Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123829 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Τζάκια Ενεργειακά
αν σε ικανοποιει η θερμναση σου και δεν εχεις την εντυπωση οτι η καταναλωση σου ειναι μεγαλη δεν νομιζω οτι αξιζει το πολυ ψαξιμο ...αν παλι θες να λυσεις αποριες κανε οποτε μπορεις μερικες δοκιμες,,,με πιο πολλα ξυλα με λιγοτερα ξυλα,,,αλλαζοντας λιγο την καυση κλπ κι αναλογα τα συμπερασματα σου αποφασιζεις αν αξιζει να προχωρησεις σε καποιες αλλαγες ....αλλα δεν ξεκινας απ τις αλλαγες :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123832 από douka77
Απαντήθηκε από douka77 στο θέμα Re:Τζάκια Ενεργειακά

dimlyk έγραψε: αν σε ικανοποιει η θερμναση σου και δεν εχεις την εντυπωση οτι η καταναλωση σου ειναι μεγαλη δεν νομιζω οτι αξιζει το πολυ ψαξιμο ...αν παλι θες να λυσεις αποριες κανε οποτε μπορεις μερικες δοκιμες,,,με πιο πολλα ξυλα με λιγοτερα ξυλα,,,αλλαζοντας λιγο την καυση κλπ κι αναλογα τα συμπερασματα σου αποφασιζεις αν αξιζει να προχωρησεις σε καποιες αλλαγες ....αλλα δεν ξεκινας απ τις αλλαγες :)

να σου πω με αυτα που εχς διαβασει εδω σιγουρα δεν ειμαι και τοσο, αλλα επειδη ειμαι και λιγο κουρασμενος να το ψαχνω και να εχω διαβασει και τοσα ποστ εδω εχς λιγο μπερδευτει... και παλι ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123834 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Τζάκια Ενεργειακά
μια και σε βλεπω αρκετο καιρο εδω ειμαι σιγουρος οτι εχεις διαβασει αρκετα
απ ολα αυτα κρατα οσαα εχουν να κανουν με τεχνικα θεματα ακομα και με τεχνικες αναματος της φωτιας ποου εχουν αναφερει καποιοι αλλα μη δινεις καμμια η ελαχιστη σημασια στις επιδωσεις και στις καταναλωσεις
αν καις 10 κιλα ξυλα την μερα πχ,,,μην εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις αν καις 50 τοτε ΙΣΩΣ να υπαρχει καποιο προβλημα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123835 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Τζάκια Ενεργειακά

nikgio έγραψε: Μετα απο πολλες χρησιμες συζητησεις και αφου αποφασισα να χαλασω το τζακι μου και να το φτιαξω με γυψοσανιδα (και ολα τα "παρελκομενα":εισαγωγη-εξαγωγη αερα, περσιδες κτλ) σκεφτομαι αν μπορω να στειλω ζεστο αερα στον πισω χωρο του σπιτιου (διαδρομο), ωστε να "σπασουν" τα πισω δωματια με ανοιχτες πορτες. Θελω να ρωτησω πως μπορει να γινει σωστα αυτο και την διατομη της σωληνας χρειαζεται. Η αποσταση ειναι περιπου 10 μετρα. Η κασετα που εχω ειναι η SALGUEDA HELIOS 800 - 18KW. Οι φωτο που επισυνναπτω (1,2,3) αν ενωθουν με τη σειρα δειχνουν την ακριβη διαδρομη της σωληνας οπως σκεφτομαι να το κανω.


H φυσική ροή από την κασέτα δεν επαρκει για να στείλεις τόσο μακριά τον αέρα.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις εξόδους από τις τάπες της κασέτας αλλά κ πάλι τα βεντιλατέρ που έχει ενσωματωμένα είναι πολύ μικρά.
Θα πρέπει να μπεί κάποιο τερματικό ή ενδιάμεσο βεντιλατέρ που να "τσιμπάει" όλη την θερμότητα της φυσικής ροής κ ίσως κ από την μία ή και τις 2 εξαγωγές από τις τάπες.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123843 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Re:Τζάκια Ενεργειακά
Οκ liakjim, αυτη οντως ειναι μια λυση. Μηπως ομως δημιουργησει προβλημα στον ενιαιο χωρο (Σαλοκουζινα) και στερησει απο αυτον αρκετη θερμανση, επειδη θα μεινουν να φυσανε μονο οι γρυλιες της κασετας και αυτες πολυ λιγο, και φυσικα η ακτινιβολια απο το τζαμι? Με την τοποθετηση εναλλακτη μηπως γινει τιποτα? Και απο που θα παρει εισοδο αερα ο εναλλακτης?

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123845 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Τζάκια Ενεργειακά
πως μπορώ να στείλω pm στον ragavela που είναι συντοπίτης μου ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.460 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ