Μονωτικά για τζάκια: υγιεινή & ασφάλεια

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93500 από dimlyk
την κατασταση του αλφαμπλοκ εσωτερικα την εχεις δει ?
εξωτερικα θερμενεται ...αμα το πιασεις με το χερι δηλ ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93502 από leonidas
οχι εσοτερικα δεν εχω δει αν εχει αλαξει κατι με τα χρονια, εξοτερικα δεν 8ερμενετε κα8ολου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93529 από ragavelas
Θα σας πω το πρόβλημα μου να μου πείτε την γνώμη σας.

Από το δωμάτιο ακριβώς πάνω απο το τζάκι περνάει η καμινάδα για να βγει στην ταράτσα. Είχε επενδυθεί με φυψοσανίδα και είχε περσίδες κάτω και πάνω οπότε ζεσταινόταν το δωμάτιο με φυσική ροή. Το θέμα είναι ότι μετά από μια φορά που έκαψα πολύ το τζάκι άρχισε να μυρίζει το δωμάτιο. Προφανώς κάτι κάηκε στον πετροβάμβακα. Αναγκαστικά έκλεισα τις τρύπες. Το αποτέλεσμα ήταν να σκάσει πάνω πάνω. Άρα το καλοκαίρι το μερεμέτι δεν το γλυτώνω.
Επειδή θα ήθελα να αποφύγω την επαφή του αέρα του δωματίου με το μπουρί (τυχόν απώλεια καυσαερίων) και με τον πετροβάμβακα σκεφτόμουν να το κλείσω με κάνα υλικό που να μπορεί να θερμαίνεται και να μην εχει πρόβλημα. Η γωνία που δημιουργείται δλδ (σαν κολώνα) γύρω από το μπουρί να θερμαίνεται. Θα μπορούσα να το χτίσω με πυρότουβλο αλλά δεν μου αρέσει αισθητικά (άσε που βαριέμαι να χτίζω). Τι υλικό πιστεύεται ότι θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ούτως ώστε αφενός να μην μυρίζει και γενικά να μην χαλάσει σε κανα δυο χρόνια και αφετέρου να μην πυρώνει τόσο που να μην μπορείς να το ακουμπήσεις (αυτό βεβαια εξαρτάται και από το πόσο καίω το τζάκι).

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93543 από dimlyk
το θεμα ειναι οτι θες να εγκλωβισεις την ζεστη
κι αν ακομα δεν σου κανει ρωγμη η κατασκευη σου εχει ενα ευπαθες σημειο στην ενωση με τον τοιχο
αν μονωσεις την καμιναδα σου παντως νομιζω δεν θα εχεις προβλημα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93553 από ragavelas
Παραθέτω ένα σχήμα (κάτοψη). Νομίζω ότι έτσι δεν θα έχει θέμα στην ένωση όπως σωστά ανέφερες. Σαν υλικό εσωτερικού τοίχου, τι μπορώ να χρησιμοποιήσω;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93558 από dimlyk
οχι...την καμιναδα θα πρεπει να μονωσεις γυρω γυρω

οσο για το υλικο οποιο σε βολευει ..και υτονγκ και ιζολ ... θα ελεγα ακομα και γυψοσανιδα που την εχεις με σωστη αρμολογηση ....αν και νομιζω το ιζολ (αν αλλαξεις) ειναι πιο βολικο απο το υτονγκ ειδικα αν το βιδωσεις σε ορθοστατες ...κι ακομα καλυτερα αν την ενωση με τον τοιχο βαλεις καποια μαστιχη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ