Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123704 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@nikgio , προσωπικά θέλω να τηρώ τις οδηγίες του κατασκευαστή.
πχ στην invicta 800 VT turbo , ο κατασκευαστής απαιτεί θερμοθάλαμο www.invicta-sa.com/portail/images/storie...echniques/668244.pdf

¨Αλλες κασέτες άλλου κατασκευαστή μπορεί να λένε άλλα.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123705 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
liakjim, το εχω διαβασει αυτο αλλα και απο μεταφραση δεν βρηκα πουθενα να αναφερει κατι για την κατω περσιδα. Απλα ρωταω σε γενικες γραμμες τι γινεται ή εχει να κανει μονο με τα Foyer? Αν το εχει δοκιμασει καποιος. Ευχαριστω...........

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123711 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
και η πανω και η κατω περσιδα επιβαλλονται για την καλυτερη αποψυξη της εστιας αλλα και για λογους ασφαλειας
φαντασου να κοπει το ρευμα :)
μαλοστα γνωστη εταιρεια προτεινει ο αερας αυτος να ειναι εξωτερικος και ο αερας καυσης εσωτερικος .
μια καλη προσεγγιση για αναπληρωση του αερα του χωρου με προθερμασμενο αερα κι οχι παγωμενο απ τις χαραμαδες .
στην ερωτηση σου τωρα ...εφ οσον η θερμανση επιτυγχανεται μονο με φυσικη ανακυκλοφορια χωρις ανεμιστηρακια
ειναι λογικο οι διαστασεις των περσιδων να ειναι αρκετα μεγαλυτερες απ οτι αν χρησιμοποιουνται ανεμιστηρακια αλλα και στις 2 περιπτωσεις επιβαλλονται
σε καθε περιπτωση παντως ισχυει οτι σου ειπε ο liakjim αν κι εγω τρομαξα απο το μεγεθος των ανοιγματων που ειδα στο μανιουαλ που παρεθεσε :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123719 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nikgio έγραψε: liakjim, το εχω διαβασει αυτο αλλα και απο μεταφραση δεν βρηκα πουθενα να αναφερει κατι για την κατω περσιδα.


Πόσο πιο ξεκάθαρα το θες? Σου λέει 5εκΧ80εκ = 400εκ2
Μπορείς να βάλεις και 10Χ40 = 400εκ2, αρκει το εμβαδό να εείναι ίσο ή μεγαλύτερο.

dimlyk έγραψε: αν κι εγω τρομαξα απο το μεγεθος των ανοιγματων που ειδα στο μανιουαλ που παρεθεσε :)


Κάτω έχει 400εκ2 και πάνω 1600εκ2.
Για να τα θέλει ο κατασκευαστής κάτι θα ξέρει παραπάνω. ;)

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123720 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η κασετα ειναι αυτη που εχω στην φωτογραφια (SALGUEDA HELIOS 800). Εχει δυο ανεμιστηρακια κατω (τα γνωστα 50 βαθμοι, δυο σκαλες κλπ). Οσο για τις διαστασεις στο manual του liakjim, συμφωνα με οσα διαβασα στο φορουμ νομιζω ειναι σωστες. Οι διαστασεις ειναι σε mm. Αναγωγη σε cm: Κατω περσιδα (?) 800mmχ50mm=400cm2
Πανω περσιδα 800mmχ200mm=1600cm2. Στην κατω περσιδα (εβαλα ερωτηματικο γιατι δεν καταλαβα αν ειναι εισοδος εξωτερικου αερα (μαλλον οχι) ή εσωτερικου (το πιθανοτερο). Αν το δεις ομως προσεκτικα στο manual η κατω εισαγωγη αερα κατω απο το μπετο δεν επικοινωνει πισω απο την κασετα με τη πανω εξαγωγη αερα. Διακοπτεται απο μια μαυρη γραμμη κατω απο τα κοκκινα βελακια των 25mm.

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123724 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
liakjim εχεις δικιο. Το προσεξα μετα.

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.453 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ