Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #158840 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Απαντήθηκε από ΑΝΕΣΤΗΣ98 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα
Τα πράγματα είναι λίγο περίπλοκα. Πρέπει να εξετάσεις πρώτα κάποιους παράγοντες και μετά να κάνεις ότι κάνεις. Αυτό θα γίνει για να έχεις το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα και όχι το αντίστροφο από αυτό που επιθυμείς.
Το τζάκι σου είναι για θέρμανση χώρου 400 κυβικών. Αυτό σημαίνει ότι έχοντας 150 τμ χώρο με μέσο ύψος 2,5 μέτρα 150χ2,5=375 κυβικά είσαι οριακά. Αν έχεις μεγαλύτερο ύψος δυσκολεύουν τα πράγματα.
Πού βρίσκεται το τζάκι σε σχέση με τα δωμάτια. Αν είναι πολύ μακριά τότε πέρα από την απόσταση που θα σε δυσκολέψει, μικραίνει και η ταχύτητα εναλλαγής του αέρα άρα το επιθυμητό αποτέλεσμα θα έρθει πιο αργά.
Τέλος θα χάσεις θερμαντική δύναμη από το σαλόνι καθώς τη μισή τουλάχιστον, θα την στείλεις στα δωμάτια. Αν τώρα είσαι θερμοκρασιακά οριακά στο σαλόνι μετά δεν θα ζεσταίνεις τίποτα.
Άρα γράψε μας τι θερμοκρασίες έχεις (τις κρύες μέρες), τι ύψος σπιτιού και κάνε και ένα πρόχειρο σχέδιο του σπιτιού και της θέσης του τζακιού για να δούμε τι συμβαίνει και να τοποθετηθούμε ανάλογα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #158841 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ΜΑΝΟΣ77 έγραψε: σε ευχαριστω,οπως ειπα εχω το techno 1 χωρις να εχω βαλει αεραγωγους για να στελνω τον αερα στα δωματια εκ των υστερων καταλαβα οτι εχω κανει βλακεια. τωρα το καλοκαιρι θα τρυπησω τους τοιχους για να περασω τον αερα στα δωματια.το σπιτι ειναι 150 τετραγωνικα θα εχω αποτελεσμα ? εχω διαβαση οτι μπορω να στειλω αερα 7 μετρα μακρια απο την εστια και οτι καθε γωνια που θα βαζω μειωνεται αυτη η αποσταση κατα 1.2 μετρα. επισης εχω διαβαση εδω μεσα οτι μπορω να βαλω αλο ενα μοτερ ενδιαμεσα για να στελνω τον αερα πιο μακρια, και ο αεραγωγος που θα βαλω πρεπει να ειναι λιος για να περναει ο αερας ευκολοτερα απο μεσα. ολα αυτα τα εχω διαβαση σε μια πολη καλη διμοσιευση του μελους ΑΝΕΣΤΗΣ 98. βοηθηστε με σας παρακαλω διοτι ειμαι ασχετος με το θεμα

Να γνωρίζεις ότι όσο πιο μακρυά οδηγείται ο αεραγωγός με το θερμό αέρα, για να ζεστάνει ένα χώρο, πρέπει να μικραίνει και η διατομή του. Διότι αν δεν μικρήνει η διατομή, τότε δεν θα μπορέσει να έχει δύναμη ο αέρας για να ξεφυσάει. Εκτός αυτού, πρέπει να είναι μονωμένος, για να μη έχεις απώλειες κατά τη διαδρομή. Τα 7m είναι, νομίζω, το μέγιστο. Όπως σωστά έγραψες, πρέπει να είναι λείος εσωτερικά. Εκτός αυτού, πιστεύω ότι ΙΣΩΣ υπάρχει ένας ήχος από την μεταφορά του αέρα. Αν γίνει κάτι τέτοιο θα χρεαστείς ηχοπαγίδες. Οι συνφορουμίτες που έχουν εμπειρεία στη μεταφορά ας βοηθήσουν. Το είχα διαβάσει από κάποιον συνφορουμίτη εδώ στο forum.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #158843 από ΜΑΝΟΣ77
Απαντήθηκε από ΜΑΝΟΣ77 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
σας ευχαριστω εγραψα κατι λαθος προηγουμενος το σπιτι ειναι 120 και οχι 150 τετραγωνικα γιατι μεσα σε αυτα ειναι μια αποθηκη μεσα στο εξωτερικο χολ την οπια δεν χρειαζεται να ζεστανω, το υψος ειναι 2.65 στο σαλονι το οπιο ειναι και ο μεγαλυτερος χωρος του σπιτιου αυτο ειναι 69 τετραγωνικα και μπορω να πω ζεσταινεται αρκετα καλα με εξωτερικη θερμκρασια 8 παει 22 με 23 το τζακι βεβαια βρισκεται μεσα στο σαλονι και οι δυο περσιδες σπρωχνουν τον αερα μεσα στο σαλονι .
μεχρι εδω ολα καλα στο σαλονι υπαρχει μια εισοδο η οπια παει σε εναν διαδρομο οπου βρισκονται δυο υπνοδωματια ενα μικρο γραφειο και το μπανιο. εδω ειναι το προβλημα υπαρχει μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας απο το σαλονι σε σχεση με τα αλα δωματια .
τωρα σχεδιο πως να ανεβασω εχω δει μερικα μελη που ζωγραφηζουν τον χωρο και το ανεβαζουνε αυτο πως γινεται?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #158844 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Απαντήθηκε από ΑΝΕΣΤΗΣ98 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλημέρα
Ζωγραφησε το και βγάλτο φωτογραφία με το κινητό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #158845 από ΜΑΝΟΣ77
Απαντήθηκε από ΜΑΝΟΣ77 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
οκ ευχαριστω και πως το ανεβασω εδω ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #158846 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Απαντήθηκε από ΑΝΕΣΤΗΣ98 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έτσι όπως το περιγράφεις, αυτό που πρέπει να κάνεις σίγουρα αν προχωρήσεις σε αναβάθμιση, είναι να πάρεις τη μία έξοδο του αέρα και να την οδηγήσεις μέχρι το διάδρομο. Στο σημείο αυτό θα βάλεις οπωσδήποτε και δεύτερο μοτέρ γιατί πρέπει να δόσεις σε τρία δωμάτια και το σπάσιμο αυτό δεν θα μπορέσει να το υποστηρίξει το βασικό μοτέρ (θα αυξηθεί η πίεση στο σαλόνι και δεν θα φτάνει σχεδόν τίποτα στα δωμάτια). Συνδέεις εκεί αγωγό-μοτερ τριπλό διαχωριστή και σε κάθε δωμάτιο από μία έξοδο του διαχωριστή και αν όλα αυτά τα τρέξεις στο ταβάνι βάζεις μια γυψοσανίδα ψευδοροφή και τα κρύβεις.
Η άλλη μεσοβέζικη αλλά και πιο οικονομική λύση, είναι να δόσεις με αγωγό στο διάδρομο μόνο και ότι πάρουν τα δωμάτια από το διάδρομο. Αν σε ικανοποιεί οκ αλλιώς περνάς στο επόμενο βήμα που είπαμε πιο πάνω.
Υπόψη πως το σαλόνι ενδεχομένως δεν θα πιάνει αυτές τις θερμοκρασίες γρήγορα. Θα παίζει περίπου 21 και με αρκετή λειτουργία θα ανεβαίνει παραπάνω . Σίγουρα θα το καις και πιο έντονα με μεγαλύτερη κατανάλωση αλλά πλέων για 120 τμ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.559 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ