Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82199 από Makron
Απαντήθηκε από Makron στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dimlyk έγραψε:

Makron έγραψε:

rivol έγραψε:

Makron έγραψε: Χρειάζομαι την βοήθειά σας σε μια κατασκευή που θέλω να κάνω.

Τζάκι foyer Laudel 14KW
Μοτέρ 300m3 2400 στροφές/λεπτό
Ροοστάτης FC-810

Έχω ένα εξωτερικό μοτέρ ..
....Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να υπολογίσει με σιγουριά την διάμετρο που θα χρειαστώ στον σωλήνα για να μη κάνω πειράματα;

Ευχαριστώ


Ένας εύκολος και πρόχειρος τρόπος είναι να μετρήσεις την διάμετρο της εισαγωγής του σαλίγκαρου.


Σε ευχαριστώ. Αλλά η διάμετρος εισαγωγής του σαλίγκαρου είναι 10cm δηλαδή για Φ10 (Φ100). Δεν είναι αυτός ο τρόπος μέτρησης. Νομίζω υπάρχει κάποιος τύπος ή κάπως το υπολογίζουν οι μηχανικοί για να δουν τι διάμετρο σωλήνα χρειάζεται για να μην ακούγεται ο αέρας στο παράδειγμά μου με το συγκεκριμένο μοτέρ. Κάποιος που να έχει ασχοληθεί με το πρόβλημα του θορύβου;


υπολογιζεις ταχυτητα αερα κατω απο 5μετρα ανα δευτερολεπτο
γνωριζοντας την παροχη και την διατομη (επιφανεια) του αγωγου
η ταχυτητα ειναι παροχη δια διατομη (με προσοχη στις μοναδες μετρησης )

αυτη την στιγμη η ταχυτητα αερα ειναι κοντα στα 11μανα δευτ αρα πρεπει να διπλασιασεις την διατομη να πας σε Φ150 δηλ η να προσθεσεις αλλο ενα Φ100 η Φ125 απο διπλα ...


Αγαπητέ dimlyk ευχαριστώ έστω και καθυστερημένα. :oops: Τώρα το είδα νόμιζα ότι δεν είχαν απαντήσει. Αυτό θα κάνω από Μάρτιο. Ίσως να βάλω Φ200 για σιγουριά. Ελπίζω ότι δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την λίγο μεγαλύτερη διατομή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82215 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
to F200 δεν ειναι λιγο μεγαλυτερη :)
το μοτερακι πρεπει αν αισθανεται και καποια αντισταση :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82218 από Makron
Απαντήθηκε από Makron στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ξέρεις τι σκέφτομαι; Αφού το Φ150 θα είναι εντάξει με Φ200 θα είναι ακόμη καλύτερα. Δεν νομίζω να πρέπει να αισθάνεται το μοτέρ αντίσταση. Για παράδειγμα τώρα είναι τοποθετημένο σε εξωτερικό τοίχο και στέλνει αέρα μέσα σχεδόν χωρίς κάλυμμα και περσίδες από ένα κουτί 25Χ25. Παίρνει αέρα ελεύθερα χωρίς αντίσταση. Γιατί πιστεύεις όμως ότι θα πρέπει να έχει αντίσταση;

Edit: Μήπως για να τραβάει καλύτερα τον εσωτερικό αέρα;
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Makron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82305 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Makron έγραψε: Ξέρεις τι σκέφτομαι; Αφού το Φ150 θα είναι εντάξει με Φ200 θα είναι ακόμη καλύτερα. Δεν νομίζω να πρέπει να αισθάνεται το μοτέρ αντίσταση. Για παράδειγμα τώρα είναι τοποθετημένο σε εξωτερικό τοίχο και στέλνει αέρα μέσα σχεδόν χωρίς κάλυμμα και περσίδες από ένα κουτί 25Χ25. Παίρνει αέρα ελεύθερα χωρίς αντίσταση. Γιατί πιστεύεις όμως ότι θα πρέπει να έχει αντίσταση;

Edit: Μήπως για να τραβάει καλύτερα τον εσωτερικό αέρα;



Εχει δικιο, πρεπει να εχει αντισταση (μερικοι τυποι ανεμιστηρων καιγονται κ ολας αν δουλεψουν ελευθερα). Επισης εχει δικιο στο οτι 100 χιλ με 150 χιλ η διαφορα ειναι τεραστια, λογαριασε και θα δεις. Επι πλεον με την ''σωστη'' αντισταση ισορροπουν οι πιεσεις και μειωνεται ο θορυβος, θα ειναι πολυ χαμηλοτερος απ οταν δουλευει ελευθερο. Καλα σου λεει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82357 από Makron
Απαντήθηκε από Makron στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Στέλιο γεια, ίσως να μην έγινε σαφές το όλο πράγμα λόγω της διακεκομμένης απάντησης που πήρε λίγο χρόνο από εμένα. Δεν στέλνει ελεύθερα το μοτέρ αέρα μέσα στο τζάκι για να ζεσταθεί αν αυτό εννοείς. Για να στείλει είναι προσαρμοσμένη η εξαγωγή του σε ένα αντίστοιχο σωλήνα και στο τέλος λίγο πριν το τζάκι, ο άνθρωπός που έκανε την εγκατάσταση έφτιαξε και μια μικρότερη τρύπα. Τραβάει ελεύθερα αέρα από το εξωτερικό περιβάλλον (αφού βρίσκεται σε κουτί εξωτερικά του σπιτιού)και η συζήτηση γίνεται για το τι διατομή χρειάζεται ο σωλήνας για να τραβάει αέρα στην εισαγωγή του χωρίς να ακούγεται θόρυβος. Το θέμα το είχα δημοσιεύσει στο #71759.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Makron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82371 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
απ την στιγμη που τραβαει η σπρωχνει σε σωληνα δεν ειναι ελευθερη η ροη ,,,υπαρχουν αντιστασεις ... ας αφησουμε ομως την θεωρια δεν βοηθαει ...τωρα που το ξαναδιαβασα ομως εχεις ενα ακομα λογο για θορυβο,,,κι αυτος ειναι ο σπιραλ σωληνας .
παντως ταχυτητες αερα γυρω στα 3-4 μ ανα δευτ δεν δημιουργουν ιδιαιτερο θορυβο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.536 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ