Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #109280 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

panosf01 έγραψε: Γνωμη μου ειναι να υπαρχει εστω και ενα μικρο κενο στην βαση της εστιας,να μονωσεις την εστια οπως λες,και να φτιαξεις μια φουσκα μονωμενη βαζοντας μια περσιδα στο ανωτερο σημειο της.Η εισαγωγη του αερα θα γινεται απο τα κενα μεταξυ γυψοσανιδας και περιμετρικα της πορτας.Αν στην καμιναδα σου βαλεις και εναν εναλλακτη τοτε ακομα καλυτερα



Αυτο θα εκανα κ εγω. Χωρις ομως περσιδα εκτονωσης (γυρω του νερο θα υπαρχει, μονη σοβαρη θερμοκρασια θα ειναι αυτη της καπνοδοχου) και με εναλλακτη καπνοδοχου..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #109282 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Στελιος1 έγραψε: Εσυ Φουστικακη να ανοιγες τα ματια σου οταν διαλεγες τζακι.. Αντε ορμα τωρα και κανε το ετσι, καλη δυναμη.


Εγώ το είπα με δόση χιούμορ (το έγραψα κιόλας) και συ το πήρες τοις μετρητοίς και μας "μπρόκωσες".
Anyway. Δεν έχεις και άδικο.

Που θα πάει όμως: το "team" θα τα κάνουμε K-EVO-lution XII. Με πρωτογενή, δευτερογενή, τριτογενή, κουρτίνες, αεροκουρτίνες και σεμεδάκια και δε συμμαζεύται.

Το πολύ πολύ να πιάσουμε μετά δουλειά στη Mitsubishi RallyArt.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #109283 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
... και μια φιλοσοφική ερώτηση:

Τελικά, η γεωμετρία του θαλάμου (μήκος, πλάτος, βάθος, αν κάνει κώνο, κλπ), παίζει ρόλο?

Βλέπω ότι υπάρχουν διάφορα "σχήματα" σε "καλές" εταιρείες, ενώ μάλιστα το σχήμα του θαλάμου σε κάποια "κορυφαία" (Μ-design, B&G) δεν παρουσιάζουν καμμία ιδιαιτερότητα. Κουτιά παραλληλεπίπεδα είναι.

Που βρίσκεται το μυστικό τελικά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #109284 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@panosf01
Ο συνφορουμίτης nikkal έχει κάνει μια εξαιρετική εγκατάσταση υδραυλικού τζακιού της kratki και την έχει παρουσιάσει εδώ . Μπορείς να διαβάσεις τα ποστ και να δεις και πολλές φωτογραφίες, που θα σε βοηθήσουν να κάνεις κι εσύ μια σωστή εγκατάσταση.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109289 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: ... και μια φιλοσοφική ερώτηση:

Τελικά, η γεωμετρία του θαλάμου (μήκος, πλάτος, βάθος, αν κάνει κώνο, κλπ), παίζει ρόλο?

Βλέπω ότι υπάρχουν διάφορα "σχήματα" σε "καλές" εταιρείες, ενώ μάλιστα το σχήμα του θαλάμου σε κάποια "κορυφαία" (Μ-design, B&G) δεν παρουσιάζουν καμμία ιδιαιτερότητα. Κουτιά παραλληλεπίπεδα είναι.

Που βρίσκεται το μυστικό τελικά?


Αφου δηλωσες οτι κανεις χιουμορ κ εχεις τοσο αναγκη γ αυτο (το χιουμορ σου λεω) την αμεση αναφορα σ εμενα γιατι οτι ειπα το πηρες στραβα?
Οχι.. οσοι μιλανε για γεωμετρια θαλαμου καυσης στα τζακια παπαριες λενε για εντυπωση! Ναι εχει σημεια- διαφορες, απλα δεν τα βλεπετε, πχ τ ινβικτα αλλα και αλλα εχουν πολυ χαμηλο κωνο. κρατανε ετσι χαμηλα τ υψηλες θερμοκρασιες πυρωνει περισσοτερο ο θαλαμος με αποτελεσμα τ καλυτερη καυση κτλ. Ε στην πραξη αν εγω παω ενα τετοιο τζακι στον μεσο υποψηφιο ιδιοκτητη θα ΤΡΕΛΑΘΕΙ θα μου το κοπανισει στ μουρη, θα πει παρε το τζακι και τα κουβαδακια σου και φυγε απο δω. εισαστε 50? 100? χρηστες τζακιων εδω μεσα, κατηγορατε συνεχως τ μαστορους, υπαρχουν εκατονταδες μαστοροι ΑΕΤΟΙ που δεν ξερουν τι ειναι εδω αυτο το φορουμ, δεν ξερουν οτι υπαρχει αυτο, δεν μπαινουν καν στ ιντερνετ!
Ολα αυτα τα συγχρονα φοουερ αυτον τ κανονα ακολουθουν.. Χαμηλα η ζεστη ωστε να προλαβει να απαχθει οσο γινεται περισσοτερη θερμοτητα λογω μεγαλυτερης διαδρομης της μεσα στο σπιτι πριν την ξερασει εξω η καπνοδοχος.
Δειξατε στο θεμα με τα Κεβο τον χειμωνα ενα Σουπρα να καιει, κανενας σας δεν προσεξε οτι τα ξυλα σχεδον δεν φαινοταν καν, οτι υπαρχει χωρος καυσης ιδιαιτερος, μονο εκθειαζατε την τελεια καυση του. Τετοια καυση μπορω να σας δειξω κ εγω και στο τζακι σπιτι μου (καθαρη γαλαζια φλογα) και σε ενα καυστηρακι-παιχνιδι για πελετ (αυτο κανει μονο δευτερογενη καυση! Ε και? Παπαρια ειναι, θελετε να την δειτε?) που εφτιαξα.
Ολα αυτα στην Ελλαδα δεν γινονται! Δεν υπαρχει τροπος στην Ελλαδα να φτιαξει κανεις (πχ εγω εν προκειμενω) κατι σοβαρο! Δεν υπαρχουν τα υλικα, η ειναι δυσευρετα, η πανακριβα, ειμαστε τριτοκοσμικοι και δεν το εχουμε χωνεψει ακομα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109362 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έχω 2 ερωτήματα:

α) Μήπως, γνωρίζετε ή/και μπορείτε να προτείνετε, αισθητήρες καπνού & μέτρησης μονοξειδίου του άνθρακα?
Πρόκειται για αισθητήρα 2 σε 1? Δηλαδή, μια συσκευή που κάνει και τα 2? Τι κόστος έχουν περίπου?

β) Έστω ενεργειακό αερόθερμο τζάκι με βεντυλατέρ, το οποίο αναρροφά από 2 σημεία: Και εξωτερικό και
εσωτερικό αέρα. Έστω επίσης ότι και οι 2 εισαγωγές έχουν τάμπερ ρύθμισης του ποσοστού αναρρόφησης.
Υπάρχει κανόνας-μπούσουλας ρύθμισης των ποσοστών αναρρόφησης (μέσα/έξω) για μείωση της εσωτερικής
υγρασίας (αν υποθέσουμε ότι μέσα αρχικά έχουμε σχετική υγρασία περί το 65% και έξω περί το 80%) ?

Νομίζω ότι τα θέματα αυτά απασχολούν αρκετό κόσμο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.525 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ