Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122678 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nikgio έγραψε: Όντως εχεις δικιο. Θα παω για γκρεμισμα. Σου ειναι ευκολο να μου δωσεις μια περιγραφη ή αν ειναι ευκολο φωτο για το πως ακριβως ειναι το ημιταφ με ταπα καθαρισμου, για να μην παρω κατι λαθος? Ξεκιναει με φ200 και καταληγει σε φ180 ή η συστολη θα μπει μετα το ταυ? Η κασετα βγαζει φ200. Ευχαριστω.........

Μπορείς τη συστολή απο Φ200 σε Φ180 να την βάλεις αμέσως στην έξοδο του τζακιού.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122685 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Μάριος έγραψε: Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω τι γινεται με τη σιλικονη?
αλλαξα το πρωτο τζακι που ειχα και εβαλα αλλο αλλα κρατησα την καμιναδα ινοχ,,μονου τοιχωματος,δηλ χωρις μονωση και στο δευτερο που εβαλα(τζακι)εχω μια απαλη μυρωδια που διαχεεται στο χωρο απο την περσιδα εκτονωσης.αλλα οσο περναει η ωρα και ανεβαινει η θερμοκρασια η μυρωδια γινεται πολυ πιο εντονη.
χτες ηρθε ο τζακας και δωσαμε πολυ φωτια στο τζακι για να εντοπισει τι μυρωδια ειναι αυτη που με ενοχλει,,γιατι οταν μυριζει λιγο κανεις δεν το μυριζει.
καποια στιγμη πηρε φωτια η καμιναδα και απ'οτι ειδα και μου ειπε ο τζακας.... ι προηγουμενος τζακας ειχε βαλει σιλικονη στα κομματια της καμιναδας εκει που θηλυκωνουν μεταξυ τους (10 κομματια καμιναδας μεχρι ταρατσα). και μου ειπε οτι αυτη η μυρωδια ειναι απο τη σιλικονη που θερμαινεται και οτι εχτες που καηκε δεν θα ξαναμυρισει.αυριο θα το αναψω να δω αν ισχυει. η καμιναδα μου ειναι στο φωταγωγο μεσα και η εισαγωγη του αερα την εχουμε κανει να ερχεται εξω απο το φωταγωγο απο τη διπλανη οικοδομη απο καθαρο αερα.πως γινεται,,αν ειναι η σιλικονη να μου μυριζει εμενα απο την περσιδα εκτονωσης?απο που μπαινει? αν ξερει καποιος να μου πει ρε παιδια γιατι εχω ταλαιπωρηθει 2 χρονια με αυτη τη μυρωδια και δε βγαζω ακρη.

Φίλε μου, έχω την εντύπωση πως αν ήταν η σιλικόνη (η πυράντοχη σιλικόνη δεν μυρίζει) που υπάρχει στις ενώσεις των κομματιών της καμινάδας, η μυρωδιά θα έφευγε προς την ατμόσφαιρα. Δεν θα γύρναγε πίσω, μέσω τις καμινάδας για να βγει από τις περσίδες εκτόνωσης. Και εκτός αυτού ο αέρας στις περσίδες εκτόνωσης με τα καυσαέρια της καμινάδας δεν συνδέονται. Πες στο τζακά σου να ψάξει μέσα στη φούσκα. Ίσως κάποιο υλικό που μπήκε στην ένωση της παλαιάς καμινάδας με το νέο τζάκι Ή η μόνωση που υπάρχει. Με το παλαιό τζάκι δεν είχες πρόβλημα;;

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122740 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τις ενωσεις των κομματιων: Τζάκι -> συστολή φ200 σε φ180 -> inox φ180 -> γωνια 45 μοιρών -> inox Φ180 -> ημιταφ Φ180 135 μοιρών με τάπα καθαρισμού -> inox Φ180 ως το καπέλο, οπως ανεφερες με τι τις κλεινουμε. Διαβασα στο φορουμ οτι η κολλα της αλουμινοταινιας μυριζει. Τις φλαντζες τις βγαζουμε? Και κατι αλλο: Αν η καμιναδα δεν περναει ολη την φουσκα μεχρι το ταβανι αλλα βγαινει με γωνια 45ο εξω, περιπου στο μεσο της φουσκας, κανουμε παταρακι? Ευχαριστω............

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122812 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τις φλάντζες σιλικόνης τις βγάζεις.
Στα inox κομμάτια στεγανοποίηση με τους σφικτήρες.
Όπου δεν υπάρχουν πχ εστία με συστολή , στεγανοποίηση με την μαύρη σιλικόνη υψηλής θερμοκρασίας .

Για το παταράκι. Από το σχέδιο του κατασκευαστή βλέπουμε ως ελάχιστη απόσταση από την εστία μέχρι το παταράκι τα 65εκ.
Απο εκεί και πάνω το κάνεις.
Συμφέρει να έχεις όσο το δυνατόν πιο πολύ τμήμα της ζεστής από καυσαέρια inox μέσα στον θερμοθάλαμο σου.
Τώρα που θα τα φτιάξεις από την αρχή και θα γκρεμίσεις και έξω , κάντα πιο σωστά πχ πάνω από την συστολή καλό θα ήταν να μην μπει γωνιά αμέσως αλλά πρώτα ευθύγραμμο τμήμα πχ 1μ και μετά γωνιά κτλ.
Επίσης τα τμήματα μέσα στον θερμοθάλαμο (δλδ συστολή , ίσιο , γωνιά , ίσιο ) να είναι από μαύρο χάλυβα για πιο μεγάλη απόδοση.
Ή μπορείς να βάλεις συστολή , 1μέτρο ίσιο σωλήνα μαυρο χάλυβα , παταράκι και μετά την γωνιά και έξω.

Το παταράκι βοηθά συν τις άλλοις να κατέβει πιο χαμηλά η περσίδα εξόδου (ο ζεστός αέρας πάει πάνω άρα με την περσίδα πιο χαμηλά , εκμεταλεύεσαι πιο πολύ τον ζεστό αέρα).
Μην αμελήσεις να αφαιρέσεις τελείως την Φ200. Ίσως η Φ180 με τους σφικτήρες να μαγκώνει. Μιλάμε για 5 ποντάκια αέρα δεξιά και αριστερά. ΕΠίσης να κλέισεις τα κενά μεταξύ Φ180 και κτιστής.

Υ.Γ. Προσωπικά τέτοιες εργασίες θα τις έκανα από την άνοιξη που θα ζέσταινε ο καιρός.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122836 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

liakjim έγραψε: Μιλάμε για 5 ποντάκια αέρα δεξιά και αριστερά.


Sorry , εννοώ 1 εκατοστό αέρα δεξιά και άλλο τόσο αριστερά.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122868 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Οκ ευχαριστω. Μου λες να μην αμελήσω να αφαιρέσω τελείως την Φ200. Το γ@μ@τ@ ειναι οτι ειμαι σε οικοδομη στον πρωτο οροφο, η Φ200 περναει και απο τις πλακες των αλλων μπαλκονιων μεχριτον πεμτο, οποτε το θεωρω αδυνατο να μπορει να αφαιρεθει η παλια.

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.507 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ