Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123812 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ragavelas,(και όχι Ravagelas όπως είχα γράψει σε κάποιο ποστ πριν μήνες) από το μάνουαλ εδώ www.lanordica-extraflame.com/en/manuals_m25 νομίζω ότι θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις 2 ανεξάρτητους ροοστάτες ( το κάνεις ερώτηση σε αντιπρόσωπο εγκαταστάτη για να βεβαιωθείς).
Επίσης το σετ στοιχίζει περίπου 300€ ( www.skroutz.gr/c/969/accessory_kentriki_...ibera+490m%C2%B3%2Fh ) και όχι 450€

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123815 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Τζάκια Ενεργειακά

douka77 έγραψε: εχω μια κασετα salgoueda v700.Einai σε ενα δωματιο 35τμ που εχει υψος γυρω σγυρο στα 3,75 μετρα.Αυτο που δεν καταλαβενω ειναι πως γινετε να μου ανεβαζει μεσα σε 1-1.30 ωρα 4-5 βαθμους(απο 15 παει 19-20) την θερμοκρασια, ειδικα αν δουλευει η θορυβωδης μεγαλη σκαλα του βεντιλατερ και μετα απο εκει να σταματαει.Εχει γινει θεροθαλαμος απο πετρομβαβακα η καμιναδα ειναι μονη ραφησ φ 200 που περναει μεσα απο την παλια φ 250 και ειχει σφυνωθει με πετρομβαβακα και επανς στην φουσκα υπαρχουν 2 περσιδες κατω χαμηλα 25*15 και μια επανω ψηλα 30*30 οπως και 2 μικρες που ειναι για τουσ αεραγωγους τησ κασετας.ΣΤην πλατη της κασετας εχει μια ευκαμπτη σωληνα που βαζει εξωτερικο αερα φ120.Αερα καυσης που δεν εχω κατω απο το συρταρακι.Η καμιναδα ειναι γυρω στα 5-5.30 μετρα.Τ ξυλα που βαζω ειναι ξερα σε δςματιο μεσα 3 ετων.Η λειτουργια της ειναι πο τις 3 το απο απογεθμα μεχρι τις 11 το βραδυ .Οι εξωτερικες θερμοκρασιες ειναι απο 9-12 βαθμους μια και μενω κρητη.Απο οτι διαβαζω αλλοι ζεστενουν ολοκληρα σπιτια με τορα kw(δεν εχω αυτην την απαιτηση μια και το δικο μ ειναι πετροχτιστο ανισοπεδο οπςσ εχω γραψει)
Τι αλλο θα μπορουσα να κοιταξω για να δω τι μπορει να φταει και "μπουκωνει" και δεν δινει τουλαχιστον 1-2 βαθμουσ ακομα
Ευχαριστω για την βοηθεια σας


H κασέτα σου είναι ίδια με αυτή : www.invicta-sa.com/portail/images/storie...echniques/667144.pdf

Ο κατασκευαστής θέλει λοιπόν 700εκ2 περσίδα κάτω και 1050εκ2 περσίδα πάνω.
Εσύ έχεις 750εκ2 κάτω και 900εκ2 πάνω.

Οπότε θα ελεγα αρχικά να ανοίξεις λίγω την πάνω περσίδα.

Επίσης το ταβάνι σου είναι πολύ ψηλά οπότε σίγουρα θα εγκλωβίζει ζεστό αέρα ψηλά. Ένας ανεμιστήρας ταβανιού σε ανάποδη λειτουργία θα βοηθούσε πολύ.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123817 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Re:Τζάκια Ενεργειακά
Το τιεμμε λεει οτι αντέχει 200 βατ, ενω για το εργοστασιακό δεν βρήκα στο μάνουαλ κάποια αναφορά για την ισχύ. Το εργοστασιακό έχει 5 σκάλες οι οποίες όμως ειναι χειροκινητες. Για αυτό και θέλω το αλλο που έχει αυτόματο ανεβοκατέβασμα. Αέρα θέλω να στείλω μακριά για αυτό και το ψάχνω.
Υπάρχει η δυνατότητα να αφήσω το εργοστασιακό να οδηγεί τα μικρά βεντιλατέρ και να συνδέσω το μεγάλο με το τιεμμε (ή το ολυμπια ελεκτρόνικς) όπως κάνει και ο κατασκευαστής. Απλά σκέφτηκα και αυτή τη λύση την οποία ανέφερα αρχικά για ακόμα μεγαλύτερο αυτοματισμό. Αν δεν γίνει δουλειά τότε αφήνω και το εργοστασιακό ως έχει και συνδέω το καινουργιο βεντιλατέρ με το τιεμμε ή το ολυμπια ελεκτρονικς.
Όσον αφορά τν τιμή, η αλήθεια είναι ότι δεν έψαξα πριν γράψω, αυτή η τιμή που ανέφερα ήταν περυσινή από μαγαζί στα Χανιά. Παντως και πάλι πιο φθηνά έρχεται σε σχέση με αυτό που δίνει ο κατασκευαστής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123820 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε: Το τιεμμε λεει οτι αντέχει 200 βατ, ενω για το εργοστασιακό δεν βρήκα στο μάνουαλ κάποια αναφορά για την ισχύ. Το εργοστασιακό έχει 5 σκάλες οι οποίες όμως ειναι χειροκινητες. Για αυτό και θέλω το αλλο που έχει αυτόματο ανεβοκατέβασμα. Αέρα θέλω να στείλω μακριά για αυτό και το ψάχνω.
Υπάρχει η δυνατότητα να αφήσω το εργοστασιακό να οδηγεί τα μικρά βεντιλατέρ και να συνδέσω το μεγάλο με το τιεμμε (ή το ολυμπια ελεκτρόνικς) όπως κάνει και ο κατασκευαστής. Απλά σκέφτηκα και αυτή τη λύση την οποία ανέφερα αρχικά για ακόμα μεγαλύτερο αυτοματισμό. Αν δεν γίνει δουλειά τότε αφήνω και το εργοστασιακό ως έχει και συνδέω το καινουργιο βεντιλατέρ με το τιεμμε ή το ολυμπια ελεκτρονικς.
Όσον αφορά τν τιμή, η αλήθεια είναι ότι δεν έψαξα πριν γράψω, αυτή η τιμή που ανέφερα ήταν περυσινή από μαγαζί στα Χανιά. Παντως και πάλι πιο φθηνά έρχεται σε σχέση με αυτό που δίνει ο κατασκευαστής


το μαμισιο νομιζω ειναι 300 βατ (με καθε επιφυλαξη αυτο ) αν δεν αναφερεται στα χαρτια πουχεις στα χερια σου ισως υπαρχει στο σαιτ της λανορντικα .
ο αυτοματισμος ειναι επιλογη σου :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123822 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Τζάκια Ενεργειακά

liakjim έγραψε:

douka77 έγραψε: εχω μια κασετα salgoueda v700.Einai σε ενα δωματιο 35τμ που εχει υψος γυρω σγυρο στα 3,75 μετρα.Αυτο που δεν καταλαβενω ειναι πως γινετε να μου ανεβαζει μεσα σε 1-1.30 ωρα 4-5 βαθμους(απο 15 παει 19-20) την θερμοκρασια, ειδικα αν δουλευει η θορυβωδης μεγαλη σκαλα του βεντιλατερ και μετα απο εκει να σταματαει.Εχει γινει θεροθαλαμος απο πετρομβαβακα η καμιναδα ειναι μονη ραφησ φ 200 που περναει μεσα απο την παλια φ 250 και ειχει σφυνωθει με πετρομβαβακα και επανς στην φουσκα υπαρχουν 2 περσιδες κατω χαμηλα 25*15 και μια επανω ψηλα 30*30 οπως και 2 μικρες που ειναι για τουσ αεραγωγους τησ κασετας.ΣΤην πλατη της κασετας εχει μια ευκαμπτη σωληνα που βαζει εξωτερικο αερα φ120.Αερα καυσης που δεν εχω κατω απο το συρταρακι.Η καμιναδα ειναι γυρω στα 5-5.30 μετρα.Τ ξυλα που βαζω ειναι ξερα σε δςματιο μεσα 3 ετων.Η λειτουργια της ειναι πο τις 3 το απο απογεθμα μεχρι τις 11 το βραδυ .Οι εξωτερικες θερμοκρασιες ειναι απο 9-12 βαθμους μια και μενω κρητη.Απο οτι διαβαζω αλλοι ζεστενουν ολοκληρα σπιτια με τορα kw(δεν εχω αυτην την απαιτηση μια και το δικο μ ειναι πετροχτιστο ανισοπεδο οπςσ εχω γραψει)
Τι αλλο θα μπορουσα να κοιταξω για να δω τι μπορει να φταει και "μπουκωνει" και δεν δινει τουλαχιστον 1-2 βαθμουσ ακομα
Ευχαριστω για την βοηθεια σας


H κασέτα σου είναι ίδια με αυτή : www.invicta-sa.com/portail/images/storie...echniques/667144.pdf

Ο κατασκευαστής θέλει λοιπόν 700εκ2 περσίδα κάτω και 1050εκ2 περσίδα πάνω.
Εσύ έχεις 750εκ2 κάτω και 900εκ2 πάνω.

Οπότε θα ελεγα αρχικά να ανοίξεις λίγω την πάνω περσίδα.

Επίσης το ταβάνι σου είναι πολύ ψηλά οπότε σίγουρα θα εγκλωβίζει ζεστό αέρα ψηλά. Ένας ανεμιστήρας ταβανιού σε ανάποδη λειτουργία θα βοηθούσε πολύ.


παντα ετσι συμβαινει...στην αρχη η θερμοκρασια νεβαινει σχετικα αποτομα μετα πιο αργα και καποια στιγμη σταματαει αυτο σημαινει οτι το σπιτι μας σ αυτη την φαση εχει τοσες απωλειες οσες οι θερμιδες που δινει η εστια.
πρακτικα τωρα πριν φτασεις να σκφτεσαι αλλαγες δες πως και ποσο την φορτωνεις ...η θερμοτητα που παιρνεις εχει σχεση μονο με το ποσο καυσιμο καις κι οχι με την ισχυ της εστιας σου
αφου λαβεις υποψη σου αυτα τα αυτονοητα και δεις οτι εχεις πραξει αναλλογα μετα εξεταζεις τι μπορει να φταιει και τι λυσει μπορεις να δωσεις ....χωρις ομως να επηρεαζεσαο απο το οτι καποιος μ ενα κιλο την ωρα θερμαινει πολυκατοικια :) μια και καθε σπιτι ειναι μοναδικο οπως και οι συνηθειες και απαιτησεις των ενοικων του


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123827 από douka77
Απαντήθηκε από douka77 στο θέμα Re:Τζάκια Ενεργειακά
Ευχαριστω για τισ απαντησεις σας σιγουρα μπαινουν 3 κιλα ξυλα μετα την 2 ωρα που εχουν μπει παραπανω σιγουρα ισω να εινια αρκετα ψιλοταβανο το δωματιο τελικα και να εγκλοβιζετε εκει η καποια απο την ζεστη και ισως να θελει πιο πολλες ωρες αναμα το τζακι...αλλα εινια μονοσ μου οποτε το αναβω μολισ γυρισω σπιτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.171 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ