Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82413 από tsigpan
Απαντήθηκε από tsigpan στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα σε όλους. Έχω το τζάκι Laudel L700 prismatique εξαφανιζόμενη πόρτα
Το σπίτι είναι 120 τ.μ. με σκεπή, με μέτρια μόνωση και κουφώματα 16ετιας πλαστικά. το τζάκι είναι τοποθετημένο στον ενιαίο χώρο που είναι περίπου 60 τ.μ. Γενικά είμαι αρκετά ικανοποιημένος με το τζάκι αλλά διαβάζοντας σας εδώ και ένα 15μερο περίπου είμαι πλέον σίγουρος πως δεν στήθηκε σωστά και μπορεί να αποδώσει καλύτερα.
1. Το τζάκι είναι χτιστό με τούβλο. Ο «μάστορας» έφτιαξε φούσκα (αν το λέω καλά) με πετροβαμβακα, δυο περσίδες για ζεστό αέρα με φυσική ροή στο πλάι 30*10 η καθεμία και παταρακι το οποίο (το παταρακι) είναι συνολικά 70 πόντους μέχρι το ταβάνι. Το σχέδιο σωστής εγκατάστασης που είδα στο topic αναφέρει πως πρέπει να είναι 30 πόντους. Επίσης δεν έχει βάλει περσίδες εκτόνωσης καθόλου. Λάθος σύμφωνα με το σχέδιο που αναφέρει για δυο θυρίδες εκτόνωσης. Από τα λίγα που καταλαβαίνω πρέπει να φτιάξω θυρίδες εκτονωσης;
2.Μου είχε τρύπα για εξωτερικό αέρα στην πλάτη της εστίας, χωρίς σωλήνα, περίπου σε μέγεθος 150Φ.Την έκανα 100Φ.Εκανα σωστά;
3.Δεν μου είχε καθόλου τρύπα για εσωτερικό αέρα. Άνοιξα μια μόνος μου περίπου 20*20 στο πλαϊνό πεζουλακι του τζακιού. Πρέπει να κάνω και δεύτερη τρύπα;
4.Το τζάκι είναι μεσοτοιχία με υπνοδωμάτιο. Δεν μου πρότεινε καν πως μπορεί να ανοίξει περσίδα και να πάει αέρας με φυσική ροη. Άνοιξα μια περσίδα μόνος μου 30*30( στην τύχη το μέγεθος της) πριν ανακαλύψω το φόρουμ. Χρειάζεται να κάνω και κάτω τρύπα για να γίνει η ροη στο δωμάτιο η όχι;
Συγγνώμη αν σας κούρασα. Ευχαριστώ προκαταβολικά σ όποιον απαντήσει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82429 από slnzxr
Απαντήθηκε από slnzxr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dimlyk έγραψε: αν εστειλες στον αλεξ ...συνηθως απανταει αμεσα και προτεινει εναν :P
για τεχνικα θεματα παντως δεν ειναι και οι καλυτεροι

παντως γενικα δεν βοηθαει ιδιαιτερα η αλλαγη διατομης


Φιλε dimlyk...Αν επιτρεπεται ποιος εισαι?Που ξερεις τον Ales...?Συναδερφος εισαι?Αν τον ξερεις παντως θα επρεπε να ξερεις οτι ο Ales ουτε τι ειναι η δευτερογενη δεν εχει ιδεα...χαχαχα...Απλα ξερει τον καταλληλο ανθρωπο για το καταλληλο προβλημα...Αν εισαι συναδερφος ελπιζω να τα πουμε στην Infacomma!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82467 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@tsigpan
Καλώς ήρθες και καλή ευκολία στις εργασίες σου.
Μια φωτογραφία θα βοηθούσε να καταλάβουμε καλύτερα την εγκατάσταση σου.
Για τις απορίες σου η άποψή μου είναι:
1. Το παταράκι στους 70 πόντους από το ταβάνι δεν επηρεάζει ιδιαίτερα την λειτουργία του τζακιού, αλλά χρειάζονται δυο ανοίγματα 10x10, το ένα χαμηλά από το ένα πλάι και το άλλο από την απέναντι πλευρά και ψηλά, για να εκτονώνεται η θερμότητα που φυλακίζεται στον κλειστό χώρο.
2. Σωστά, αλλά καλό θα ήταν αν μπορούσες να έβαζες και σωλήνα για να τον οδηγήσεις κοντά στο συρτάρι για τις στάχτες οποίου είναι και η είσοδος αέρα καύσης.
3. Εδώ χρειάζεται η φώτο. Αν είναι χαμηλότερα από την βάση του και μπορεί να περνάει ο αέρας περιμετρικά της εστίας, είναι κάπως καλά. Μπορείς να μετρήσεις θερμοκρασίες στις 3 εξόδους, με ανοιχτή την πόρτα στο δωμάτιο? Ακόμα με το χέρι να συγκρίνεις την ροή του ζεστού αέρα από τις 3 εξόδους?
4. Για την εστία σου χρειάζονται τουλάχιστον 1000cm2 συνολική διατομή εξόδου, από αυτά ανάλογα με τα τετραγωνικά που θέλεις να θερμαίνονται, υπολογίζονται και οι διατομές. Τώρα έχεις 900 πίσω και 600 μπροστά, έτσι όταν αφήνεις ανοιχτά τις πόρτες και επικοινωνούν οι χώροι ο κύριος όγκος θερμότητας πηγαίνει στο πίσω δωμάτιο, όταν τις έχεις κλειστές περιορίζεται η ροή στο πίσω δωμάτιο και θερμαίνεται κυρίως το σαλόνι με υψηλότερη θερμοκρασία στη φούσκα.
Θεωρητικά χρειάζεται βελτίωση η εγκατάσταση, αλλά με τον τρόπο που έχει γίνει, αν και με λαθάκια μπορεί να αποδειχθεί λειτουργική. Με τις πόρτες ρυθμίζεται το που αποδίδει την θερμότητα. ;)


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82517 από tsigpan
Απαντήθηκε από tsigpan στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φίλε Stavrax σ ευχαριστώ για την απάντηση σου.Θα ανεβάσω μέσα στην ημέρα φώτο από την εγκατάσταση. Δυστυχώς δεν υπάρχει όργανο να μετρήσω την θερμοκρασία στις εξόδους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82539 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

slnzxr έγραψε:

dimlyk έγραψε: αν εστειλες στον αλεξ ...συνηθως απανταει αμεσα και προτεινει εναν :P
για τεχνικα θεματα παντως δεν ειναι και οι καλυτεροι

παντως γενικα δεν βοηθαει ιδιαιτερα η αλλαγη διατομης


Φιλε dimlyk...Αν επιτρεπεται ποιος εισαι?Που ξερεις τον Ales...?Συναδερφος εισαι?Αν τον ξερεις παντως θα επρεπε να ξερεις οτι ο Ales ουτε τι ειναι η δευτερογενη δεν εχει ιδεα...χαχαχα...Απλα ξερει τον καταλληλο ανθρωπο για το καταλληλο προβλημα...Αν εισαι συναδερφος ελπιζω να τα πουμε στην Infacomma!!


ενας ταλαιπωρημενος καταναλωτης ειμαι :) ... κι απλα φροντισα να κραταω καποια επαφη ...για οταν χρειαστει να βρω το σωστο ατομο ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82562 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φίλε dimlyk ίσως να μην πρόσεξες που σου είχα ζητήσει περισσότερα στοιχεία για τον Αλεξ... Αν σου είναι εύκολο δώσε μου τα, για να του στείλω ερώτηση για το ύψος της καμινάδας σε συνδιασμό με την σωστή διάμετρο. (Αν θέλεις μπορείς να τον ρωτήσεις και εσύ). Αν μας συστήνει κάποιον άλλον, δεν νομίζω ότι μας πειράζει. Αρκεί να είναι σωστή η απάντησή του.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.468 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ