Ασφάλεια & μέτρα προφύλαξης για τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #72887 από petrosp13
Με 160 βαθμούς, οι φλόγες μπορεί να φτάσουν μέχρι τα χαλιά σου
Επαναλαμβάνω, αν κλείσεις τον άερα, σε 5-10 λεπτά θα πέσεις κάτω από τους 100

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #72892 από Gdevil

house έγραψε: Αλήθεια , εχει σκεφτεί κανείς τι πρέπει να κανει , αν εχει υπερθερμαίνει το τζακι ????
Δηλαδη αμα ο θερμοστάτης η' ο ηλεκτρονικος προγραματιστης που εχετε , περασει τους 160 τοτε χτηπαει αλαρμ !!! Αληθεια γιατι να εχει αλαρμ ??? Τη κανουμε αμα χτηπαει ???

Ακούω προτασεις-αποψεις , γιατι αν και σοβαρό εδω και 2 χρονια δεν ειπώθηκε

160 βαθμοί στον αεραγωγό δεν είναι νορμάλ. Κάτι πάει στραβά. Ίσως κάτι πάει και πολύ στραβά. Οπότε:

Προπαρασκευαστικά μέτρα. Χρόνος 2 λεπτά
A) Τραβάω ένα καλό βρισίδι στο κέρατό μου και στο φελέκι μου (προς εκτόνωση της δικής μου θερμικής αντίδρασης)
Β) Βάζω στο πόδια παπούτια, στη τσέπη κινητό, κλειδιά, λεφτά (ποτέ δε ξέρεις αν η βαλίτσα πάει μακριά)
Γ) Ειδοποιώ άλλους μέσα στο σπίτι καθώς υπάρχει περίπτωση για άμμεση αναχώρηση.
Γ) Βρίσκω τα γάντια τα αμιάντου και τα αφήνω δίπλα στο τζάκι. Το ίδιο και με τον πυροσβεστήρα.
Δ) Κλείνω ότι παροχές αέρα έχω προς τον χώρο καύσης.

Μέτρα εκτίμησης κατάστασης. Χρόνος 2 με 3 λεπτά
Α) Ελέγχω καταρχήν την κατάσταση στο χώρο καύσης. Δλδ ένταση φωτιάς και επίσης κοιτάζω θερμοκρασία καυσαερίων.
Β) Ελέγχω ποσότητα αέρα που βγαίνει από τους αγωγούς μου. Το τέλος του συναγερμού έρχεται αν η ποσότητα του αέρα είναι μικρή. Δλδ πιάσαμε 160 λόγω βλάβης του βεντιλατέρ ή λόγω μάνουαλ σε μικρή σκάλα.
Γ) Ελέγχω για τυχόν ύπαρξη καπνού στο χώρο προερχόμενο είτε από τον αεραγωγό είτε από την φούσκα. Αν είχα και γυψοσανίδες στις οποίες έτρεχαν οι αεραγωγοί θα έκανα και μία βόλτα από αυτά.
Δ) Ανεβαίνω μέχρι την ταράτσα και ελέγχω την κατάσταση της καμινάδας. Μην τυχόν είναι βουλωμένη ή μήπως έχουμε σπίθες ή φωτιά.

Ενεργειες
Με τα δεδομένα που έχω εκτιμώ αν πρέπει να προβώ σε σβήσιμο της φωτιάς ή όχι, αν μπορώ ίσως με στάχτη να μειώσω την έντασή της και τέλος αν πρέπει να εκενώσω το σπίτι ή όχι


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": house

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #80221 από Στελιος1
Το δυσκολο ειναι μολις αρχισει ο συναγερμος να σου κοπει και το ρευμα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #80609 από Gdevil
Παρόλο που στον Στελιος1 δεν του αρέσει να του αποκόπτουν τμήματα από τα κείμενά του :P εγώ θα το κάνω για κάτι που το έγραψε αλλου αλλά με άρεσε. Αυριο μεθαύριο θα το φτιάξω κιόλας.

Στελιος1 έγραψε: ...
Να προσθεσω κ εγω ενα ακομα, μεταλικος κουβας με μακρυ σιδερενιο γαντζο για την μεταφορα του εξω.. Οταν τα πραγματα ειναι πραγματικα δυσκολα εχει σημασια να απομακρυνουμε εστω και 1-2 ξυλα στο μπαλκονι, με αργες σταθερες κινησεις και γρηγορα.



Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #80661 από dimlyk
για οποιον εχει ορεξη για διαβασμα :)

www.fireservice.gr/pyr_cms_files/dynamic...h/EGX_low1_el_GR.pdf


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #86008 από Stavrax
Ο φίλος nkpanda παρέθεσε σε άλλο τόπικ ένα πολύ χρήσιμο λινκ για το μονοξείδιο , με πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ