Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109363 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Έχω 2 ερωτήματα:

α) Μήπως, γνωρίζετε ή/και μπορείτε να προτείνετε, αισθητήρες καπνού & μέτρησης μονοξειδίου του άνθρακα?
Πρόκειται για αισθητήρα 2 σε 1? Δηλαδή, μια συσκευή που κάνει και τα 2? Τι κόστος έχουν περίπου?

β) Έστω ενεργειακό αερόθερμο τζάκι με βεντυλατέρ, το οποίο αναρροφά από 2 σημεία: Και εξωτερικό και
εσωτερικό αέρα. Έστω επίσης ότι και οι 2 εισαγωγές έχουν τάμπερ ρύθμισης του ποσοστού αναρρόφησης.
Υπάρχει κανόνας-μπούσουλας ρύθμισης των ποσοστών αναρρόφησης (μέσα/έξω) για μείωση της εσωτερικής
υγρασίας (αν υποθέσουμε ότι μέσα αρχικά έχουμε σχετική υγρασία περί το 65% και έξω περί το 80%) ? B) B) Δεν ξέρω αν αυτό σε βοηθήσει αλλά, είχα διαβάσει, τότε που σκεπτόμουν να τοποθετήσω ενεργειακό τζάκι, ότι για ΜΗΝ ξηραίνεται ο εσωτερικός αέρας του χώρου που βρίσκεται το τζάκι, από την συνεχή αναρρόφηση-θέρμανση-εξαγωγή του αέρα, με την κυκλική διαδικασία μέσα από την φούσκα, πρέπει να υπάρχει είσοδος ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ αέρα σε ποσοστό περ 10%, 'Η να υπάρχει κάποιο κατσαρολάκι, κάπου στο χώρο με νερό που βράζει.
Δεν καταλαβαίνω γιατί παρουσιάστηκε έτσι η απάντηση


ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109373 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Έχω 2 ερωτήματα:

α) Μήπως, γνωρίζετε ή/και μπορείτε να προτείνετε, αισθητήρες καπνού & μέτρησης μονοξειδίου του άνθρακα?
Πρόκειται για αισθητήρα 2 σε 1? Δηλαδή, μια συσκευή που κάνει και τα 2? Τι κόστος έχουν περίπου?

β) Έστω ενεργειακό αερόθερμο τζάκι με βεντυλατέρ, το οποίο αναρροφά από 2 σημεία: Και εξωτερικό και
εσωτερικό αέρα. Έστω επίσης ότι και οι 2 εισαγωγές έχουν τάμπερ ρύθμισης του ποσοστού αναρρόφησης.
Υπάρχει κανόνας-μπούσουλας ρύθμισης των ποσοστών αναρρόφησης (μέσα/έξω) για μείωση της εσωτερικής
υγρασίας (αν υποθέσουμε ότι μέσα αρχικά έχουμε σχετική υγρασία περί το 65% και έξω περί το 80%) ?

Νομίζω ότι τα θέματα αυτά απασχολούν αρκετό κόσμο.


α) δεν ξερω , εναν που πείρα πέρυσι απ το λερου , μαπα με βγηκε , 2 σε 1 και κολοκυθιά ! Θετος θα δωσω πανω απο 100Ευρο γιατι τις πλακας(45ευρο) δεν κανει τιποτα ! πανω απ τα καρβουνα το εβαλα μια μερα και μούγκα ουτε που τσιρικσε !
β)Που να την βρουμε ρε φιλε εμεις που ζεσταινόμαστε με τζακια και σομπες την υγρασία ??? Με το ζορι την παμε στο 40 με 45 % !!!Ασε που η υγρασία εχει σχεση με την υγρασια ! Τεσπα μην σκας εμεις δεν εχουμε υγρασία ! Υγραντήρες βαζουμε γιατ αναποδα !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109383 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αισθητήρα καπνού γιατί να βάλεις? συνήθως τον βάζουν για να δώσει εντολή σε σωλήνα νερού με βαλβιδα και να ρίξει νερό και για σκέψου να έχεις τον αισθητήρα και να έρθει κάποιος επίσκεψη και κάνει ένα τσιγάρο θα αρχίζει να σφυράει και θα νομίζεις πως κάτι έγινε... επίσης κι ο αισθητήρας μονοξειδίου αν την ώρα που σφυρίξει δεν είσαι κοντά να τον ακούσεις?΄ή θα είσαι έξω? ή κοιμάσαι? γιατι για πόσο θα σφυράει?για 3-4 λεπτά και μετα θα σταματήσει!
Καλύτερα να ρωτήσεις σε συστήματα πυρανίχνευσης που τα συνδέουν και με τον συναγερμο του σπιτιού αυτοι θα ξέρουν καλύτερα.
Όσο για την υγρασία θα πρέπει να έχεις υγρασιόμετρο και αναλόγως θα ρυθμίζεις τον υγραντήρα και για καλύτερη ποιότητα αέρα ίσως να πρέπει να βάλεις κι έναν ιονιστή!!
Όλα αυτά εννοείτε πως θα πρέπει να είναι επώνυμα και απο ειδικά καταστήματα γιατι υπάρχουν μαιμουδιάρικα κινέζικα μη παρεις κανέναν μετρητη με 15-20 ευρω ...οι καλοι έχουν πάνω απο 100-150 ευρω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109448 από yannisk
Απαντήθηκε από yannisk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Χαιρετώ τους φίλους, συγχαρητήρια για το forum, την ενημέρωση που προσφέρει και σε όσους βοηθούν με την γνώση και την εμπειρία τους.

Έχω απλό τζάκι από πυρότουβλα, και σκοπεύω να το μετατρέψω σε ενεργειακό ώστε να ελαχιστοποιήσω την καύση πετρελαίου, και χρειάζομαι τα φώτα σας.

Το σπίτι είναι περίπου 140 τμ και βρίσκεται σε υψόμετρο 600 μ στην Βορειοανατολική Αττική. Η θερμοκρασίες το χειμώνα πέφτει αρκετά συχνά κάτω του μηδενός. Το σπίτι είναι στον πρώτο όροφο, (διώροφη οικοδομή) και διαθέτει σχετικά καλή μόνωση στους τοίχους. Τα κουφώματα όμως είναι ξύλινα (με διπλό τζάμι).

Το τζάκι είναι από πυρότουβλα, τραβάει μια χαρά και είναι χτισμένο εκτός του δωματίου. Δηλαδή η εστία του και η καμινάδα του είναι ‘‘εκτός’’ του σπιτιού, σε εξωτερικό τοίχο. Σαν αποτέλεσμα εσωτερικά δεν προεξέχει η καμινάδα, παρά μόνο το διακοσμητικό πλαίσιο από γύρω από το άνοιγμα της εστίας. Η υπάρχουσα καμινάδα είναι περίπου 8 μέτρα, χτιστή, με τετράγωνο αμιαντοσωλήνα εσωτερικά. Η καμινάδα δεν είναι ευθυγραμμισμένη με το κέντρο του τζακιού αλλά υπάρχει κλήση προς τα αριστερά αμέσως μετά την φούσκα .

Θέλω λοιπόν να τοποθετήσω μόνος μου την κασέτα Invicta insert 800 VT turbo. Έχω μερικές απορίες, αν μπορείτε να βοηθήσετε:

1. Σκέφτομαι να τοποθετήσω καμινάδα inox εσωτερικά με διάμετρο Φ180 (αντί για Φ200 που θέλει η κασέτα) για να αποφύγω υπερβολικό τράβηγμα.
Που είναι σωστό να τοποθετηθεί η συστολή; Κατευθείαν πάνω στην κασέτα ή μπορεί να μπει στο σημείο που ευθυγραμμίζει η καμινάδα και φευγει προς τα πάνω (μετά την φούσκα); Η δεν παίζει ρόλο;
2. Χρειάζεται είσοδος αέρα χαμηλά στο τζάκι, κάτω από την κασέτα (απαιτείται φυσικά γκρέμισμα και αφαίρεση κάποιον πυρότουβλων από την βάση) ή είναι αρκετό να σηκώσω την κασέτα μερικούς πόντους (ώστε να πατάει πάνω σε κάποιο μεταλλικό πλαίσιο και όχι απευθείας στα πυρότουβλα);
3. Χρειάζεται να φτιάξω πατάρι ανακούφισης στην περίπτωση της κασσέτας.
4. Είναι υποχρεωτικό να δουλεύει η κασέτα με τα βεντιλατέρ;

Αν είμαι κάπου λάθος με τις ιδέες μου παραπάνω η αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση, ευχαρίστως να την ακούσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109731 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
εχει πουθενα στο φορουμ κανενα βιντεο που να δειχνει πως περνιετε ο εναλλακτης καμιναδας και το βεντιλατερ?θα τα καταφερω να το περασω μονος μου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109733 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Re:Απ: Τζάκια Ενεργειακά

yannisk έγραψε: Χαιρετώ τους φίλους, συγχαρητήρια για το forum, την ενημέρωση που προσφέρει και σε όσους βοηθούν με την γνώση και την εμπειρία τους.

Έχω απλό τζάκι από πυρότουβλα, και σκοπεύω να το μετατρέψω σε ενεργειακό ώστε να ελαχιστοποιήσω την καύση πετρελαίου, και χρειάζομαι τα φώτα σας.

Το σπίτι είναι περίπου 140 τμ και βρίσκεται σε υψόμετρο 600 μ στην Βορειοανατολική Αττική. Η θερμοκρασίες το χειμώνα πέφτει αρκετά συχνά κάτω του μηδενός. Το σπίτι είναι στον πρώτο όροφο, (διώροφη οικοδομή) και διαθέτει σχετικά καλή μόνωση στους τοίχους. Τα κουφώματα όμως είναι ξύλινα (με διπλό τζάμι).

Το τζάκι είναι από πυρότουβλα, τραβάει μια χαρά και είναι χτισμένο εκτός του δωματίου. Δηλαδή η εστία του και η καμινάδα του είναι ‘‘εκτός’’ του σπιτιού, σε εξωτερικό τοίχο. Σαν αποτέλεσμα εσωτερικά δεν προεξέχει η καμινάδα, παρά μόνο το διακοσμητικό πλαίσιο από γύρω από το άνοιγμα της εστίας. Η υπάρχουσα καμινάδα είναι περίπου 8 μέτρα, χτιστή, με τετράγωνο αμιαντοσωλήνα εσωτερικά. Η καμινάδα δεν είναι ευθυγραμμισμένη με το κέντρο του τζακιού αλλά υπάρχει κλήση προς τα αριστερά αμέσως μετά την φούσκα .

Θέλω λοιπόν να τοποθετήσω μόνος μου την κασέτα Invicta insert 800 VT turbo. Έχω μερικές απορίες, αν μπορείτε να βοηθήσετε:

1. Σκέφτομαι να τοποθετήσω καμινάδα inox εσωτερικά με διάμετρο Φ180 (αντί για Φ200 που θέλει η κασέτα) για να αποφύγω υπερβολικό τράβηγμα.
Που είναι σωστό να τοποθετηθεί η συστολή; Κατευθείαν πάνω στην κασέτα ή μπορεί να μπει στο σημείο που ευθυγραμμίζει η καμινάδα και φευγει προς τα πάνω (μετά την φούσκα); Η δεν παίζει ρόλο;
2. Χρειάζεται είσοδος αέρα χαμηλά στο τζάκι, κάτω από την κασέτα (απαιτείται φυσικά γκρέμισμα και αφαίρεση κάποιον πυρότουβλων από την βάση) ή είναι αρκετό να σηκώσω την κασέτα μερικούς πόντους (ώστε να πατάει πάνω σε κάποιο μεταλλικό πλαίσιο και όχι απευθείας στα πυρότουβλα);
3. Χρειάζεται να φτιάξω πατάρι ανακούφισης στην περίπτωση της κασσέτας.
4. Είναι υποχρεωτικό να δουλεύει η κασέτα με τα βεντιλατέρ;

Αν είμαι κάπου λάθος με τις ιδέες μου παραπάνω η αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση, ευχαρίστως να την ακούσω.


Καλησπέρα. Αυτή η κασέτα που διάλεξες πόσα KW; Ρωτάω γιατί 140τμ σπίτι και στα 650μέτρα θα έχει αρκετές απαιτήσεις νομίζω...Σε ότι αφορά τα βεντιλατερ O Αστέρης έλεγε πώς κανονικά στις κασέτες πρέπει να λειτουργούν συνεχώς έστω και στη χαμηλή σκάλα για να ανακουφίσουν την κασέτα από τις ψηλές θερμοκρασίες. Το σκεπτικό σου για μείωση της διατομής σωστό μου ακούγεται αν και νομίζω υπάρχουν και κάποια τάμπερ που ελέγχουν τον ελκυσμό. Στα αλλά ερωτήματα καλό είναι να διαβάσεις και το manual της κασέτας

gousan έγραψε: εχει πουθενα στο φορουμ κανενα βιντεο που να δειχνει πως περνιετε ο εναλλακτης καμιναδας και το βεντιλατερ?θα τα καταφερω να το περασω μονος μου?


Ίσως να σου φαίνεται δύσκολο αλλά πίστεψε με δεν είναι. Βίντεο δεν έχω, αλλά φώτο έχω αρκετές, δες το λινκ που σου έδωσε o valsam πιο μπροστά.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.478 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ