzakion

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: ChimeneaS_2012_03.pdf
Μέγεθος αρχείου:1,782 KB

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by βασιλιης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91431 από degeor
Βασίλη, αυτό που αναφέρεται στη σέλίδα του rockwool δεν ισχύει ακόμα και σήμερα τώρα δηλαδή αν κοιτάξεις ο πετροβάμβακας σ΄αυτή την κατηγορία είναι ενώ στη σελίδα αυτή λένε ότι έχει αφαιρεθεί από το 2001. Ο πετροβάμβακας σ΄αυτή την διαβάθμιση (την πρωτοτελευταία) που έχει δεν είναι ανησυχητικό γιατί μόνο ένα υλικό είναι στην τελευταία, το πρόβλημα είναι με την φορμαλδεΰδη που χρησιμοποιείται για την συγκόλληση των ινών και που είναι στην κατηγορία 1 του IARC (καρκινογόνες ουσίες) και θέλει προσοχή στην κατασκευή να μην αναπτύσονται υψηλές θερμοκρασίες και εξαερώνεται. Τώρα για το izol δεν γνωρίζω σαν υλικό το ασβεστικό πυρίτιο και ότι άλλο περιέχει σε ποιά διαβάθμιση είναι ή αν είναι διαβαθμισμένο. Θεωρώ όμως ότι μία σωστή εγκατάσταση με πετροβάμβακα με αλουμινόφυλλο που δεν συγκρατούνται υψηλές θερμοκρασίες δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91434 από alex_nous
Δεν θέλω να γίνω συνήγορος κανενός αλλά δεν νομίζω ότι έχει γίνει οποιαδήποτε δυσφήμιση του πετροβάμβακα. Όπως έγραψε και ο Αστέρης που είναι και ο μάστερ, αν τηρήσεις τους απλούς κανόνες εγκατάστασης δεν θα έχεις ποτέ κανένα πρόβλημα! Ο πετροβάμβακας υπό συγκεκριμένες συνθήκες είναι καρκινογόνος, όμως μιλάμε για ακραίες συνθήκες! Τα παραπάνω σε συνδυασμό με την ευκολία στην χρήση,τις μονωτικές ιδιότητες, και φυσικά το πολύ χαμηλό κόστος τον κάνουν πρώτη επιλογή παγκοσμίως.
Από την άλλη το izol είναι ένα πιο σύγχρονό υλικό με ίσως καλύτερες ιδιότητες, ίσως πιο ασφαλές,ίσως πιο εύκολο στην εγκατάσταση πιο πιο πιο αλλά και πιο ακριβό! Επίσης είναι άγνωστο στον περισσότερο κόσμο για αυτό υπάρχει και επιφυλακτικότητα απέναντι στην χρήση του.
Εγώ απλά νομίζω ότι κάθε μονωτικό υλικό που προστίθεται στις επιλογές μας είναι κέρδος δικό μας. Αν έφτιαχνα τώρα τζάκι και είχα την οικονομική δυνατότητα μπορεί να το δοκίμαζα μια και εντυπωσιάστηκα όταν το είδα πρόσφατα στην έκθεση energytech.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91436 από caftis

βασιλιης έγραψε: Καλημερα και απο μενα
Να ξεκαθαρισω και εγω την θεση μου λεγοντας οτι δεν με χαλασε που εκανες διαφημιση φιλε caftis
Αυτο το κανει και μονος του ο Δημητρης.
Με χαλασε και πολυ μαλιστα ο τροπος που θελει να μειωσει ενα υλικο ,ξεχνωντας οτι εδω μεσα ειναι πολλοι αυτοι που εχουν βαλει τον πετροβαμβακα
Ριξτε μια ματια εδω
www.rockwool.gr/stonewool/health+and+safety
www.knaufinsulation.gr/el/products/chime...etrobambakas-tzakion

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: ChimeneaS_2012_03.pdf
Μέγεθος αρχείου:1,782 KB

Να διευκρινίσω οτι ο Δημήτρης δεν προσπαθει σώνει και καλα να με πείσει να βάλω izol απλα ειχαμε χρόνο και καναμε διαφορα τεστ σχετικά με τις μονωσεις και το τζάκι. Όσο αφορα για την αγορά της εστίας δεν έχω αποφασίσει ακομα γιατι θελω να το ψάξω αρκετά, θελω να μου πουν αυτοί που εχου selenic ισχύει η κατανάλωση των 1,5~2,5 κιλων την ώρα αυτες που κοιταω απο κρατκι εχουν 3,5 και κατι τελευταίο αν τελικά αποφασίσω να βαλω κρατκι να είστε σίγουροι οτι επειδή μου αρέσει να το ψάχνω θα κανω ολες τις δοκιμες σχετικά με τις περσίδες για να μας λυθούν οι απορίες με τις διαστάσεις .θα υλοποιήσω ολες τις προτάσεις που θα μου προτείνουν οι γνώστες του αντικειμένου εχω άφθονη όρεξη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91517 από giol
Για το θέμα του πετροβάμβακα βρήκα ένα ποστ που αναφέρεται στα αποτελέσματα ερευνών

Βασικά λέει ότι έβαλαν ποντίκια να το αναπνέουν , τους το βάλανε και στον κ... (τι τραβάνε αυτά τα ποντίκια ...) και δεν έπαθαν κάτι.
Όσον αφορά τις αποστάσεις στην δικιά μου κατασκευή, το πιο "κρύο" σημείο του πετροβάμβακα είναι μπροστά ακριβώς πάνω από την πόρτα της εστίας ( γιατί από εκεί τραβάει αέρα από το περιβάλλον μέσα στον θάλαμο) στα υπόλοιπα σημεία έχει τουλάχιστον 5 πόντους απόσταση.
Πάντως καλό είναι να το ψάχνουμε και να ενημερωνόμαστε ακόμα και αν ανεβαίνουν οι τόνοι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ