Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99013 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re: Τζάκια Ενεργειακά
για την περσιδα και καποιος αλλος το εχει κανει εδω αν θυμαμαι καλα
κατα προτιμηση χρειαζεται να σφραγισεις το ανοιγμα της μεσοοροφης και να βαλεις 2 περσιδες (πανω-κατω) στον πανω οροφο .

για το δευτερο η θερμοκρασια ειναι σχετικα απροσδιοριστη και κατα περιοχες ισως αρκετα μεγαλη .
αν μιλας για βαφη εσωτερικα της εστιας ...δεν νομιζω να ενδεικνυται γενικα .
και τα γραφιτουχα για "καλοκαιρινη " συντηρηση ειναι .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panos79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99014 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Re: Τζάκια Ενεργειακά

dimlyk έγραψε: για την περσιδα και καποιος αλλος το εχει κανει εδω αν θυμαμαι καλα
κατα προτιμηση χρειαζεται να σφραγισεις το ανοιγμα της μεσοοροφης και να βαλεις 2 περσιδες (πανω-κατω) στον πανω οροφο .

για το δευτερο η θερμοκρασια ειναι σχετικα απροσδιοριστη και κατα περιοχες ισως αρκετα μεγαλη .
αν μιλας για βαφη εσωτερικα της εστιας ...δεν νομιζω να ενδεικνυται γενικα .
και τα γραφιτουχα για "καλοκαιρινη " συντηρηση ειναι .



μαλιστα αυτο δε το σκεφτηκα :( με σφραγισμενη τη καμιναδα απο κατω(μεσοροφη οπως λες)κ απο πανω στο καπελο πως θα μου ρχεται η ζεστη με 1 τρυπα!μονο δια ακτινοβολιας. πρεπει να ανοιξω 2!! τρυπες στο παιδικο δωματιο για ανακυκλωση :woohoo: ε ρε παντοφλα που θα πεσει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99019 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

στο manual της γαλλικής εστίας, λέει καθαρισμα με καυστική σόδα! αν και δεν το δοκίμασα ακόμα (είμαστε σε φάση.. μετάφρασης του manual χοχοχο)

το άλλο πολύ ενδιαφέρον είναι που λέει στο τέλος της σεζόν να το καθαρίσεις και να το τρίψεις το τζάκι και μετά να το κάνεις επάλειψη με πάστα γραφίτη - zebraline για προστασία από σκουριά και να φαίνεται σαν καινούργιο. το έχει κάνεις αυτό;


αυτό είχα γράψει. Zebraline λέγεται και δεν είναι και πολύ φτηνό το είχα βρει σε eshop στη θεσσαλονίκη αλλά δεν το πήρα ακόμα.

και γω για καλοκαιρινή συντήρηση λέω, και αυτό νόμισα λέει και ο φίλος, εδώ έλεγε για βαζελίνη!

η αλήθεια είναι ότι και γω δεν έκανα το τελικό καθάρισμα στο τζάκι, όλο λέω και... ασχολούμαι με κήπο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100875 από barovios83
Απαντήθηκε από barovios83 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλή εβδομάδα και καλό μήνα.

Με την σειρά μου κι εγώ θα ήθελα να παρουσιάσω την ενεργειακή εστία που επέλεξα να τοποθετήσω στον χώρο μου και να ακούσω τα σχόλια σας.

Η εστία είναι της εταιρείας Hergom και το μοντέλο είναι το HERGOM H-08/100(55).
Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε απο το παρακάτω link
www.bricolandia.es/hergom-h-08-100-55-hogar-de-lena/

Το μόνο που μπορώ να αναφέρω ως αποτέλεσμα είναι οτι το τζάκι μου έχει κάνει ιδιαίτερη εντύπωση στο κομμάτι της λειτουργικότητας και τις απόδοσης.
Στο σπίτι που είναι τοποθετημένο δεν είναι κατοικήσιμο, είναι κλειστό με αλουμίνια-θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα, μόνωση στους τοίχους και είναι άδειο όσον αφορά τα έπιπλα, ντουλάπες, κουζίνες κ.τ.λ.
Το χειμώνα που μας πέρασε το άναψα αρκετές φορές για να δω την απόδοσή του και έμεινα ευχαριστημένος.
Με εξωτερική θερμοκρασία 4 βαθμούς και μέσα 12 σε 2 ώρες λειτουργίας είχα στο καθιστικό-κουζίνα-σαλόνι-τραπεζαρία που είναι ενιαίος χώρος περίπου 60m2, 21 περίπου βαθμούς θερμοκρασία και στα υπνοδωμάτια περίπου 18 βαθμούς.
Το μόνο που με χάλασε είναι οτι στα 30 ανάματα μου κάηκε το βεντιλατέρ, εταιρείας Sivar, και με την αντικατάσταση του, μου έβαλαν μια περσίδα η οποία δεν υπήρχε μέχρι και την αντικατάσταση και ότι το βεντιλατέρ αυτό είναι πιο φασαριόζικο.


Ευχαριστώ και αναμένω με ενδιαφέρον τα σχόλια σας.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by barovios83.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100894 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μπαροβιε.. καλως ηρθες.
Στην Ελλαδα ζεις, η Σιβαρ δεν παραγει κατι αλλα εμπορευεται (η μεταποιει εστω), δηλαδη δεν υπαρχουν μηχανακια Σιβαρ. Ειναι πολυ σοβαρη εταιρεια, ισως και η καλυτερη (προσωπικα εχω τελειες εντυπωσεις).
Το πρωτο που καηκε ηταν του τζακιου μανισιο? Γιατι δεν πηρες ιδιο?
Αν κ εκεινο το πρωτο, το καλο, ηταν αγορασμενο απο δω Ελλαδα (Σιβαρ δηλαδη η κατι παρομοιο) βγαλε την εξτρα περσιδα που λες και προσεξε-ακουσε το, ισως αν εισαι τυχερος να φταιει αυτη για τον θορυβο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100909 από barovios83
Απαντήθηκε από barovios83 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλώς σας βρήκα.
Το μοτέρ ήταν και αυτό της εταιρείας Sivar.Όταν σταμάτησε να δουλεύει ήρθε άμεσα ο άνθρωπος που μου το τοποθέτησε και έκανε αυτοψία.Μου το αντικατέστησε, αφού το έβγαλε και τσέκαρε για τυχόν βλάβες, με καινούριο της ίδια εταιρείας και ίδιων τεχνικών χαρακτηριστικών.
Σε τηλεφωνική επαφή, πρότεινα να βγάλω την περσίδα να λύσω και να βγάλω το σπιράλ για να διαπιστώσω εαν ο ήχος προκαλείτε απο αυτό, όπως ακριβώς μου προτείνεις κι εσύ να κάνω.
Πολύ φοβάμαι όμως οτι το μοτέρ είναι θορυβώδες και θα χρειαστεί να μου το αλλάξει κι αυτό.
Αυτό που παρατήρησα είναι οτι το παλιό που είχα έγραφε στο εγχειρίδιο 970 m3/h ενώ το άλλο έγραφε 1000m3/h.
Εαν την μπροστινή περσίδα την έκλεινα θα υπήρχε πρόβλημα όσον αφορά την λειτουργία του βεντιλατέρ?

Επισυνάπτω και μερικές φώτο,φτωχές μεν αλλά φώτο δε. :)
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.530 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ