Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #122273 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nikgio έγραψε: Η νέα καμινάδα ΑΝΟΞΟΙΔΩΤΗ ΜΟΝΗΣ ΡΑΦΗΣ μπορει να περαστει μεσα απο την υπαρχουσα Φ200 (μαλλον γαλβανιζε - εργολαβικη)?


λογω υψους λογικα δεν θα εχεις προβλημα να βαλεις μια διασταση μικροτερη κι ακομα ισως ναναι και καλυτερα
για να μειωθει λιγο ο ελκυσμος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #122275 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Οκ, ευχαριστω.

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122477 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nikgio έγραψε: Ετσι ακριβως ειναι MICK. Μονο ξεφυσαει. Και μου κανει εντυπωση οτι και στους αλλους ο ιδιος την τοποθετησε. Σε μενα, ουτε μονωσεις εσωτερικα, ουτε περσιδες, ουτε τιποτα. Κια ειναι και φιλος και τον προτεινα και στους αλλους. Επικοινωνησα παντως μαζι του και ειπε οτι θα αποκαταστησει τις ατελειες με δικα του εξοδα. Οψομεθα...................

Αν ήταν να κάνει την ίδια κατασκευή με των φίλων σου, τότε θα έπρεπε να γκρέμιζε, σχεδόν, την υπάρχουσα φούσκα. Γιατί μόνο έτσι θα δημιουργούσε θερμοθάλαμο, για να εκμεταλευόσουνα την θερμότητα που υπάρχει πάνω από το τζάκι. Όσο για τις μονώσεις που δεν έβαλε είναι υπεύθυνος αυτός. Συνήθως η απόσταση που υπάρχει μεταξύ ενεργειακής εστίας και μονώσεως είναι περ. 5cm με 6cm. Βέβαια αγοράζοντας την εστία θα σου δόθηκε και το βιβλίο του κατασκευαστή, που εκεί αναφέρει τα πάντα, για την εγκατάσταση της συγκεκριμένης εστίας. Η εγκατάσταση πρέπει να γίνεται βάσει αυτού του εγχειριδίου. Για τα 14m καμινάδα που αναφέρεις ότι έχεις, πρέπει να βάλεις μικρότερη διατομή, από αυτή που αναφέρει ο κατασκευαστής, γιατί διαφορετικά θα έχεις πολύ μεγάλο ελκυσμό. Στο βιβλίο του κατασκευαστή θα αναφέρεται και αυτό. Αναφέρεις ότι έχεις πρόσβαση στην γωνία των 45ο. Μπορεί να περάσει η νέα ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΗ ΜΟΝΗΣ ΡΑΦΗΣ καμινάδα μέσα από την υπάρχουσα.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122515 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τουλαχιστον μπορουσε να μου το προτεινει, ξεροντας τον χωρο μου, για να εχω καλυτερη αποδοση. Τελος παντων. Καλλιο αργα παρα ποτε. Οσο ζεις μαθαινεις. Ψαχνοντας βρηκα τα δυο συννημενα. H Invicta insert 800 VT TURBO βλεπω να εχει σχεδον τα ιδια χαρακτηριστικα με την δικη μου. Οσον αφορα το βιβλίο του κατασκευαστή, μου δοθηκε μονο μια σελιδα, συγκεκριμενα η δευτερη απο το notice-generaleGREC (συννημενο)και αυτη στα Ισπανικα. Οποτε δεν ελαβα γνωση ουτε για μονωσεις, ουτε για αποστασεις, ουτε για καμιναδα. Η απόσταση που υπάρχει μεταξύ ενεργειακής εστίας και μονώσεως είναι περ. 5cm με 6cm. Η αποσταση πισω απο την εστια για την φυσικη ροη αερα απο την επανω περσιδα ποση πρεπει να ειναι? Οσο για την μικροτερη διατομη τι προτεινεις? Και επισης πρεπει να μπει καποιο συγκεκριμενο καπελο? Η απολιξη της καμιναδς επανω ειναι χτιστη. Η γωνία των 45ο ειναι αυτη που ξεκιναει απο το πανω μερος της φουσκας και βγαινει εξω απο το σαλονι, στο μπαλκονι και απο εκει καρφι επανω. Οποτε εχω προσβαση στην γωνια για ανικατασταση της απο το μπαλκονι με λιγα μερεμετια. Τα υπολοιπα μεσα απο το σπιτι οταν γκρεμιστει η φουσκα.

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122517 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Επειδη το δευτερο αρχειο:notice-generaleGREC, δεν μου το φορτωνει λογω μεγεθους, δες το απο εδω: www.invicta-sa.com/portail/images/storie...ice-generaleGREC.pdf

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122519 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
nikgio πιο πάνω σου είχα βάλει λινκ με τις αποστάσεις.
Ισως σου παράπεσε.
Κοίτα στην 3η σελίδα εδώ www.invicta-sa.com/portail/images/storie...echniques/668244.pdf

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.520 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ