Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80817 από COSTASTREE
Απαντήθηκε από COSTASTREE στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

COSTASTREE έγραψε:

Asteris έγραψε: Γράφε με μικρά γράμματα. Το αισθητήριο έβγαλε πρόβλημα. Βάλτον στο χειροκίνητο να δουλέψει, δεν θα έχει πρόβλημα μέχρι να το αντικαταστήσετε.



δεν αλλαζει καμμοια ενδειξη ειναι κολλημενη η ενδειξη που ανεφερα

εννοεισ κατι αλλο μηπωσ?


Βάλτον στο Manual mode, εκεί δεν χρειάζεται το αισθητήριο για να δουλέψει, του λες εσύ σε ποιά ταχύτητα να δουλέψει. Αν τώρα έχει κολλήσει γενικώς το καντράν και δεν δέχεται καμία εντολή, τότε ξήλωσέ τον και αλλαγή.


εντολεσ δεχεται αλλα βεντυλατερ δεν λειτουργει.οταν τον εβγαλα απο την πριζα και τον ξαναβαλα
δουλεψε το βεντυλατερ για δευτερολεπτα και μετα εκοψε και εδειξε παλι την ενδειξη hi
αν αποσυνδεσω το αισθητηριο υπαρχει περιπτωση να ξεκολησει???
σε περιπτωση αντικαταστασησ υπαρχει κατι πιο ποιοτικο μηπωσ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80834 από COSTASTREE
Απαντήθηκε από COSTASTREE στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

COSTASTREE έγραψε:

Asteris έγραψε:

COSTASTREE έγραψε:

Asteris έγραψε: Γράφε με μικρά γράμματα. Το αισθητήριο έβγαλε πρόβλημα. Βάλτον στο χειροκίνητο να δουλέψει, δεν θα έχει πρόβλημα μέχρι να το αντικαταστήσετε.



δεν αλλαζει καμμοια ενδειξη ειναι κολλημενη η ενδειξη που ανεφερα

εννοεισ κατι αλλο μηπωσ?


Βάλτον στο Manual mode, εκεί δεν χρειάζεται το αισθητήριο για να δουλέψει, του λες εσύ σε ποιά ταχύτητα να δουλέψει. Αν τώρα έχει κολλήσει γενικώς το καντράν και δεν δέχεται καμία εντολή, τότε ξήλωσέ τον και αλλαγή.


εντολεσ δεχεται αλλα βεντυλατερ δεν λειτουργει.οταν τον εβγαλα απο την πριζα και τον ξαναβαλα
δουλεψε το βεντυλατερ για δευτερολεπτα και μετα εκοψε και εδειξε παλι την ενδειξη hi
αν αποσυνδεσω το αισθητηριο υπαρχει περιπτωση να ξεκολησει???
σε περιπτωση αντικαταστασησ υπαρχει κατι πιο ποιοτικο μηπωσ?


εβαλα την saf στο 0 και δουλεψε σε σταθερη ομωσ ταχυτητα δεν αυξομειωνει
να αλλαξω πρωτα τον αισθητηρα κι αν οχι τοτε ολο το θερμοστατη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81246 από ark
Απαντήθηκε από ark στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
SOS!
Σήμερα έκανα την πρώτη δοκιμή του μονομπλόκο 600 piano σχεδόν τελειωμένο.Δεν το έχω κλείσει ακόμα
Λοιπόν καταρχήν να πω οτι δεν έχω βάλει ακόμα το καπέλο (παγόδα) της καμινάδας,θα το παραλάβω την Τετάρτη.
Στα πρώτα λεπτά του ανάματος όταν άνοιξα και έκλεισα την πόρτα βγήκε καπνός (με κλειστή πόρτα),και απο τα 2 πλαινά της.Λίγος βέβαια και για πολύ λίγο αλλά βγήκε.Άρα;οχι καλό σφράγισμα της πόρτας;η λύση;υαλοκόρδονα στα πλαινά;
Επίσης στις ενώσεις καμινάδας και συστολής που έχω βάλει σιλικόνη 1200 βαθμών,είχε αναθυμιάσεις και κάπνιζε,σίγουρα οχι απο διαρροή καπναερίων.Αυτό πιστεύω οτι θα στρώσει μετά απο λίγα ανάματα
Κατά τα άλλα συνεχής φλόγα που ήταν ζωντανή ακόμα και όταν υπήρχαν σχεδόν μόνο κάρβουνα.Και που είτε άνοιγα τον αέρα καύσης είτε τον έκλεινα η φλόγα παράμενε.Μάλιστα κάποια στιγμή που του έριξα μέσα 3 ξερά ξύλα η φλόγα κάλυψε όλο το τζάμι και ακόμα πιο ψηλά..
Θερμόμετρο δεν είχα για να μετρήσω θερμοκρασίες αεραγωγών αλλά η θερμοκρασία στο χώρο μετά απο 2 ώρες λειτουργείας και με συνεχώς ανοιχτή την εξώπορτα του σπιτιού ανέβηκε 5,5 βαθμούς
Κάποια στιγμή έκοψα ενα μικρό χαρτάκι και το έβαλα όρθιο στα 2 μπροστινά πλαινά της πόρτας.Έμεινε όρθιο κολημένο πάνω της και απο τις 2 πλευρές.
Τι κάνω;παίρνω τον έμπορο απο Δευτέρα;ή αγοράζω υαλοκόρδονα και δοκιμάζω;
Να παίζει ρόλο και η έλλειψη καπέλου καμινάδας;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81293 από Stathisdio
Απαντήθηκε από Stathisdio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Παρόλο που είχα στο μυαλό μου, να αλλάξω το τζάκι (με το δικό μου βέβαια "τεχνικό" σκεπτικό) με προσγειώσατε και με γλιτώσατε από μπερδέματα. Οπότε ότι κάνω θα πάει με τη νέα σαιζόν. Εάν όμως έχει κάποιος αλλάξει ή θα αλλάξει μαντεμένιο ανοικτό τζάκι και δε θέλει τα κομμάτια από το μαντέμι ας με ενημερώσει μήπως βοηθήσω το υπάρχον τζάκι μου για φέτος τουλάχιστον... Βάζω και το mail μου: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. Ευχαριστώ και πάλι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81666 από doukas
Απαντήθηκε από doukas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πιο θεωρειτε πιο καταλληλο καπελο για καμιναδα σε ενεργειακο τζακη-κασσετα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81678 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Όπως έχει γραφτεί άπειρες φορές μέσα στο φόρουμ... αντιανεμικό τύπου παγόδα

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.538 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ